آغاز چند عملیات مشترک برای سرکوب طالبان در بادغیس

سیدحسن حسینی

اوضاع نابسامان امنیتی در ولایت بادغیس پای چند مسوول بلندپایه امنیتی را به این ولایت کشانده است. از دو روز به این طرف، آسمان ولایت بادغیس شاهد پرواز چرخ‌بال‌های نظامی اردوی ملی است؛ چرخ‌بال‌هایی که چندین مسوول امنیتی داخلی و مشاور نظامی خارجی را به این ولایت این‌سو و آن‌سو می‌برند. مقام‌های محلی از آغاز ارزیابی‌ها برای راه‌اندازی عملیات نظامی در روزهای پیش رو خبر می‌دهند.

دفتر والی بادغیس گفته که فرمانده پایگاه ۲۰۷ ظفر و چند مقام بلندپایه امنیتی ناتو که نقش مشاور را دارند، به این ولایت سفر کرده‌اند. آن طور که گزارش شده، قرار است چند رشته عملیات بزرگ نظامی برای سرکوب طالبان در ولسوالی‌های بالامرغاب، آب‌کمری، مقر، قادس و جوند راه‌اندازی شود. شورای ولایتی که پیش از این به دلیل حضور پرشمار طالبان در اطراف مراکز ولسوالی‌ها نگران بود، چشم امیدش را به سفر مقام‌های بلندپایه امنیتی دوخته است.

 

ناامنی‌ دوام‌دار بادغیس

وضعیت امنیتی در ولایت بادغیس از چند ماه به این طرف تعریف چندانی ندارد. طالبان در اکثر ولسوالی‌های آن نفوذ نظامی گسترده دارند و اجازه عبور و مرور را به کارمندان ملکی دولتی به خانه‌های‌شان نمی‌دهند. آن‌طور که شورای ولایتی بادغیس می‌گوید، به جز مرکز شهر و مراکز ولسوالی‌ها، اکثر بخش‌های بادغیس زیر حاکمیت طالبان قرار دارد.

عبادالله افضلی، عضو شورای ولایتی بادغیس به روزنامه ۸صبح می‌گوید که ناامنی در این ولایت داستان امروز و دیروز نیست. به گفته وی طالبان برای مهار اوضاع و در دست گرفتن سکان کنترل نظامی در این ولایت، دست به هر کاری می‌زنند. او گفته که اعضای طالبان رفت‌وآمد مردم را در مراکز شهر و ولسوالی‌های دور و نزدیک به دقت چک می‌کنند.

ولسوالی‌ جوند که از دورترین ولسوالی‌های ولایت بادغیس است، از ماه‌ها به این طرف در محاصره اقتصادی و نظامی طالبان است. طالبان علاوه بر بستن شاهراه‌های منتهی به مرکز ولسوالی، حتا از راه‌های زمینی غیر معمول هم به مردم اجازه‌ی ورود نمی‌دهند. پیش از این خبر رسید که یک مرد و چند کودک به دلیل بیماری و نبود دارو جان‌های‌شان را در این ولسوالی از دست داده‌اند. علاوه بر آن وضعیت امنیتی برای ساکنان ولسوالی‌های مقر، آب‌کمری و بالامرغاب هم دشوار شده است.

 

حضور سنگین طالبان در ولسوالی‌ها

بارها گزارش شده که مرکز ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس از باشنده خالی شده و مردم برای در امان ماندن از خطرات حضور طالبان به مرکز این ولایت و ولسوالی‌های دور و نزدیک و ولایت هرات پناه برده‌اند. در ولسوالی بالامرغاب، طالبان با محاصره چندین جهتی کندک سوم لوای سوم اردوی، صحنه را برای سربازان تنگ کرده‌اند.

چند سرباز داخل کندک در ماه‌های گذشته به روزنامه ۸صبح تماس گرفته و خواهان رساندن صدای‌شان به گوش مسوولان امنیتی شده بودند. به گفته‌ سربازان، فاصله بین طالبان و سربازان داخل کندک فقط منحصر به دیوار احاطه‌ی اطراف پایگاه است.

عبدالرازق صدیقی، از فعالان مدنی ولایت بادغیس، هم وضعیت زنده‌گی را برای مردم این ولایت دشوار توصیف می‌کند. آقای صدیقی در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح، گفت که طالبان برخی از مسیرهای منتهی به ولسوالی‌ها را ماین‌گذاری کرده‌اند و با گذشت هر روز دامنه نفوذ آنان در مناطق گسترش می‌یابد. او از دولت و مقام‌های امنیتی خواست که برای حل مشکل امنیتی این ولایت، هرچه زودتر آستین بر زنند. از نگاه آقای صدیقی، وضعیت زنده‌گی برای سربازان در ولسوالی بالامرغاب و مردم در ولسوالی جوند این ولایت به شدت اسف‌بار است.

 

آغاز بررسی‌های امنیتی

این صحبت‌ها در حالی دوام دارد که اداره محلی ولایت بادغیس از حضور رهبری فرماندهی پایگاه ۲۰۷ ظفر و چند مقام امنیتی بلندپایه دیگر به این ولایت خبر می‌دهد.

نجم‌الدین برهانی، سخنگوی والی بادغیس می‌گوید که روز گذشته چند مقام بلندپایه امنیتی به شمول فرمانده پایگاه ۲۰۷ ظفر، فرمانده قول اردوی عملیات‌های خاص، معاون قول اردوی عملیات‌های خاص و مشاوران نظامی خارجی به این ولایت سفر کرده‌اند.

آقای برهانی تصریح می‌کند که این سفر جهت ارزیابی‌های امنیتی راه‌اندازی شده و قرار است که در روزهای آینده، چند عملیات گسترده مشترک نظامی برای سرکوب شورشیان راه‌اندازی شود. سخنگوی والی بادغیس هم‌چنان می‌گوید که در بررسی‌های امنیتی، راه‌اندازی عملیات نظامی در ولسوالی‌های بالامرغاب، جوند و قادس در اولویت قرار دارد. به گفته‌ وی قرار است با انجام این عملیات‌ها، طالبان از نقاط دور و نزدیک مراکز ولسوالی‌ها و مرکز شهر دور شده و وضعیت بهتری برای مردم به دست آید.

ولایت بادغیس در غرب کشور از نقاط استراتژیک به شمار می‌رود. پیش از این طالبان با حضور زیاد و حملات گسترده علیه مواضع دولتی، خط و نشان زیادی به سربازان دولتی کشیده بودند. این گروه توانست در یک نوبت، سربازان اردوی ملی را به نقاط مرزی کشور ترکمنستان فراری بسازد و با اجرای آن حمله، کنترل ولسوالی بالامرغاب را به دست بگیرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن