کابل برای چهارمین روز پی هم در صدر فهرست آلوده‌ترین شهرهای جهان

۸صبح، کابل: آمارهای سایت «Air Visual» [از منابع بررسی‌کننده آلوده‌گی هوا] شهر کابل را برای چهارمین روز پی هم در صدر فهرست شهرهایی قرار داده که آلوده‌ترین هوا را دارند. بر اساس آمارهای این سایت، شهر کابل با داشتن اوسط ۲۱۸ درجه معیارهای جهانی سنجش آلوده‌گی هوا، بالاتر از شهرهای دهلی و کلکته در هند، لاهور در پاکستان و داکا در بنگله‌دیش در صدر این فهرست جا گرفته است.

بر اساس آمار یکی از سایت‌های سنجش آلوده‌گی هوا، شهر کابل با داشتن سه نقطه آلوده با درجه ۲۴۸،  ۲۳۹ و ۱۹۸ هنوز در صدر فهرست آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار دارد. در جزییات این سایت آمده که کابل با داشتن ۱۶۷ ذره معلق دوونیم مایکرو متری در یک متر مکعب، بالاتر از شهرهای صنعتی جهان در این فهرست جا گرفته است.

سایت Air Visual با توجه به معیارهای سنجشی آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA)، هوای شهر کابل را «خیلی ناسالم» توصیف کرده است. این منبع آلوده‌گی سنج هوا پیش‌تر به کاربرانی که وضعیت هوای این شهر را دنبال می‌کنند، توصیه کرده بود از ماسک و دستگاه تصفیه هوا استفاده کنند و از باز کردن کلکین‌ها و تمرینات بیرون از اتاق نیز بپرهیزند.

 مسوولان اداره ملی حفاظت محیط زیست کشور پیش‌ از این حضور کابل در صدر فهرست آلوده‌ترین شهرهای جهان را رد کرده بودند. مسوولان در این اداره گفته بودند که سایت Air Visual هیچ دستگاه سنجش آلوده‌گی هوا در شهر کابل ندارد.

 این اداره به تازه‌گی در نظر دارد تا دستگاه سنجش آلوده‌گی هوا را در چندین نقاط این شهر فعال کند. گفتنی است، سه نقطه‌ای که آلوده‌گی هوا در آن سنجیده شده، در نواحی وزیر اکبرخان، سفارت امریکا و دفتر UNOCA قرار دارد.

بر اساس مقیاس AQI آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، درجه آلوده‌گی هوا از صفر تا ۵۰ «سالم»، ۵۰ تا ۱۰۰ «متوسط»، ۱۰۰ تا ۱۵۰ «ناسالم برای گروه‌های حساس»، ۱۵۰ تا ۲۰۰ «ناسالم»، ۲۰۰ تا ۳۰۰ «خیلی ناسالم» و ۳۰۰ تا ۵۰۰ «خطرناک» توصیف شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن