کابل به دوشنبه: حملات طالبان دایمی نیست با شروع مدارس در پاکستان کاهش می‌یابد

۸صبح، کابل: در پی افزایش حملات طالبان در شمال کشور و آماده‌باش قرار گرفتن مرزبانان تاجیکستان، وزارت امور خارجه به این کشور اطمینان داده است که حملات فعلی طالبان دایمی نیست و شروع فعالیت مدارس دینی در پاکستان موج این حملات در افغانستان کاهش می‌یابد.

میرویس ناب، معین وزارت خارجه کشور با مظفر حسین‌زاده، معین وزارت امور خارجه تاجکیستان، در حاشیه گفتمان سیاسی – امنیتی مقامات عالی‌رتبه اتحادیه اروپا، آسیای مرکزی و افغانستان دیدار کرده است.

دو طرف در این دیدار، روی موضوعات امنیتی در افغانستان و منطقه گفت‌وگو کرده است.

ناب در این دیدار گفته است که با خروج ناگهانی نیروهای خارجی از افغانستان تغییرات در میدان جنگ غیرمنتظر نبود، اما این تغییرات در واقع موقتی است و طالبان به زودی به بن‌بست نظامی مواجه خواهند شد و وضعیت مجدداً بهبود می‌یابد.

وزارت خارجه به نقل از معین وزارت خارجه تاجیکستان گفته است که دوشنبه نسبت به آینده افغانستان خوش‌بین است و به متعهد به تقویت روابط و گسترش همکاری‌ها بین دو کشور است.

رسانه‌های تاجیکستان گزارش داده‌اند که در پی حمله طالبان در شمال کشور به ویژه در ولایت‌های کندز و بلخ، نیروهای تاجیکستان در مرز با افغانستان به حالت آماده‌باش درآمدند.

خبرگزاری دولتی خاور تاجیکستان گزارش داده است که در پی حمله طالبان و سقوط شیرخان بندر به دست این گروه، ۱۳۴ نیروی امنیتی افغانستان از مرز عبور کردند. هم‌چنان طبق گزارش خاور ۱۷ نیروی امنیتی از ولسوالی کلدار بلخ به تاجیکستان رفتند که از سوی فرهاد عظیمی، والی بلخ رد شد.

دکمه بازگشت به بالا