اتحادیه دزدان کابل: «کابل امن است» – طنز

موسا ظفر

اتحادیه دزدان کابل روز گذشته در یک نشست خبری کمپین «کابل امن نیست» را دسیسه دشمنان افغانستان عنوان کرد. عبدالقباد جبارخیلی، سرپرست اتحادیه دزدان به رسانه‌ها گفت که کمپین «کابل امن نیست» از طرف سفارت‌خانه‌های خارجی تمویل می‌شود و هدف از آن سیاه‌نمایی وضعیت افغانستان است. آقای جبارخیلی از لوی‌سارنوالی خواست تا کسانی را که از هشتگ «کابل امن نیست» استفاده می‌کنند دستگیر نموده در بدل پول هنگفت رها نماید.

سرپرست اتحادیه دزدان کابل به خبرنگاران گفت، «ما شب و روز در جاده‌ها قدم می‌زنیم. تا هنوز هیچ کسی راه ما را نگرفته و از ما چیزی طلب نکرده. پولیس به‌صورت یک خدمتگار واقعی همیشه در خدمت ما بوده و از هیچ نوع همکاری دریغ نکرده. این‌که می‌گویند پولیس غفلت می‌کند و با سارقان در تبانی هستند کاملاً یک دروغ فرهنگی/سیاسی است. ما شاهد هستیم که کابل امن‌تر از شهرهای بزرگ مانند توکیو و لندن و نیویورک است.»

آقای جبارخیلی ضمن تشکری از وزیر داخله و جنرال خوشحال سادات، نقش این دو فرمانده در تعقیب دود در آسمان کابل را قهرمانانه توصیف کرد و افزود، «همین جنرال سادات که مردم ناسپاس او را جنرال فیس‌بوکی می‌گویند و بر چند قطعه عکس او که به‌صورت ناخودآگاه در در فیسبوک آپلود شده خرده می‌گیرند، دودهای سیاه آسمان را تا بالاترین نقطه کهکشان تعقیب کرد و این امر باعث شد تا دودها فرار کنند و برف ببارد. وی نه تنها مشکل هاب‌وعوا را حل کرد که مشکل کم‌هابی تابستان را نیز برطرف نمود.»

سرپرست اتحادیه دزدان کابل در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که پرسید، «اگر کابل امن است پس مبایل من چطور از گوشم ربوده شد؟» گفت، «یک مقدار ناامنی در هر جا هست. چند وقت پیش یکی از همکاران ما که در دشت برچی وظیفه اجرا می‌کرد مورد پاچه‌گیری یک سگ واقع شد. به پولیس شکایت کردیم. پولیس به شاروالی هدایت داد تا سگ‌های ولگرد را از کوچه‌ها جمع‌ کند. در یک هفته هزاران سگ جمع‌آوری شد و ساحات کاری ما دوباره امن شد.»

آقای جبارخیلی از حکومت افغانستان خواست تا به نیازهای دزدان توجه کند. وی گفت، «این روزها هوا خیلی سرد است. وقتی از طرف شب وظیفه اجرا می‌کنیم از سرما تا مغز استخوان می‌لرزیم. مردم همکاری نمی‌کنند و در خانه‌های‌شان را به روی ما می‌بندند. ابزارهایی که از آن استفاده می‌کنیم نیز اکثراً فلزی هستند. هیچ وسیله‌ای برای گرم‌ کردن قفل‌ها نداریم. وقتی به قفل دکان دست می‌زنیم آه می‌کشیم. دولت باید هرچه عاجل وسایلی را برای ما تدارک ببیند و در هر منطقه یک اتاق گرم تعمیر کند تا در صورت نیاز از آن استفاده نماییم. بالاخره ما هم شهروند این کشور هستیم و حق داریم.»

محمدعلی فقره، رئیس دزدان حوزه غرب کابل از همکاری آمرین حوزه پنجم، ششم، سیزدهم و هجدهم سپاسگزاری کرد ولی خوبی آن‌ها را ناکافی خواند. وی گفت: «مردم غرب کابل بر سر دروازه‌های شان گروپ نصب می‌کنند. این کار باعث جلب توجه و آزار و اذیت سارقان می‌شود. قبلاً به شرکت برشنا شکایت کردیم و برق این مناطق را قطع کردیم اما مردم حالا هوشیار شده و گروپ‌های سولری نصب می‌کنند. این برای ما قابل قبول نیست. پولیس باید کسانی را که گروپ نصب می‌کنند مورد پیگرد قانونی قرار دهد و گروپ‌های‌شان را بشکند.»

اجمل پلنگی، رییس اجرایی دزدان خیرخانه اما وضعیت در مناطق‌شان را رضایت‌بخش خواند و عملکرد پولیس را به‌ثبوت خواند. آقای پلنگی گفت: «ما از اندرابی صاحب و تیم کاری‌اش بیخی راضی هستیم. هیچ گپی نیست. گاهی وقت‌ها دست ما بند است و حق پولیس را به وقت و زمانش داده نمی‌توانیم، ولی پولیس به‌صورت همه‌جانبه با ما تعاون می‌کند. از لوی‌سارنوالی و محکمه هم تا خانه خداوند ذوالجلال خوش هستیم.»

عبدالمناف کریم‌خیل، معاون دزدان کارته نو وضعیت در مناطق کاری خود را اندکی ناامن خواند. وی گفت که اغلب مردم در این مناطق مسلح هستند و از خانه‌های‌شان مواظبت می‌کنند. آقای کریم‌خیل از دولت خواست تا سلاح غیرقانونی را از این مناطق جمع‌آوری کند و حاکمیت قانون را توسط پولیس ملی اجرا نماید.

در پایان این نشست خبری عبدالقباد جبارخیلی به کسانی که از هشتگ «کابل امن نیست» استفاده می‌کنند هشدار داد و گفت، «این کشور از ما است. از رئیس‌جمهور گرفته تا رییس اجرایی شغل ما را پیش می‌برد. این که آن‌ها اسم سرقت را استفاده از کد ۹۱ گذاشته اند چیز دیگر است، اما حقیقتاً کار ما یکیست. آن‌ها در موقعیت بالاتر وظیفه انجام می‌دهند و ما در موقعیت پایین‌تر. پس شما هیچ‌کاره هستید و اگر دوست ندارید در این کشور باشید، بفرمایید به خارج بروید و سگ بشویید.»

این نشست خبری با گم شدن سه مبایل و دو دستگاه ضبط خبرنگاران به پایان رسید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن