دوشنبه, 18 حمل 1399

میلیون‌ها نفر در جشن آغاز سال نو چینی شرکت کرده‌اند. این جشن از مهم‌ترین مناسبت‌های بخش بزرگی از جمعیت آسیا به‌شمار می‌رود.
مردم چین با آتش‌بازی به استقبال «سال مار» رفتند.
برآورد می‌شود که در روزهای اخیر نزدیک به ۲۰۰ میلیون نفر در مناطق مختلف چین مسافرت کرده‌اند تا برای آغاز سال نو در کنار خانواده‌های‌شان باشند. این جابه‌جایی‌ها بزرگ‌ترین نقل مکان هم‌زمان انسان‌ها در کره زمین خوانده شده است.

محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور ایران، گفت که اگر مقامات امریکا «گفتار و بیان» خود را عوض کنند و به تهدید پایان دهند، او شخصا آماده گفتگو با آن‌هاست.
به گزارش بی‌بی‌سی، آقای احمدی‌نژاد روز یک‌شنبه، ۲۲ دلو، در مراسم بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، خطاب به مقامات امریکا گفت: «به‌صراحت می‌گویم، اصلاح گفتار و بیان لازم است، اما کافی نیست. اگر اسلحه را از روی ملت ایران بردارید، من خودم گفتگو می‌کنم. گفتگو باید در سایه احترام و عدالت باشد، نه فشار.»
او در این سخنرانی در میدان آزادی تهران که به‌طور مستقیم از تلویزیونی دولتی ایران پخش می‌شد، تصریح کرد: «امروز ایران هسته‌ای شده و دشمنان ملت ما ناراحت هستند و به بهانه هسته‌ای شدن، می‌خواهند مانع حرکت ملت ایران شوند.»

برف و باران بخش‌هایی از شمال‌شرق امریکا و شرق کانادا را به حالت تعطیل درآورده و نیم‌میلیون خانوار را بدون برق گذاشته است.
به گزارش بی‌بی‌سی، باد شدید و برف‌باد مرکز بوستون را به منطقه‌ای خالی از سکنه شبیه کرده و دوال پاتریک والی ماساچوست عبور و مرور غیراضطراری را ممنوع کرده است.
مقامات محلی به میلیون‌ها نفر در سراسر نیوانگلند هشدار داده‌اند که در خانه‌های خود بمانند. میدان‌های هوایی منطقه نیز بسته‌اند.
بسیاری از مناطق زیر بیش از نیم متر برف فرورفته است و انتظار می‌رود برف بیشتری ببارد.

هزاران اسلام‌گرای تونسی یک روز پس از خاک‌سپاری یک سیاست‌مدار سکولار برای نمایش قدرت خود را‌هپیمایی کردند. خبرگزاری‌ها نوشته‌اند جمعیت حاضر در این خاک‌سپاری بزرگ‌ترین تظاهرات خیابانی پس از قیام دو سال پیش در تونس بود.
به نقل از رادیو فردا، رویترز گزارش داده است که حدود ۶ هزار طرفدار حزب حاکم «نهضت» در حمایت از رهبر این حزب اسلام‌گرا رشید غنوشی راهپیمایی کردند. آقای غنوشی روز جمعه ۲۰ دلو در جریان خاک‌سپاری پر جمعیت شکری بلعید، وکیل حقوق بشری و از رهبران مخالفان اسلام‌گرایان، هدف شعارهای خشمگین جمعیت قرار گرفت.
طبق این گزارش، اسلام‌گرایان در حالی‌که پرچم تونس و پرچم حزب خود را در دست داشته‌اند به‌سوی وزارت داخله در مرکز پایتخت تونس حرکت کرده‌اند و شعار داده‌اند: «مردم باز هم نهضت را می‌خواهند.»

رهبران اتحادیه اروپا بر سر بودجه ۹۶۰ میلیارد یورویی این اتحادیه، به توافق رسیدند.
این بودجه برای سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ میلادی، در نظر گرفته شده است.
هرمان ون رامپوی رییس شورای اروپا در پایان نشست رهبران اتحادیه در بروکسل گفت بودجه توافق شده جدید حدود ۳۴ میلیارد یورو کاهش یافته است.
آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، گفته است که این رقم معادل کاهش ۳.۳ درصد در بودجه هفت‌ساله پیشین است.
با این‌که دولت‌های بریتانیا و هالند از جمله دولت‌هایی بودند که در مذاکرات سران به‌شدت دنبال کاهش بودجه اتحادیه اروپا بودند، دولت‌های فرانسه و ایتالیا نماینده گروهی از دولت‌ها بوده که خواستار تداوم روند افزایشی بودجه و هزینه کردن در میان کشورهای عضو بودند.
این توافق باید به تایید پارلمان اروپا نیز برسد که احتمالا چند ماه طول خواهد کشید.
با این حال، چند حزب بزرگ در پارلمان اروپا گفته‌اند که موافق این کاهش بودجه نیستند چون کاهش «به نفع شهروندان اروپایی نیست.»

بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه، همزمان با شدت گرفتن درگیری‌ها در روزهای اخیر در اطراف دمشق، پایتخت این کشور، تعدادی از وزرا را عوض کرده است.
به نقل از بی‌بی‌سی و به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، وزارت‌خانه‌های نفت، اقتصاد، امور اجتماعی، کار، مسکن، امور عمومی و کشاورزی از جمله وزارت‌خانه‌هایی هستند که وزرای‌شان تغییر کرده است.

بارش شدید برف در شمال‌شرق امریکا آغاز شده و پیش‌بینی شده طوفان زمستانی بی‌سابقه در برخی مناطق حدود یک متر برف به همراه داشته باشد.
در آستانه طوفان صدها پرواز لغو شده است.
به گزارش بی‌بی‌سی، پروازها از میدان هوایی نیویارک و به مقصد این شهر لغو شده و گزارش‌هایی از قطع برق در این منطقه منتشر شده است.
مقامات محلی به مردم هشدار داده‌اند از سفر پرهیز کنند و در خانه بمانند.

جان کری، وزير خارجه امريکا، گفته است که در صورتی‌که ايران در مذاکرات آينده با گروه ۱+۵ بر سر برنامه اتومی اين کشور جدی باشد و نگرانی‌ها را برطرف کند، جامعه بین‌المللی آماده است به چنین رویکردی پاسخ مناسب بدهد.
به گزارش رادیو فردا، امريکا، بريتانيا، فرانسه، چين و روسيه به همراه آلمان، کشورهای موسوم به گروه ۱+۵، قرار است در روز هشتم حوت در قزاقستان پس از يک وقفه تقريبا هشت ماهه بار ديگر مذاکرات اتومی با ايران را از سر بگيرند.

سازمان مجاهدان خلق ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اردوگاه این سازمان در نزدیکی بغداد، پایتخت عراق، هدف حمله موشکی و خمپاره‌ای قرار گرفته است.
به نقل از بی‌بی‌سی، در اطلاعیه‌ای که در وب‌سایت این سازمان منتشر شد، آمده است که در حمله بامداد روز شنبه، ۲۱ دلو، به «کمپ لیبرتی» دست‌کم ۵ نفر از جمله یک زن، کشته و بیش از ۵۰ نفر زخمی شده‌اند.

یکی از سفیران سابق امریکا در مالی به بی‌بی‌سی گفته باجی که فرانسه در برابر آزادی گروگان‌ها پول پرداخت کرده بود نهایتا به تقویت گروه‌های شبه‌نظامی اسلام‌گرایی کمک کرده که امروز فرانسه با آن در جنگ است.
ویکی هادلستون گفت فرانسه۱۷ میلیون دالر برای آزادی گروگان‌هایی پرداخت کرده که در معدن یورانیمی در نیجر در سال ۲۰۱۰ گرفته شده بودند.
به‌گفته خانم هادلستون کشورهای اروپایی دیگری چون آلمان هم به شورشیان باج‌های بالغ بر ۹۰ میلیون دالر پرداخت کرده‌اند.
فرانسه همواره باج دادن به گروگان‌گیرهای مالی را انکار کرده بود.

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا با حضور در بروکسل، پایتخت بلژیک، نشست خود در ارتباط با بودجه ۲۰۱۴-۲۰۲۰ این اتحادیه را آغاز کرده‌اند.
به نقل از بی‌بی‌سی، در نشست ماه نوامبر گذشته رهبران کشورهای اروپایی بر سر بودجه پیشنهادی به توافق نرسیدند و به همین خاطر، انتظار می‌رود که در دو روز آینده بر سر تغییر فصول برنامه بودجه جدید میان رهبران کشورهای بزرگ اروپایی مذاکرات مفصلی صورت گیرد.
بریتانیا، آلمان و برخی کشورهای شمال اروپا مدافع پایین آوردن بودجه اتحادیه اروپا هستند.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...