جو بایدن مسلمان شد – طنز

موسا ظفر

جو بایدن، از کاندیدان پیشتاز دموکرات‌ها در انتخابات پیش‌رو که چند روز قبل گفته بود ملت‌سازی در افغانستان عبث است و مردم این سرزمین هیچ‌وقت ملت نخواهند شد، روز گذشته در جمع جوانان افغانستان مسلمان شد و اظهارات قبلی‌اش را تکذیب کرد. وی به جوانان افغانستان گفت: «من هک شده‌ بودم. من هیچ وقت نمی‌خواهم برادران و خواهران مسلمان خود را با سخنان راست بیازارم. بدین ملحوظ، هر چه از زبان من در رسانه‌ها گفته شده بالکل دروغ است.»

لازم به ذکر است که در پی اظهارات جنجالی آقای بایدن، ملت افغانستان آرامش و خون‌سردی خود را از دست داد و با اعتراض‌های گسترده در سراسر افغانستان از وی خواست تا حرف‌های خود را تکذیب کند. در جریان این اعتراض‌ها ۸۳ نفر شهید، ۱۶۷ نفر مجروح و به دولت افغانستان حدود ۸ میلیارد دالر خساره وارد گردید.

محمد حلیم لارشود، یک تن از اشتراک‌کننده‌گان در تظاهرات ولایت لوی پکتیکا به خبرنگار شرق آسیای‌میانه گفت: «جو بایدن گ* خورده. من از همین تربیون به آقای جوبایدن می‌گویم، او جو بایدن بچیم، تو اگر آدم می‌بودی پدرمادرت یک نام صحیح برایت انتخاب می‌کردند. جو بایدن نام آدم نیست نام کدام صابون کالاشویی است.» آقای لارشود حرف‌های آقای بایدن را توطئه برادران دایکندی دانست و گفت: «من به رهبری کمال ناصر اصولی اعلان می‌کنم که هر کس این وطن را دوست ندارد و علیه رییس‌جمهور افغانستان تظاهرات می‌کند از این وطن گم شود.» آقای لارشود مسأله شتر و واژه افغان در تذکره را حل‌شده خواند و گفت: «هر کس که می‌گیره، بگیره، هر کس که نمی‌گیره از کشور ما یک بار دیگر گم شود.»

عبداللطیف پدرام، از سیاست‌مدارن افغانستان که از دانشگاه نامعلومی دکترا دارد در واکنش به اظهارات آقای بایدن گفت: «سیاستمداران کثیف آمریکایی قصد دارند تا ملت افغانستان را پارچه پارچه نمایند. ملت افغانستان یک‌پارچه است و هیچ وقت به فاشیست‌ها تسلیم نخواهد شد. کسانی‌که به زور و تذویر سرود ملی کشور را به زبان پشتو نوشتند یک بار دیگر به یاد داشته باشند که پشتو فقط سه هفته تاریخ دارد در حالی که زبان شیرین آریایی از هفت هزار سال قبل در خراسان بزرگ صحبت می‌شده.» آقای پدرام پول افغانی، تذکره، سیستم متمرکز دولت‌داری، اسرائیل و اظهارات جو بایدن را ناقابل قبول خواند و از جوانان مسلمان افغانستان خواست تا با ایمان راسخ علیه این پدیده‌های شوم تکبیر بگویند.

غرب افغانستان نیز شاهد واکنش‌هایی به اظهارات آقای بایدن بود. مجیب‌الرحمان انصاری، یک تن از علمای دستگیرطلب در خطبه نماز سه‌شنبه خطاب به نمازگزاران گفت: «ملت غیور افغانستان آن‌قدر بی‌غیرت نیست که منتظر دولت بنشیند. ما دولت را قبول نداریم و خود ما فردا علیه جو بایدن و زنان افغانستان تظاهرات می‌کنیم.» وی بی‌حیایی زنان در برنامه ملکه زیبایی جهان را محصول بی‌غیرتی مردان گازرگاه دانست و از آن‌ها خواست تا احکام شرعی را در تلویزیون‌های جهان پیاده نمایند.

شاه حسین مرتضوی، سخن‌گوی داوطلب و ناخواسته ریاست‌جمهوری افغانستان در پاسخ به گفته‌های جو بایدن در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «آمریکا باید از ما بیاموزد. جو بایدن به جای طعنه‌زدن به ملت شریف افغانستان باید متوجه زندان‌های آمریکا باشد که مملو از جنایتکاران است. ما در افغانستان هیچ زندانی جنایتکار نداریم. طالبان رها شدند. اسد الله سروری رها شد. خلیل الله فروزی رها شد. فاروق وردک وزیر است. عباس استانکزی نقش وزیر خارجه را بازی می‌کند و وزیر خارجه افغانستان از طرف صبح مکتب می‌رود، از طرف شام کار می‌کند. شما باید بشرمید.»

اسنادی که به دست هشت شب افتاده است نشان می‌دهد که جو بایدن پس از واکنش‌های فوق از مشاور خود پرسیده است: «حالا چه کار کنم.» اسناد نشان می‌دهد که مشاورش گفته است: «زود برو ملت افغانستان را راضی کن وگرنه با تظاهرات پی‌هم نصف کشورشان را می‌سوزانند.» در پاسخ به این مشوره آقای بایدن از مشاور خود پرسیده است: «مردم افغانستان چه گونه راضی می‌شوند؟ بروم معذرت بخواهم؟» مشاور آقای بایدن گفته است: «ملت افغانستان معذرت‌خواهی را نمی‌فهمند و از این چیزها خوشحال نمی‌شوند. اگر می‌خواهی مردم افغانستان را خوشحال کنی، باید بروی مسلمان شوی. آن‌قدر که مردم افغانستان از مسلمان شدن یک خارجی ذوق‌زده می‌شوند از رفتن به فضا نمی‌شوند.» یافته‌های هشت شب نشان می‌دهد که آقای بایدن به مشوره مشاور خود عمل کرده است تا از هموطن‌کشی در افغانستان جلوگیری کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن