هتل کابل سرینا ۱۶۸ میلیون دالر به وزارت اطلاعات و فرهنگ بدهکار است

۸صبح، کابل: هتل کابل سرینا به وزارت اطلاعات و فرهنگ بابت نپرداختن اجاره، ۱۶۸ میلیون دالر بدهکار است. وزارت اطلاعات و فرهنگ نشست فوق‌العاده‌‌ شورای عالی هتل‌ها را برای پی‌گیری این موضوع روز سه‌شنبه، سی‌ویکم سرطان، برگزار کرده است. این نشست به ریاست محمدطاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، برگزار شده است.

زهیر در این نشست تأکید کرده است که باید بدهی هتل کابل سرینا پرداخته شود.

در این نشست ذبیح‌الله احسان، رییس شرکت هتل‌ها، درباره قرض هتل کابل سرینا گفته است که این هتل از سال ۲۰۱۰ تاکنون در مجموع مبلغ ۱۶۸ میلیون دالر از بابت نپرداختن اجاره، بدهکار وزارت اطلاعات و فرهنگ است.

به گفته‌ی او، صورت حسابی که از عواید این هتل در طول این سال‌ها ارایه شده است، شفاف نیست و عواید هتل کابل سرینا در مقایسه با هتل سپین‌غر در جلال‌آباد کم‌تر است.

در خبرنامه وزارت اطلاعات و فرهنگ به نقل از احسان آمده است: «هتل کابل سرینا بعد از بازسازی در سال ۲۰۰۵ برای سی سال به مالک فعلی آن اجاره داده شد که بر اساس قرارداد، از ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ این اجاره‌دار از حق پرداخت اجاره معاف بود. از سال ۲۰۱۶ تا چند ماه سال جاری میلادی ۱۶۸ میلیون مقروض است.»

رییس شرکت هتل‌ها گفته است که به رغم ارسال چندین مکتوب به هتل کابل سرینا برای پرداخت حق‌الاجازه، تاکنون در این زمینه اقدام نشده است.

در این نشست، صفت‌الله وزیری، مسوول مالی هتل کابل سرینا گفته است که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ مبلغ ۳۲ میلیون دالر به شرکت هتل‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ پرداخته است و ۱۰۰ میلیون دالر از وزارت اطلاعات و فرهنگ مقروض است.

به گفته او، وزارت مالیه سال گذشته مبلغ ۴۱۶ هزار دالر را از حساب هوتل کابل سرینا بابت مالیه وضع کرده است؛ با وجود آن‌که هتل کابل سرینا براساس قرارداد عقد شده، برای ده سال از پرداخت مالیه معاف بوده است.

صفت‌الله افزوده است که براساس قرارداد، باید دولت پارک زرنگار و جاده‌ی بین کابل سرینا و بانک مرکزی را در اختیار هتل قرار می‌داد، اما نداده است و مالک هتل از آن متضرر شده است.

سرانجام طاهر زهیر فیصله کرده است که یک هیأت متشکل از نماینده‌گان وزارت اطلاعات و فرهنگ و هتل کابل سرینا توظیف شود تا این مساله را به صورت دقیق بررسی کند.

دکمه بازگشت به بالا