کابل- تهران؛ بازخوانی دوپایتخت

«کابل- تهران؛ بازخوانی دو پایتخت» عنوان نمایشگاهی است از عکس‌های دوازده هنرمند افغان و دوازده هنرمند ایرانی که نگاه‌هایشان را به دو پایتخت کابل و تهران در یک فریم نشان داده‌اند.

نمایشگاه عکس «کابل- تهران؛ بازخوانی دو پایتخت» به هنربانی فاطیما حسینی، عکاس افغانستانی و دکتر پژمان دادخواه، استاد دانشگاه آزاد اسلامی تهران عصر روز جمعه، (۸ سرطان) در گالری شلمان تهران گشایش یافت.

پژمان دادخواه، دکتر فلسفه هنر در مورد این نمایشگاه می‌گوید: «هنر زبان قوی‌ای برای نشان دادن اندیشه‌ها، آداب، رسوم و باورها است. در این نمایشگاه سعی کرده‌ایم به نوعی فضای شهری و دیدگاه‌هایی که به نسبت این شهرها وجود دارد، در قالب عکس ارائه شود و از سوی دیگر آشنایی هنرمندان دو کشور با یکدیگر می تواند اتفاق خوبی باشد، به خصوص دو کشور ایران و افغانستان که اشتراکات فرهنگی بسیار زیادی باهم دارند.»

به گفته‌ی فاطیما حسینی، این نمایشگاه عکس‌هایی از دو پایتخت، با تجربه‌های زیست متفاوت و با هنرمندانی از شهرهای مختلف این دو کشور را با ٢۴ نگاه روی دیوار برده است.

در این نمایشگاه عکس‌هایی از هنرمندانی با مدیاهای مختلف گرد هم آمده بودند. عکسی از یک پرفورمنس در کابل تا فتومونتاژی از تهران. هنرمندان فیلمساز تا عکاسان مستند.

حضور و گردهم آمدن هنرمندانی از افغانستان و ایران نه تنها حرکت فرهنگی مثبت در گرو همبستگی دو ملت است، که گذری تاریخی از یکی بودن این دو سرزمین را نیز نشان می‌دهد. المان‌های شهری و اجتماعی دو پایتخت در نگاه‌های متفاوت با رویکردهای هنری منحصر به فرد هر هنرمند روی دیوار گالری می‌رود تا هم از تاریکی این دو شهر بگوید هم از نزدیکی آن‌ها به هم و شاید به قول شاعر «خواهر خواندگی‌شان».

محمد شهاب اسلامى، فیلمساز و عکاس هنرى که مجموعه‌ای از عکس‌های وی در این نمایشگاه به نمایش در آمده است، می‌گوید: «هر پایتختى در جهان، تشکیل شده از اجزای زیستى ساکنینش است. ساکنینى که با معمارى شهرى آن دیار امکان گفت‌وگو یافته اند. تکثیر جمعیت درون شهرى به علاوه‌ی هجوم مهاجرین شهرهاى اطراف بر پایتخت (به خاطر انباشت فرصت‌ها در یک نقطه) موجب توسعه یافتن ساخت و سازها مى‌شود. این گونه است که پایتخت‌ها متروپلیس گشته و آن دم مى‌تواند قامت انسان‌ها را ببلعد. مفهمومى که در اکثر آثار نمایشگاه “کابل-تهران، بازخوانى دو پایتخت” مشهود است، تاثیرات غلبه‌ی شهر بر آدمى مى‌باشد، هر چند که خودِ شهر قربانى سیاست است. اساساً سیاست مبدع پایتخت است و روحِ شهر و آدم‌ها را چون ابزار به خدمت مى‌گیرد.»

آقای اسلامی افزود: «در مجموعه‌ی “پل رُخ” سعى کرده‌ام بخشى از وجود شکسته شده‌ى نسل خویش را از بُعدى انتزاعى و انتقادى به نمایش بگذارم. پرتره‌هایى از جوانان افغان که در یک بزنگاه خاص از زندگى‌شان، در یک منطقه‌ی خاص به نام “پل سرخ” اسیر مناسبات شهری-سیاسی شده‌اند. روح‌شان را قمار زده‌اند تا شاید آرزوهاى خودشان را بیابند، اما آنچه که از آنان باقى مانده، تنها جسم و تن رنجوری است که با تضادهاى سنت و تجدد درهم آمیخته است.»

آرین مصلح، تهمینه سلیم، داوود هلمندی، رحمان هک هگیر، فاطیما حسینی، فرشاد عصیان، محمد موسی اکبری، محبوبه هزاره، محمد شهاب اسلامی، ناصر بیات، نصیر ترکمنی و وسیم میرزایی هنرمندان افغانی بودند که از کشورهای مختلف در این نمایشگاه حضور داشتند.

هنرمندان ایرانی حاضر در این نمایشگاه، آرمان استپانیان، احسان رافتی، پژمان دادخواه، صمد قربانزاده، علی مزارعی، کارین کریم مسیحی، کوروش ادیم، مریم حسن پور، مجید سعیدی، محمد محسنی فر، نجلا دادبر و یوریک کریم مسیحی بودند.

نمایشگاه عکس «کابل‌ـ تهران؛ بازخوانی دو پایتخت» که به هنربانی و همت فاطیما حسینی و دکتر پژمان دادخواه، روز جمعه (٨سرطان) گشایش یافت، تا چهارشنبه‌ی همین هفته (١٣ سرطان) ادامه خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن