متقاضیان کرسی قضاوت: صدای کدرهای حقوقی را خفه نکنید

عبدالاحمد حسینی

شماری از داوطلبان آزمون «ستاژ قضایی» از یک ماه بدین سو در روبه‌روی درب دادگاه عالی دست به تظاهرات زده‌اند و می‌گویند که دادگاه عالی حق آنان را ضایع کرده است. این معترضان که شمارشان به ده‌ها نفر می‌رسد، اعتراض دارند که در آزمون ستاژ قضایی اداره ملی امتحانات کانکور کامیاب شده‌‎اند، اما دادگاه عالی در آزمون شفاهی‌اش آنان را ناکام کرده است. به گفته‌ی معترضان، برخی از اشتراک‌کنندگان این آزمون در مرحله‌ی تجدید نظر بدون این‌که نمره قابل قبول بگیرند، کامیاب شده‌اند و سایر افراد حتا با نیم نمره از فهرست خارج شده‌اند. این معترضان از دادگاه عالی می‌خواهند که تعداد جذب را بالا ببرند و یا هم این شمار اشتراک‌کننده را ریزرف کنند و زمانی‌ که به کارمند قضایی نیاز پیدا شود، آن‌ها را استخدام کنند. اشتراک‌کنندگان آزمون ستاژ قضایی هشدار می‌دهند در صورتی که به خواست‌های‌شان رسیدگی نشود، سند تحصیلی‌شان را آتش می‌زنند و به اعتراضات‌شان ادامه می‌دهند.

‌الهه سلطانی، از اشتراک‌کنندگان آزمون ستاژ قضایی است. او می‌گوید که در آزمون ستاژ قضایی بیش از ده هزار نفر شرکت کرده بودند که از این میان ۶۰۰ تن که بلندترین نمره را گرفته بودند، انتخاب شدند. خانم سلطانی افزود که دادگاه عالی پس از آن اعلام کرد که از کامیاب‌شدگان، امتحان شفاهی می‌گیرد. به گفته‌ی وی، در امتحان شفاهی نیز ۳۰۰ تن از میان ۶۰۰ تن انتخاب شدند و متباقی که نتوانستند نمره کامیابی اخذ کنند، از سوی این نهاد ناکام اعلام شدند. با این حال وی تصریح کرد، کسانی ‌که نمره کامیابی به دست نیاورده‌ بودند، خواهان تجدید نظر شدند. در تجدید نظر نیز به گفته‌ی او ۱۸۳ تن شرکت کردند که از این میان تنها ۱۸ تن که «واسطه و شناخت» داشته‌اند، برگزیده شده‌اند. او خاطر‌نشان کرد که این افراد حتا نمره کامیابی را پوره نتواسته‌اند. او گفت: «ما تجدید نظر کردیم. نمره کامیابی ۶۵ بود، اما اکثر ما بیش زا ۶۴ نمره گرفتیم. با این حال کامیاب نشدیم. کسانی‌ که واسطه داشتند، با پایین‌ترین نمره کامیاب شدند. از میان ۱۳۸ تن که تجدید نظر کرده بودیم، تنها ۱۸ نفر که شناخت و واسطه داشتند، کامیاب شدند.»

با این حال وی بیان داشت که دادگاه عالی به تعداد زیاد کارمند نیاز دارد، از این رو وی به این نهاد پیشنهاد کرد که نمره کامیابی را پایین آورد و آن‌ها را جذب کند. او اما افزود، در صورتی که بست خالی وجود ندارد، دادگاه عالی باید این ۳۰۰ نفر را «ریزرف» بگیرد و در دوره‌های بعدی امتحان ستاژ قضایی را برگزار نکند و آن‌ها را در بست‌های خالی استخدام کند. این معترض هشدار داد، در صورتی که به این خواست‌ها رسید‌گی نشود، به حرکت‌های مدنی‌شان ادامه می‌دهند.

بهشته علی‌خیل، اشتراک‌کننده‌ی دیگر آزمون ستاژ قضایی است. او نیز می‌گوید، در دوره امتحان تحریری ستاژ قضایی که از سوی اداره ملی امتحانات کانکور گرفته شد، با بلندترین نمره کامیاب شده است، اما در امتحان شفاهی که از سوی دادگاه عالی برگزار شده بود، ناکام شده است. او امتحان شفاهی را خلاف قانون دانست و گفت که پیش از این، چنین امتحانی برگزار نمی‌شد. با این حال وی دادگاه عالی را متهم کرد که در مرحله‌ی امتحان شفاهی سلیقه‌ای برخورد کرده و افراد را به صورت غیرمعیاری گزینش کرده است.

خانم علی‌خیل تصریح کرد که آزمون ستاژ قضایی پس از پنج سال تأخیر برگزار شده است و در حالی که دادگاه عالی به بیش از ۶۰۰ قاضی نیاز دارد، اما در استخدام کسانی‌ که در آزمون تحریری ستاژ قضایی کامیاب شده‌اند، کوتاهی کرده است. او می‌گوید حدود یک ماه است که به نهادهای مختلف برای حل این مشکل مراجعه کرده، اما تاکنون جواب منطقی نشنیده است. او بار دیگر از دادگاه عالی خواست که میزان جذب را بلند ببرد و کسانی را ‌که از امتحان شفاهی باز مانده‌اند، استخدام کند.

نجیب‌الله سلطانی از دیگر اشتراک‌کنند‌گان آزمون ستاژ قضایی است. او می‌گوید که در امتحان شفاهی دادگاه عالی نمرات‌شان کم شده و از سوی دادگاه ناکام کشیده شده‌اند. سلطانی تصریح کرد که در این امتحان، تنها کسانی کامیاب شده‌اند که «واسطه داشته» و یا هم کارمندان دادگاه عالی بوده‌اند. او گفت: «با سرنوشت ما بازی شده است. کسانی‌ که شش سال یا هفت سال درس خوانده‌اند، ناکام کشیده شده‌اند.» وی بیان داشت، با وجودی ‌که از یک ماه به این سو دست به اعتراض زده‌اند، هیچ جواب مثبتی نشنیده‌اند. سلطانی هشدار داد، در صورتی که خواست‌‌‌شان پذیرفته نشود، اعتراضات‌شان را ادامه می‌دهند و خیمه تحصن برپا می‌کنند.

با این حال با تماس‌های مکرر‌، موفق به برقراری تماس با سخنگوی دادگاه عالی نشدیم تا دیدگاه این نهاد را در مورد اتهامات و ادعای این معترضان به دست آوریم.

گفتنی است که آزمون کانکور ستاژ قضایی در ۲۸ سرطان سال ۱۳۹۸ هجری خورشیدی برگزار شد. در این آزمون براساس معلومات دادگاه عالی، نزدیک به ده هزار نفر شرکت کرده بودند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن