تاریک‌سازی کابل، تاکتیک کهنه

آنانی که می‌گفتند طالبان با پروژه‌های عام‌المنفعه و این و آن مشکل ندارند، به تاریکی کابل نگاه کنند. این شهر پنج میلیونی که پرجمعت‌ترین کلان‌شهر افغانستان است، روزها است در تاریکی به سرمی‌برد. این تاریکی معلول نابودسازی پایه‌هایی است که برق وارداتی اوزبیکستان را از راه شمال به کابل می‌رساند. نیروهای طالبان این پایه‌ها را نابود کرده‌اند تا کابل در تاریکی غرق باشد. تاریک‌‌کردن کابل یکی از تاکتیک‌های استراتژی قتل با هزار زخم و یکی از روش‌هایی است که برای از پا انداختن کابل به کارگرفته می‌شود. هدف از تاریک‌سازی کابل، تحمیل درد و رنج به شهرنشینان، ضربه‌زدن به فعالیت‌های اقتصادی، از بین‌بردن احساس مالکیت مردم در قبال دولت و اخلال روند عادی زنده‌گی در کابل است.

تاریک کردن کابل، بستن راه‌های ورود به این شهر و حمله‌ی متواتر به آن، یکی از نکات کلیدی همان استراتژی‌ای است که برای دولت زدایی از جغرافیای افغانستان به کار گرفته می‌شود. استراتژی قتل با هزار زخم و سوزندان کابل که حالا توسط طالبان وگروه‌های هم‌پیمان آن به کار گرفته می‌شود، میراث دهه‌ی هشتاد میلادی است که توسط جنرال‌های آی‌اس‌آی طراحی شده بود. تاریک‌سازی کابل یکی از تاکتیک‌هایی است که سوزندان این شهر را آسان می‌کند. تاریک‌سازی کابل در دهه‌های شصت و هفتاد هم یکی از تاکتیک‌های چریک‌های ضد دولت و متحد دستگاه‌های اطلاعاتی پاکستان بود. در آن زمان برق کابل   از طریق بندهای ماهی‌پر و سروبی تأمین شد. تنظیم‌هایی که در آن زمان بر ساحه مسلط بودند، همواره به پایه‌ها و توربین‌های تولید برق در سروبی، نغلو و ماهی‌پر حمله می‌کردند، تا کابل تاریک شود.

در دهه‌ی هفتاد هم تنظیمی که در سروبی مستقر بود اجازه نداد برق کابل وصل شود. حکمتیار در ماه‌‌های آخر عمر حکومت برهان‌الدین ربانی، با آن حکومت آشتی کرد. آقای حکمتیار کرسی نخست‌وزیری آن حکومت را احراز کرد و پس از آن تلاش شد تا برق کابل تأمین شود، از آن جایی که در طول چهارسال شبکه‌ی وصل برق به کابل صدمه دیده بود، تأمین برق تولید شده به کابل تا پایان حکومت برهان‌الدین ربانی هم صورت نگرفت.

حالا هم طالبان هر از گاهی پایه‌های برق را هدف قرار می‌دهند و نمی‌گذارند که کابل روشن باشد. چریک‌های طالبان در مناطقی از ولایت بغلان و کندز که پایه‌های برق از آن مناطق عبور می‌کند، مستقر شده‌اند و به آن پایه‌ها حمله‌ می‌کنند. تلاش‌های جدی صورت گرفت تا در سال‌های اخیر از طالبان چهره‌ی متفاوت ترسیم شود. تلاش می‌شد به آنان هویت مصنوعی درست کنند. عده‌ای فکر می‌کردند که با هویت‌سازی مصنوعی برای گروه طالبان، می‌توانند رهبران این گروه را به مذاکره ترغیب کنند. اعلام می‌شد که طالبان به پروژه‌های عام‌المنفعه صدمه نمی‌رسانند، اما تاریک‌سازی کابل نشان‌ می‌دهد که تمام تلاش‌هایی که برای هویت‌سازی مصنوعی برای این گروه صورت می‌گرفت بیهوده بود. طالبان نشان دادند که به هیچ‌چیزی باور ندارند و می‌خواهند همان استراتیژی قتل باهزار زخم را تطبیق کنند.

راه‌اندازی حمله‌های انتحاری، بمب‌گذاری‌ها، ترورها و ماین‌های مقناطیسی هم بخشی از کمپینی است که هدف آن سوزندان کابل است. در گذشته به کابل موشک شلیک می‌شد و حالا حمله‌های انتحاری جای موشک‌ها را گرفته است. حمله‌های انتحاری برای آنانی که می‌خواهند کابل را نابود کنند، ابزار کلیدی است.

البته دولت و نیروهای بین‌المللی پشتیبان این دولت هم چاره‌ای جز وصل دوباره‌ی برق کابل ندارند. آنان نمی‌توانند نظاره‌گر باشند. باید عملیات‌های تصفیه‌ای در مناطقی که پایه‌های برق وجود دارد، صورت بگیرد و در نزدیکی آن‌ها نیروهای امنیتی مستقر شوند، تا کسی نتواند به پایه‌ها آسیب بزند. همان‌طور که حفظ امنیت فزیکی، شاهراه‌ها بنادر و مراکز ولایت اهمیت دارد، باید خطوط انتقال برق به کابل هم حفظ شود. امنیت خطوط انتقال برق به کابل، خیلی مهم است. طالبان می‌دانند که نبود برق سطح نارضایتی از حکومت و بی‌باوری بر نهاد‌های دولتی را افزایش می‌دهد.

نیروهای امنیتی مستقر در بغلان و کندز باید جداً تصمیم بگیرند. این نیروها باید تأمین امنیت خطوطی را که پایه‌های برق از آن گذشته است، تأمین کنند. بدون تأمین امنیت پایه‌های برق، کابل تاریک می‌ماند و مردم عام به مشروعیت کارکردی حکومت و نهاد‌ها بی‌باور می‌شوند. همان طور که دولت خطر سقوط مرکز یک ولایت را جدی می‌گیرد، باید خطر قطع برق کابل را نیز جدی بگیرد. قطع برق کابل زیان اقتصادی گسترده‌ای هم دارد. اوزبیکستان برقش را صادر می‌کند و در مقابلش پول می‌خواهد. تاشکند نمی‌خواهد به دلیل خراب‌کاری طالبان به افغانستان امتیاز بدهد. آنان پول خود را می‌خواهند و ماهم مجبوریم پول برقی را که مصرف نکرده‌ایم، بپردازیم. به همین دلیل باید به اهمیت خطوط انتقال برق بسیار توجه شود. دست نیروهای مسلح مخالف افغانستان باید از سیستمی که برق را به کابل وصل  می‌کند، کوتاه شود.

دکمه بازگشت به بالا