كابل- تهران؛ بازخواني دوپايتخت

«کابل- تهران؛ بازخوانی دو پایتخت» عنوان نمايشگاهي است از عکس‌های دوازده هنرمند افغان و دوازده هنرمند ايراني كه نگاه‌هايشان را به دو پايتخت كابل و تهران در يك فريم نشان داده‌اند.

نمایشگاه عکس «کابل- تهران؛ بازخوانی دو پایتخت» به هنربانی فاطیما حسینی، عکاس افغانستانی و دکتر پژمان دادخواه، استاد دانشگاه آزاد اسلامی تهران عصر روز جمعه، (۸ سرطان) در گالری شلمان تهران گشایش یافت.

پژمان دادخواه، دکتر فلسفه هنر در مورد این نمایشگاه می‌گوید: «هنر زبان قوی‌ای برای نشان دادن اندیشه‌ها، آداب، رسوم و باورها است. در این نمایشگاه سعی کرده‌ایم به نوعی فضای شهری و دیدگاه‌هایی که به نسبت این شهرها وجود دارد، در قالب عکس ارائه شود و از سوی دیگر آشنایی هنرمندان دو کشور با یکدیگر می تواند اتفاق خوبی باشد، به خصوص دو کشور ایران و افغانستان که اشتراکات فرهنگی بسیار زیادی باهم دارند.»

به گفته‌ی فاطیما حسینی، اين نمايشگاه عكس‌هايي از دو پايتخت، با تجربه‌هاي زيست متفاوت و با هنرمنداني از شهرهاي مختلف اين دو كشور را با ٢٤ نگاه روي ديوار برده است.

در این نمایشگاه عکس‌هایی از هنرمندانی با مدیاهای مختلف گرد هم آمده بودند. عکسی از یک پرفورمنس در کابل تا فتومونتاژی از تهران. هنرمندان فیلمساز تا عکاسان مستند.

حضور و گردهم آمدن هنرمندانی از افغانستان و ایران نه تنها حرکت فرهنگی مثبت در گرو همبستگی دو ملت است، که گذری تاریخی از یکی بودن این دو سرزمین را نیز نشان می‌دهد. المان‌های شهری و اجتماعی دو پایتخت در نگاه‌های متفاوت با رویکردهای هنری منحصر به فرد هر هنرمند روی دیوار گالری می‌رود تا هم از تاریکی این دو شهر بگوید هم از نزدیکی آن‌ها به هم و شاید به قول شاعر «خواهر خواندگی‌شان».

محمد شهاب اسلامى، فيلمساز و عكاس هنرى که مجموعه‌ای از عکس‌های وی در این نمایشگاه به نمایش در آمده است، می‌گوید: «هر پايتختى در جهان، تشكيل شده از اجزای زيستى ساكنينش است. ساكنينى كه با معمارى شهرى آن ديار امكان گفت‌وگو يافته اند. تكثير جمعيت درون شهرى به علاوه‌ی هجوم مهاجرين شهرهاى اطراف بر پايتخت (به خاطر انباشت فرصت‌ها در يك نقطه) موجب توسعه يافتن ساخت و سازها مى‌شود. اين گونه است كه پايتخت‌ها متروپليس گشته و آن دم مى‌تواند قامت انسان‌ها را ببلعد. مفهمومى كه در اكثر آثار نمايشگاه “كابل-تهران، بازخوانى دو پايتخت” مشهود است، تاثيرات غلبه‌ی شهر بر آدمى مى‌باشد، هر چند كه خودِ شهر قربانى سياست است. اساساً سياست مبدع پايتخت است و روحِ شهر و آدم‌ها را چون ابزار به خدمت مى‌گيرد.»

آقای اسلامی افزود: «در مجموعه‌ی “پل رُخ” سعى كرده‌ام بخشى از وجود شكسته شده‌ى نسل خويش را از بُعدى انتزاعى و انتقادى به نمايش بگذارم. پرتره‌هايى از جوانان افغان كه در يك بزنگاه خاص از زندگى‌شان، در یک منطقه‌ی خاص به نام “پل سرخ” اسير مناسبات شهری-سياسی شده‌اند. روح‌شان را قمار زده‌اند تا شايد آرزوهاى خودشان را بيابند، اما آنچه كه از آنان باقى مانده، تنها جسم و تن رنجوری است كه با تضادهاى سنت و تجدد درهم آميخته است.»

آرین مصلح، تهمینه سلیم، داوود هلمندی، رحمان هک هگیر، فاطیما حسینی، فرشاد عصیان، محمد موسی اکبری، محبوبه هزاره، محمد شهاب اسلامی، ناصر بیات، نصیر ترکمنی و وسیم میرزایی هنرمندان افغانی بودند که از کشورهای مختلف در این نمایشگاه حضور داشتند.

هنرمندان ایرانی حاضر در این نمایشگاه، آرمان استپانیان، احسان رافتی، پژمان دادخواه، صمد قربانزاده، علی مزارعی، کارین کریم مسیحی، کوروش ادیم، مریم حسن پور، مجید سعیدی، محمد محسنی فر، نجلا دادبر و یوریک کریم مسیحی بودند.

نمايشگاه عکس «کابل‌ـ تهران؛ بازخوانی دو پایتخت» که به هنرباني و همت فاطيما حسيني و دكتر پژمان دادخواه، روز جمعه (٨سرطان) گشایش یافت، تا چهارشنبه‌ی همین هفته (١٣ سرطان) ادامه خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن