مسوولان امنیتی کابل به دلیل غفلت وظیفه‌ای در حمله بر مصلی مزاری به لوی‌سارنوالی معرفی شدند

۸صبح، کابل: هیأت حقیقت‌یاب مجلس نماینده‌گان برخی از مسوولان امنیتی، از جمله فرمانده پیشین پولیس و رییس امنیت ملی کابل را به دلیل غفلت وظیفه‌ای در هنگام حمله بر مراسم سالیاد عبدالعلی مزاری «شهید وحدت ملی» به لوی سارنوالی معرفی کرده است.

این هیأت که از هفت عضو مجلس نماینده‌گان تشکیل شده بود، امروز پنج‌شنبه، اول جوزا نتیجه کارش را با ریاست در میان گذاشت و در یک نشست خبری اعلام کرد. بر اساس یافته‌های این هیأت، حمله بر مصلی مزاری با وجود اطمینان کتبی نهادهای امنیتی رخ داده و برخی از مقامات امنیتی در آن «غفلت جدی وظیفه‌ای» کرده‌اند.

حمله بر مصلی مزاری در شانزدهم حوت سال گذشته زمانی که سیدمحمد روشندل فرمانده پولیس کابل بود، انجام شد. این حمله توسط دو مهاجم گروه داعش از ساختمانی در نزدیکی مصلی مزاری در حالی که جمعی زیادی از مردم، مقام‌های حکومتی و سیاسیون شرکت کرده بودند، صورت گرفت.

این هیأت فرمانده پیشین و معاون فرماندهی پولیس، رییس امنیت ملی، معاون شهری، مدیر زون ۱ امنیت ملی کابل، مسوول زون پولیس ملی، مسوول قطعه رجال برجسته، آمر حوزه، مدیر جنایی و کارمندان حوزه ششم پولیس امنیتی، آمر حوزه ششم امنیتی، مدیر زون ۳ و  یک کارمند این حوزه، دو سرباز امنیت ملی در بام ساختمان مربوطه، چوکی‌دار ساختمان و مسوول رهنمای معاملات را به لوی سارنوالی معرفی کرده است.

به گفته اعضای این هیأت، این حمله از سوی گروه داعش با زمینه‌سازی یک خانواده لغمانی که تازه در نزدیکی مصلی مزاری مسکن گزین شده بود، صورت گرفته و شرکت ضمانت‌کننده این خانواده در رهنمای معاملات مربوطه نیز جعلی بوده است.

بر اساس یافته‌های هیأت حقیقت‌یاب مجلس، این خانواده چند روز پیش از حمله تروریستان را در خانه جابه‌جا کرده و سپس آنجا را ترک کرده‌اند. بر اساس معلومات امنیت ملی که با این هیأت شریک شده، سه روز پیش از این رویداد، فرش‌هایی به این خانه انتقال یافته که احتمال دارد که سلاح با استفاده از آن در ساختمان جابه‌جا شده باشد.

این هیئت تصریح کرده که دو سرباز امنیت ملی در جریان این حمله در بام حضور داشته‌اند، اما حین حمله هیچ واکنشی از خود نشان نداده‌اند. یافته‌های این هیأت نشان می‌دهد که ریاست امنیت ملی و فرماندهی پولیس کابل طرح تلاشی خانه‌ها را در طرح تدابیر برای این مراسم نگنجانیده و برای این کار سارنوال نیز معرفی نکرده است.

به گفته این هیأت، مسوولان زون و حوزه‌ امنیتی نیز به گونه سطحی شرایط را بررسی و کنترل کرده‌اند. هم‌زمان با این،‌ مسوولان امنیت ملی و پولیس ملی شرایط ساحه را با وجود حضور یک خانواده ناشناس در مکان غیرمعمول بررسی نکرده است. گفتنی است که بر اساس یافته‌های این هیأت، تاکنون تنها آمران حوزه ششم پولیس و امنیت ملی این حوزه همراه با یک کارمند، مورد پی‌گرد قرار گرفته‌اند.

به گفته این هیأت، رییس امنیت ملی کابل غفلت وظیفه‌ای در این رویداد را تأیید کرده است. این در حالی است که فرمانده پیشین پولیس کابل حاضر به پاسخ‌گویی به این هیأت نشده و معاونش را به جای خود فرستاده است.

گفتنی است که هیأت حقیقت‌یاب مجلس نماینده‌گان با حضور محمدعارف رحمانی، حفیظ جلیلی، عبدالکریم کریمی، مهدی راسخ، غلام‌حسین ناصری، و زهره نوروزی به رهبری توفیق وحدت کارش را از بیستم حوت سال گذشته آغاز کرده بود، اما این روند به دلیل شیوع ویروس کرونا و عدم همکاری و هم‎آهنگی مسوولان امنیتی به تاخیر افتاد.

در حمله بر سالیاد عبدالعلی مزاری «شهید وحدت ملی» که در شانزدهم حوت سال گذشته رخ داد، حدود ۶۰ تن از افزاد ملکی جان باختند و بیش از ۱۰۰ تن دیگر نیز زخم برداشتند. برخی از سیاسیون، از جمله کریم خلیلی و محمدمحقق که از برگزارکننده‌گان این نشست بودند، در واکنش به این رویداد، از ردپاهای مشکوک در پس این قضیه سخن گفته و خواهای بررسی همه جانبه این رویداد شده بودند.

یک هیأت از سوی ریاست جمهوری نیز برای بررسی این رویداد موظف شده بود، اما تاکنون نتیجه کار این هیأت رسانه‌ای نشده است.

دکمه بازگشت به بالا