استاد «جومونگ» کوریایی مربی تکواندوکاران هراتی؛ فراز و نشیب ورزش تکواندو در هرات

۸صبح، هرات: تکواندو از ورزش‌های رزمی‌ای است که طرف‌داران و علاقه‌مندان زیادی در افغانستان دارد. این ورزش زمانی در افغانستان سر زبان‌ها افتاد که برای نخستین‌بار در تاریخ کشور روح‌الله نیک‌پا، اولین مدال «المپیک جهانی» را برای افغانستان کسب کرد. مسابقه‌ی به یاد ماندنی نثاراحمد بهاوی و شکست‌دادن هادی ساعی، قهرمان جهان از ایران را هم خیلی‌ها هنوز در خاطر دارند.

در هرات هر چند طی سال‌های پسین شمار زیادی از ورزش‌کاران به سمت تکواندو روی آورده‌اند، اما بازهم این رشته‌ی ورزشی مشکلات خاص خود را دارد.

نبود امکانات و تجهیزات فنی، نبود مکان مناسب برای تمرین و مسابقات ورزشی، مشکلات مالی و عدم پشتی‌بانی حکومت مهم‌ترین چالش‌ها بر سر راه تکواندوکاران در هرات است.

به گفته‌ی مسوولان فدراسیون تکواندوی هرات این رشته ورزشی پیش از تأسیس رسمی فدراسیون مرکزی افغانستان در سال ۱۳۶۶ خورشیدی در هرات به گونه‌ی رسمی بنیان‌گذاری شد.

چندسالی می‌شود فردی به نام «Tai In Lim» که شهروند کوریای جنوبی است، به هرات آمده و با تاسیس «اکادمی تکواندوی جومونگ» ورزش‌کاران هراتی را آموزش می‌دهد. این استاد کوریایی در هرات به «استاد جومونگ» شهرت دارد و علاقه‌ای به مصاحبه و گفت‌وگو با رسانه‌ها ندارد.

استاد «جومونگ» در هرات چه می‌کند؟

ورزش تکواندو برای نخستین‌بار در کوریا ابداع شد و از این کشور آسیایی به سراسر دنیا رفت. چندسالی می‌شود که یکی از شهروندان کوریایی به هرات آمده و فوت‌وفن این ورزش رزمی را به تکواندوکاران هراتی آموزش می‌دهد.

این فرد «Tai In Lim» نام دارد و در هرات او را به نام «استاد جومونگ» می‌شناسند. «جومونگ» نام بازیگر مرکزی سریال کوریایی است که چند سال پیش از طریق برخی شبکه‌های تلویزیونی در هرات نشر می‌شد.

شخصیت اصلی این سریال فردی به نام «جومونگ» بود که در شمشیرزنی مهارت خاص داشت و در جریان داستان سریال امپراطوی بزرگی برای خود تاسیس می‌کند.

آقای «Tai In Lim» هشت‌سال پیش به هرات آمد. او به زبان فارسی تسلط کامل دارد، اما علاقه‌ای به مصاحبه و گفت‌وگو با رسانه‌ها ندارد.

رجب حیدرپور، از شاگردان «استاد جومونگ» در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید استادش یک اکادمی تکواندو را به «اکادمی تکواندوی جومونگ» در هرات تأسیس کرده و شاگردان او موفق شده‌اند مدال‌های رنگارنگ را در مسابقات مهم ورزشی کسب کنند.

به روایت افرادی که «استاد جومونگ» را از نزدیک دیده‌اند، او کم‌تر در مکان‌های عمومی ظاهر می‌شود و بیش‌تر در منطقه «جبرئیل» جایی که اکادمی ورزشی‌اش موقعیت دارد، سرگرم آموزش رشته تکواندو به شاگردان خود است.

علاقه دختران جوان به ورزش تکواندو

در هرات ورزش‌کاران دختر در رشته‌های گوناگون ورزشی فعالیت دارند، در این میان علاقه‌مندی دختران جوان به ورزش تکواندو افزایش چشم‌گیری داشته است.

سونیتا کریمی، عضو تیم ملی تکواندوی افغانستان از دختران جوانی است که هشت سال پیش تکواندو را آغاز کرد. او پیش از ورود به ورزش تکواندو عضو تیم هندبال بود و در سفر نثاراحمد بهاوی به هرات با وی ملاقات کرد و به ورزش تکواندو روی آورد.

از نظر این ورزش‌کار هراتی فعالیت در رشته‌های مختلف ورزشی برای دختران در هرات امری دشوار است و بسیاری از خانواده‌ها اجازه نمی‌دهند دختران‌شان ورزش کنند.

خانم کریمی می‌افزاید چند سالی می‌شود که خانواده‌ها دیدشان نسبت به ورزش تغییر کرده و فضا برای دختران به خاطر انجام فعالیت ورزشی نسبت به گذشته بازتر شده است.

فرشته خاوری، دیگر ورزش‌کار هراتی که عضو تیم ملی تکواندوی افغانستان است به روزنامه ۸صبح می‌گوید از کودکی علاقه‌مند ورزش بود و هنگام تماشای مسابقه‌ی روح‌الله نیک‌پا در مسابقات المپیک جهانی و کسب نخستین مدال المپیک برای افغانستان علاقه‌مند تکواندو شد.

از دید او انجام ورزش‌های رزمی برای دختران بسیار دشوار است و آسیب‌دیدن دست‌وپا و حتا شکته‌گی استخوان خطرهای همیشه‌گی در ورزش‌های رزمی است.

دختران تکواندوکار هراتی هر روز با انجام تمرین‌های دشوار و منظم آینده‌ای را برای خودشان ترسیم می‌کنند که درآن بتوانند برای افغانستان در میدان‌های جهانی مدال طلا کسب کرده و پرچم کشور را به اهتزاز درآورند.

آبروی ورزش افغانستان را حفظ کنید

برخی تکواندوکاران هراتی از وضعیت موجود در این رشته ورزشی شکایت دارند و آن را برای افغانستان مناسب نمی‌دانند. طارق فیض، کارشناس ورزشی و عضو تیم ملی تکواندوی افغانستان به روزنامه ۸صبح می‌گوید ملی‌پوشان تکواندو ماهانه یک‌هزار افغانی از سوی حکومت معاش دریافت می‌کنند و این برای آن‌ها توهین بزرگی است.

آقای فیض می‌افزاید به دلیل مدیریت نادرست و نبود بودجه و امکانات، استعدادهای درخشان رشته‌ی تکواندو در افغانستان تلف می‌شود و کسی نیست که برای پیش‌رفت تکواندو دل‌سوزی کند.

به گفته‌ی او ورزش‌کاران در جریان برنامه‌های آماده‌سازی که از سوی فدراسیون مرکزی در کابل برگزار می‌‌شود به دلیل نبود غذای مناسب با شکم گرسنه تمرین می‌کنند و این برای آنان دردآور است.

نوید زیارت‌جایی، تکواندوکار هراتی که سال ۲۰۱۹ میلادی در مسابقات آسیایی کشور ازبیکستان مدال طلا را برای افغانستان کسب کرد، نبود مدیریت درست و مربیان حرفه‌ای را مهم‌ترین چالش‌های ورزش تکواندو در افغانستان می‌داند.

زیارت‌جایی می‌افزاید که تکواندو آبرو و اعتبار ورزش افغانستان است و چند سال پیش افغانستان رده هشتم را در جهان داشت، اما به دلیل مدیریت نادرست اکنون در رده یک‌صدوسی‌وهشتم جهان قرار گرفته است.

با این حال مسوولان فدراسیون تکواندوی هرات نیز وجود برخی مشکلات در ورزش تکواندو را می‌پذیرند. عبدالبصیر بینا، مسوول فرهنگی فدراسیون تکواندوی هرات به روزنامه ۸صبح می‌گوید که مربیان حرفه‌ای مطابق با علم روز تکواندو در هرات فعالیت دارند و مشکل بزرگ  نبود بودجه و امکانات است.

به باور آقای بینا اگر بودجه بیش‌تر در اختیار ورزش‌کاران هراتی قرار گیرد و آنان امکانات مناسب داشته باشند، این ورزش رزمی در کشور رشد قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کند.

سرمایه‌داران روی ورزش سرمایه‌گذاری کنند

بود امکانات مناسب و عدم پشتی‌بانی از ورزش‌کاران هراتی از سوی فدراسیون مرکزی گلایه‌هایی است که ورزش‌کاران هراتی دارند. مسوولان آمریت ورزشی هرات هم تأیید می‌کنند که نبود بودجه، امکانات ورزشی، و مکان مناسب برای تمرین و مسابقات چالش‌های بزرگ ورزش‌کاران رشته‌های مختلف ورزشی است.

ضیاءالدین ضیا، مدیر فنی آمریت ورزشی هرات به روزنامه ۸صبح می‌گوید در هرات رشته‌ی ورزشی تکواندو در بخش‌های «WTF»، «ITTAF»  و «ITF» دنبال می‌شود و از آن‌جا که تکواندو ورزشی المپیکی است اهمیت زیادی دارد.

برخی نماینده‌گان هرات در مجلس نماینده‌گان کشور باور دارند که تمرکز حکومت افغانستان بیش‌تر روی ورزش‌های کرکت و فوتبال است و به ورزش‌های دیگر توجه چندانی نمی‌شود.

عمرنصیر مجددی، عضو مجلس نماینده‌گان به روزنامه ۸صبح می‌گوید او شخصاً به آمریت عمومی تربیت بدنی افغانستان مراجعه کرده و خواهان افزایش بودجه برای ولایت‌ها از جمله هرات شده است. آقای مجددی می‌گوید در آینده نیز برای تخصیص بودجه بیش‌تر به ولایات تلاش خواهد کرد.

از سویی هم برخی سرمایه‌داران هراتی می‌گویند تمرکز بازرگانان در گذشته روی ورزش فوتبال بود، اما باید به سایر رشته‌ها نیز توجه شود.

حکمت‌الله فقیری، از سرمایه‌داران بزرگ هرات در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید او چندی پیش سرمایه‌گذاری بزرگی روی تیم فوتبال «اتک انرژی» در هرات کرد و از ورزش‌کاران این تیم پشتی‌بانی مالی نمود. آقای فقیری می‌خواهد افزون بر فوتبال در آینده روی دیگر رشته‌های ورزشی از جمله ورزش‌های رزمی و تکواندو سرمایه‌گذاری کند.

تکواندوکاران نیز اجرای برنامه‌های تلویزیونی مانند «برنامه شب نبرد» برای رشته‌های ورزشی را در پیش‌رفت این رشته‌ها موثر می‌دانند. از دید تکواندوکاران هراتی تکواندو پرافتخارترین رشته در کشور است و باید به آن توجه ویژه شود.

بر اساس آمار ارایه شده از سوی آمریت ورزشی هرات در این ولایت بیش‌تر از ۵۰ رشته گوناگون ورزشی ثبت شده است و نزدیک به ۳۰ هزار ورزش‌کار فعالیت می‌کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن