کابل به اسلام‌آباد: با رهبر شاخه خراسان داعش مطابق قانون افغانستان برخورد می‌شود

۸صبح، کابل: وزارت امور خارجه به درخواست پاکستان برای تسلیم‌دهی اسلم فاروقی، رهبر شاخه خراسان گروه داعش، به این کشور واکنش نشان داد. این وزارت روز جمعه، بیست‌ودوم حمل، با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که میان افغانستان و پاکستان هیچ گونه پیمان استرداد متهمان وجود ندارد و بنابراین با رهبر شاخه خراسان گروه داعش مطابق قانون نافذه افغانستان برخورد می‌شود.

وزارت امور خارجه پاکستان روز گذشته با احضار سفیر افغانستان در اسلام‌آباد خواهان استرداد اسلم فاروقی شده بود. اسلام‌آباد گفته است که نگران فعالیت‌های «ضد پاکستانی» رهبر شاخه خراسان گروه داعش در افغانستان است و از این رو می‌خواهد از او بازجویی کند.

با این حال، وزارت خارجه افغانستان تأیید کرده است که درخواست اسلام‌آباد مبنی بر تسلیم‌دهی اسلم فاروقی به پاکستان را طی یادداشتی دریافت کرده است.

این وزارت گفته است که اسلم فاروقی رهبری گروهی را بر عهده داشت که «جنایات» بسیاری را در افغانستان مرتکب شده است.

وزارت خارجه خاطرنشان کرده است که رهبر شاخه خراسان گروه داعش، متهم به اجرای حملاتی است که در آن افغان‌های زیادی کشته شده‌اند و با او براساس قانون نافذه افغانستان برخورد می‌شود.

در خبرنامه وزارت خارجه آمده است که افغانستان به تمامی تعهداتش در امر مبارزه با تروریسم متعهد است و هیچ‌گاه میان تروریستان تفاوت قایل نیست و با آن‌ها یک‌سان و قانونی برخورد می‌کند.

وزارت خارجه تأکید کرده است که افغانستان و پاکستان می‌توانند براساس پلان عمل صلح و آشتی،(APAPPS)   ازطریق در میان گذاشتن اطلاعات باهم با تروریسم مبارزه کنند.

ریاست عمومی امنیت ملی در شانزدهم حمل اعلام کرد که عبدالله اورکزی مشهور به اسلم فاروقی، رهبر شاخه خراسان گروه داعش، همراه با ۱۹ همکارش را طی عملیاتی بازداشت کرده است.

عبدالله اورکزی مشهور به اسلم فاروقی، باشنده‌ی اصلی قریه‌ی آخندزاده‌گان منطقه‌ی اورکزی اجنسی پاکستان است.

در این عملیات، قاری زاهد و سیف‌الله مشهور به ابوطلحه‌ی پاکستانی نیز بازداشت شده بودند.

طبق اعلام ریاست عمومی امنیت ملی، اسلم فاروقی در اعترافات ابتدایی خود از ارتباط گسترده سازمان‌های استخباراتی منطقه با شاخه خراسان گروه داعش پرده برداشته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن