جان ‌بولتن: طالبان باید در افغانستان نابود شوند

۸صبح، کابل: جان‌ بولتن، مشاور امنیت ملی پیشین امریکا، می‌گوید که حکومت ایالات متحده باید از نیرویی در افغانستان حمایت کند که طالبان را سرنگون سازد و حکومتی مبتنی بر خواست مردم این کشور ایجاد کند.

این مقام پیشین امنیتی امریکا روز دوشنبه، ۲ جوزا، در گفت‌وگو با تلویزیون افغانستان انترنشنال، تاکید می‌کند که امریکا نباید از نیرویی حمایت کند که برنامه‌ آن شمولیت در حکومت طالبان است.

او با اشاره به گسترش فعالیت جبهه مقاومت‌ ملی می‌افزاید که امریکا باید از نیروهای مخالف «مشروع» طالبان حمایت کند؛ اما نیاز است که پیش از آن نیازها، خواست‌ها و برنامه‌های این گروه‌ها ارزیابی شود.

به گفته او، باید برنامه‌ها و نیازهای این گروه‌ها که چگونه‌ نفوذشان را در سراسر افغانستان گسترش می‌دهند، مورد ارزیابی قرار گیرد و کمک‌ها تحت شرایطی صورت گیرد که برای امریکا و نیروهای مقاومت موثر باشد.

او افزوده است که طالبان ظرفیت حکومت‌داری را ندارند و حتا از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ هم بی‌ظرفیت‌تر شده‌اند.

به گفته او، طالبان بدون حمایت بیرونی‌ها، قدرت را حفظ نمی‌توانند و برخی از کشورها از این گروه حمایت می‌کنند. پیش از این نیز این چهره مطرح سیاسی و نظامی امریکا بر ضرورت حمایت از نیروهای مسلح مخالف طالبان از جمله جبهه مقاومت ملی سخن گفته بود.

دکمه بازگشت به بالا