کابل؛ بستر امن جرایم جنایی و ترورهای هدف‌مند

عبدالاحمد حسینی

در کنار حملات انتحاری و انفجاری‌، جرایم جنایی، دزدی‌های مسلحانه و ترور‌های هدف‌مند، باشنده‌گان کابل را به شدت نگران کرده است. این باشنده‌گان می‌گویند که افزایش جرایم جنایی، دزدی‌های مسلحانه و راه‌گیر‌ی‌ها، آرامش و نظم زنده‌گی‌شان را برهم زده و از طرف شب گشت‌و‌گذار برای آنان را دشوار ساخته است. باشنده‌گان شهر کابل از نهادهای امنیتی انتقاد می‌کنند که در قسمت کاهش جرایم جنایی توجه ندارند و در ادای مسوولیت‌های‌شان بی‌پروا اند. نهادهای امنیتی اما می‌گویند که شبکه‌های جرمی در کابل نابود شده‌اند و تنها تعداد اندکی که باقی مانده‌اند، به زودی شناسایی و تحت پیگرد قرار می‌گیرند. این نهاد‌ها می‌افزایند که در پیوند به جرایم جنایی نزدیک به دو هزار تن بازداشت و به پنجه قانون سپرده شده‌اند.

رامین یک تن از باشنده‌گان کارته سخی است. او از افزایش جرایم جنایی در شهر کابل به ویژه ساحه کارته سخی و مناطق بالاکوه بهارستان انتقاد می‌کند. او می‌گوید که به دلیل افزایش ناامنی و جرایم جنایی، باشنده‌گان این مناطق از شام به بعد، قادر به گشت‌وگذار در این ساحه نیستند. این باشنده کارته سخی افزود که همیشه از طرف شب، شماری از افراد دزد و راه‌گیر، اقدام به راه‌گیری و مردم محل را چور و چپاول می‌کنند. او افزود که هر چند باشنده‌گان محل بارها از افزایش ناامنی و گشت‌وگذار افراد راه‌گیر و ولگرد به نهادهای امنیتی شکایت کرده‌اند، اما تا اکنون برای بازداشت آن‌ها اقدام نشده است.

این باشنده کارته سخی کابل بیان داشت که در حدود پنج شب پیش، دزدان و راه‌گیران مسلح برادرش را پس از سرقت دارایی‌هایش، به شدت زخمی و لت‌وکوب کرده‌اند. او گفت که دزدان مسلح پس از آن‌که جیب برادرش را غارت کرده‌اند، وی را با چاقو و تفنگچه زخمی ساخته‌اند. او گفت: «نه با کسی دشمنی داریم و نه با کسی مشکل. بالاکوه بهارستان چهار نفر مسلح راه برادرم را گرفتند. یکی‌اش برادرم را محکم گرفته بود. دیگرش با تفنگچه به سرش کوبید و دوتای دیگر به شانه و نزدیک قلبش با چاقو زدند. خون زیاد ضایع کرده بود. به شفاخانه استقلال بردیم، آن‌جا گفتند که در این‌جا قابل تداوی نیست و به شفاخانه عاجل ابن سینا بردیم و در آن‌جا بستر است.»

او از نهادهای امنیتی خواست، که به امنیت این ساحه توجه و دزدان و افراد غیر مسوول را بازداشت کنند و پنجه قانون بسپارند. او هشدار داد، در صورتی که اقدام به بازداشت این افراد نشود، مردم همه روزه شاهد حوادث ناخوش‌آیند خواهد بود.

این حادثه تنها با سرگذشت رامین خلاصه نمی‌شود، شماری دیگر از شهروندان نیز از افزایش جرایم جنایی،‌ دزدی و سرقت‌های مسلحانه در شهر کابل نگران اند. علی‌سینا جهانی، یک تن از داکتران در شهر کابل است. او نیز در حدود ۱۵ روز قبل هدف دزدان و راه‌گیران قرار گرفته بود. او که در ناحیه هژدهم کابل زنده‌گی می‌کند، می‌گوید که تردد شب‌هنگام در این ناحیه به دلیل فعالیت افراد مسلح و راه‌گیران دشوار و مشکل شده است. به بیان این باشنده ناحیه ۱۸، افراد دزد و ولگرد، شب‌هنگام در پس‌کوچه‌های این ناحیه،‌ راه باشنده‌گان این ساحه را می‌گیرند و اموال مردم را می‌دزدند و حتا در بعضی موارد، باعث کشته و زخمی شدن افراد نیز می‌شوند.

او گفت که چند روز پیش زمانی‌که از کار با برادرش طرف خانه در حرکت بود، در یکی از کوچه‌های ساحه پل خشک، دزدان مسلح راهش را گرفته‌اند. او سرگذشت خود را چنین بیان کرد: «در ساحه پل خشک نزدیک قصر دبی داخل کوچه شدیم. برق نبود و نفر هم کم بود. در همان جریان یک موتر سراچه آمد و در نزدیک‌مان ایستاد کرد. پنج نفر بیرون شدند. با سر و وضع مناسبی که داشتند متوجه موارد مشکوک نشدیم. روی‌های‌شان پوشیده بود، اما لباس منظم به تن داشتند. نزدیک ما که رسیدند تفنگچه را به طرف‌مان نشانه گرفت. تمام چیزهایی که داشتیم را از ما گرفتند و به ما گفتند که پشت سرمان را نبینیم و برویم.»

افزون بر این، علی‌سینا تصریح کرد که جیب‌های مردم در این ناحیه روزانه هم توسط دزدان خالی می‌شود. او گفت که در حدود دو ماه قبل، دزدان داروندارش را از کلنیکش در چاشت روز با خودشان بردند. او گفت که شماری از افراد با ظاهر منظم، از طرف چاشت به دکان‌ها داخل می‌شوند و با آشکار کردن سلاح‌های پنهان‌شان، دارایی مردم را می‌گیرند. او گفت که بارها به نهادهای امنیتی از افزایش جرایم جنایی، دزدی شکایت شده است،‌ اما به شکایت‌ها پاسخ داده نشده است و هنوز هم جرایم جنایی، قتل، دزدی و سرقت بسیار است. او پیشنهاد کرد که نهادهای حکومتی برای پایین آوردن سطح، از جمله دزدی، باید شب‌هنگام در نقاط آسیب‌پذیر «چک‌پاینت» ایجاد کند و هم‌چنان گشت‌زنی شبانه یا «گزمه‌ی شب» نیروهای امنیتی افزایش یابد.

شبکه‌های جرمی از بین برده می‌شوند

در همین حال وزارت امور داخله می‌گوید که این نهادها بر اساس فعالیت‌هایی که در ماه‌های گذشته داشته است، تمامی شبکه‌های جرمی را از بین برده است. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که وزارت امور داخله برای کاهش گراف جرایم جنایی، به تمامی‌ بخش‌های این نهاد دستور داده است تا ساحاتی که مجرمان و شبکه‌های جرمی فعالیت دارند را شناسایی و مورد پی‌گرد قرار دهند. او اطمینان داد که وزارت امور داخله تمامی شبکه‌های جرمی، دزدان و گروه‌هایی را که باعث آزارواذیت مردم می‌شوند، شناسایی می‌کند و به پنجه قانون می‌سپارد.

رحیمی تصریح کرد که در نُه ماه گذشته یک‌هزار و ۷۲۵ قضیه جرمی را به ثبت رسانده است. او گفت که در پیوند به رویدادهای جنایی، یک‌هزار و ۷۸۶ تن بازداشت شده‌اند که تنها در یک ماه گذشته ۳۵۴ نفر در پیوند به این جرایم بازداشت شده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن