سه‌شنبه, 06 حوت 1398

مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر در یک اقدام جالب، تعداد قابل ملاحظه‌ای از آثار مربوط به قربانیان جنگ‌های طولانی‌مدت کشور را در نمایشگاهی تحت نام «صندوق خاطرات قربانیان جنگ افغانستان» به نمایش گذاشته‌اند. این کار می‌تواند تبعات مثبتی در ذهن‌نشین کردن این واقعیت داشته باشد که جنگ مردم افغانستان در برابر یک‌دیگر تحت هر عنوانی که باشد، امر نکوهش‌شده‌ای محسوب می‌شود.

(میثاق‌های بین‌المللی حقوق بشر)

کمیسیون حقوق بشر که در حال حاضر جای خود را به شورای حقوق بشر داده است، پس از تنظیم و انتشار اعلامیه جهانی حقوق بشر، از لحاظ آن‌که این اعلامیه فاقد تدابیر اجرایی و ضمانت اجرا بوده، بی‌درنگ مصمم شد در این زمینه، میثاق‌هایی که از لحاظ حقوق ملی و بین‌المللی برای دولت‌های امضاکننده الزام‌آور باشد، به تصویب رساند.

کودکان کوچه، محمد را «محمد دیوانه» صدا می‌کنند. به او می‌خندند و او را ریشخند می‌کنند. محمد برای آن‌ها جواب دیگری ندارد، جز این‌که بگوید شما دیوانه هستید. چنین طرز برخورد با معلولان ذهنی در افغانستان عام است.

محمد، یک جوان افغان دچار معلولیت روانی است. او از آزارواذیت کودکان و جوانان در کوچه شکایت دارد: «مرا کودکان دیوانه می‌گویند، خیلی تکلیف دارم.»

11- حق ازدواج و تشکیل خانواده

ازدواج و تشکیل خانواده، از حقوق اساسی هر فرد است که مطابق قانون باید احترام شود. این حق در اسناد حقوق بشر به‌صراحت تصریح شده و از شرایط اساسی آن «رضایت آزادانه و کامل طرفین» است. ماده 23 میثاق بین‏المللی حقوق مدنی و سیاسی در این مورد می نگارد: «خانواده عنصر طبیعی و اساسی جامعه است و استحقاق حمایت جامعه و حکومت را دارد. حق نکاح و تشکیل خانواده برای زنان و مردان از زمانی‌که به سن ازدواج می‏رسند، به‌رسمیت شناخته می‌شود. هیچ نکاحی بدون رضایت آزادانه و کامل طرفین آن، منعقد نمی‏شود.» 

مواد ۱ و ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر شامل چهار اصل اساسی یعنی آزادی، برابری، عدم تبعیض، و برادری است که در حقیقت پایه ایدیولوژیکی و روح اعلامیه را تشکیل می‌دهد.

ماده ۱ اعلامیه چنین می‌گوید: «تمام افراد بشر آزاد به دنیا می‌آیند و از لحاظ حیثیت و حقوق با هم برابرند. همه دارای عقل و وجدان می‌باشند و باید نسبت به یکدیگر با روح برادری رفتار کنند.» 

کتاب‌های جدید درسی مکاتب به ویژه مضامین ساینسی، آموزگاران را در ولایت تخار دچار مشکل ساخته است.

به گفته شمار زیاد آموزگاران، کتاب‌های جدید درسی به ویژه مضامین ساینسی موضوعات مبهم و پیچیده‌ی زیادی دارد که دانش‌آموزان حتا با رهنمایی استادان با تجربه نتوانسته‌اند برخی موضوعات و معادلات را حل کنند.

اكثر عودت‏كنندگان خانواده‌هاي خيلي كم‏زمين يا بي‏زمين هستند كه فرزندان‌شان حاضر به رفتن به روستاها نيستند؛ زيرا آنان به زندگي شهري عادت کرده‏اند و نمي‏توانند به شرايط مشكل روستایي توافق نمايند و گذشته از همه در روستاها زمينه اشتغال وجود ندارد كه روزانه يا هفته‏وار عايد (پول نقد) داشته باشند و تداوم زندگي بر اساس فصل و رفع حاصل، خيلي براي‏شان مشكل است، نحوه زندگي امروز در روستاها هم طوري است كه همه‏روزه خانواده‏ها به پول نقد ضرورت دارند، بنابراین عودت‏كنندگان بي‏زمين ترجيح مي‏دهند تا در حومه شهرهاي بزرگ به شكل زاغه‏نشيني زندگي کرده، براي‌شان شغل تدارك کنند.

در اعلاميه استقلال امريكا 17766 تاكيد شده كه تمام مردم به‌صورت برابرزاده مي‌شوند و در اعلاميه حقوق بشر و شهروند فرانسه، ادعا شده كه افراد، آزاد به‌دنيا مي‌آيند. در اين اعلاميه ضمن تاكيد بر حق مالكيت، اين موضوع مطرح مي‌شود كه بدبختي بشر، ناشي از اين است كه حقوق بشر، ناديده گرفته مي‌شود. از مباني موسسه غيردولتي فراموشخانه كه ميرزا ملكم‌خان تاسيس مي‌كند، تاكيد بر حق آزادي بيان، حق آزادي فكر و حق امنيت مال و جان افراد مورد توجه بوده است، از زمان طرح مباني حقوق بشري از دوره قاجار تا حالا چه تحولي رخ داده است و يا بانيان فراموشخانه، اطلاع دقيقي از آن حقوق داشتند؟

سوال دوم: از نظر شما راهکارهای مناسب توسعه توریزم در کشور چه می‏توانند باشند؟

جواب: برای انکشاف توریزم در مرحله‌ای اول باید نگاه دولت مرکزی به توریزم و جایگاه آن تغییر کند. انکشاف توریزم به‌عنوان یک صنعت مهم جهانی در اولویت برنامه‌های انکشافی دولت قرار بگیرد. میکانیزم هماهنگی بین بخش خصوصی و بخش دولتی ایجاد گردد. افغانستان ابتکار انکشاف توریزم در مسیر جاده ابریشم را در دست بگیرد و در چارچوب سازمان کشورهای عضو سارک و عضو اکو، توریزم را به‌عنوان یک برنامه‌ی مهم اقتصادی و فرهنگی پیشکش نماید. قوانین و مقررات سهولت‌ساز برای سرمایه‌گذاری در عرصه‌ی توریزم تهیه گردد. تشویقی‌هایی برای بخش خصوصی‌که در انکشاف توریزم کار می‌کنند در نظر گرفته شود. برنامه‌ای دراز مدت برای توسعه صنعت توریزم با چشم‌انداز روشن تهیه و اجرایی گردد که در آن توسعه زیربناها، مارکتینگ و بازاریابی در سطح ملی و داخلی، توسعه‌ي علمی منابع بشری از طریق توسعه‌ی رشته‌ی توریزم در دانشگاه ها، ایجاد لیسه‌های تخصصی هتل‌داری و بورسیه‌های تحصیلی در بخش توریزم و اطلاع رسانی دقیق برای سیاحین جزیی از محتویات این برنامه باشد.

زنان و کودکان

همان‌گونه كه تذكر داده شد، زنان و کودکان از اقشار آسیب‏پذیر جامعه‏اند. آن‏ها خصوصا در مقابل فقر و ناامنی بسیار آسیب‏پذیر می‏باشند. زنان در وضعیت نامساعد امنیتی به ‏سختی می‏توانند به حق آموزش و تحصیل دسترسی پیدا کنند. تهدیدات امنیتی از سوی طالبان در اکثر مناطق ناامن باعث شده که زنان از حق آموزش و تحصیل و حق کار کردن نیز محروم شوند. 

در حوزه‌ي شهروندي، فرد مسووليت و وظيفه دارد كه نظافت را در شهر خودش رعايت كند.

فرد بايد مثلا نظافت را رعايت كند و قوانين و مقررات را رعايت كند و ماليات خودش را بپردازد. حتا وظيفه دارد در صورت دعوت مراجع ذي‌ربط، جزو هيات منصفه باشد، اما حقوق بشر، حق محور است. يك نكته را مي‌خواهم مورد تاكيد قرار دهم كه به اعتقاد من، تعميم‌دادن حقوق بشر به همه چيز، خدمت‌كردن به حقوق بشر نيست و حتا گاهي اوقات، لوث‌كردن حقوق بشر است.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...