دوشنبه, 18 حمل 1399

سرای ناصری، واقع در مندوی کابل که حدود دو ماه قبل آتش گرفته و تمام اموالش از میان رفته بود، دیروز دوباره گشایش یافت. علت اصلی این آتش‌سوزی، شارتی برق گفته شده بود.
شماری از دکانداران سرای ناصری دیروز در مراسم گشایش این سرای، گفتند با آن‌که رییس‌جمهور به وزارت مالیه وظیفه سپرده تا در بازسازی سرای و «دادن قرض حسنه» به دکانداران آن، همکاری کند، اما آنان تاکنون هیچ‌نوع کمکی از سوی حکومت و وزارت مالیه دریافت نکرده‌اند.
حبیب‌الله یکی از دکانداران سرای ناصری گفت: «در آتش‌سوزی سرای، بیش از هشتادهزار دالر امریکایی، خساره دیدم. حالا هم برای بازسازی دکانم150هزار افغانی مصرف کرده‌ام؛ اما دولت هیچ کمکی به ما نکرده است.»

8صبح، کندز: فرماندهی پولیس کندز، از انفجار یک ماین در روستای زاخیل این شهر خبر می‌دهد.
سید سرور حسینی، سخنگوی فرماندهی پولیس کندز، می‌گوید این رویداد روز گذشته، در روستای زاخیل شهر کندز رخ داد، اما هیچ تلفاتی در قبال نداشت.
حسینی به 8صبح گفت: «طالبان مسلح یک حلقه ماین را در روستای زاخیل شهر کندز جاه‌سازی  کرده بودند و آن‌را از راه دور انفجار دادند.»
دو روز پیش نیز، انفجاری در نزدیکی مکتب دخترانه‌ی فاطمه‌الزهرا در مرکز شهر کندز اتفاق افتاد که تلفاتی در پی نداشت.

8صبح، کندز: مقام‌های فرماندهی پولیس بغلان، می‌گویند که افراد مسلح ناشناس یک جوان را در شهر پلخمری کشته‌اند.
این جوان 25ساله که مختار نام داشت، شنبه شب، در نزدیک خانه‌اش به ضرب گلوله کشته شد.
صادق مرادی، آمر امنیت فرماندهی پولیس ولایت بغلان به 8صبح گفت: «این جوان، دوشب‌پیش در نزدیک منزلش در مربوطات شهرنو پلخمری توسط تفنگ‌داران ناشناس به‌ضرب گلوله کشته شد.»
شماری از بستگان مختار، گفته‌اند که او با هیچ فرد یا گروهی دشمنی نداشته، اما توسط افراد مسلح کشته شده است.
نیروهای امنیتی بغلان، تاکنون کسی را به اتهام کشته شدن این جوان بازداشت نکرده‌اند.

ریاست جمهوری می‌گوید تمام مصارف رییس جمهور کرزی و هیات همراهش در انگلستان از سوی وزیر خارجه آن کشور پرداخته شده و گزارش های منتشر شده در باره مصارف هنگفت هیات افغانستان در این سفر نادرست می باشد. 
در مطلبی که روز گذشته از سوی شماری از رسانه های افغانستان از جمله 8صبح به نشر رسید، آمده است که مصرف اقامت رییس جمهور کرزی در یکی از هوتل های بسیار لکس لندن به ده ها هزار پوند رسیده است.

پولیس هرات اعلام کرده است که آدم‌ربایان، کودک دو نیم ساله‌ای را در این ولایت بعد از یک ماه آزاد کردند.
به نقل از خبرگزاری بخدی، رحمت‌الله صافی، قوماندان امنیه ولایت هرات می‌گوید که در پیوند با اختطاف این کودک، شش نفر به شمول یک زن توسط ماموران امنیتی هرات بازداشت شده‌اند.
آقای صافی افزود که دو تن از آدم‌ربایان توسط پولیس و چهار نفر دیگر از سوی اداره امنیت ملی بازداشت شده‌اند.
قوماندان امنیه ولایت هرات گفت: «این گروه آدم‌ربا، زمانی بازداشت شدند که قصد انتقال کودک دو ونیم ساله را از خانه‌ای به خانه دیگر در مربوطات شهر هرات داشتند.»
سید ارشد، کودک دو ونیم ساله‌ای است که حدود یک ماه پیش از مربوطات شهر هرات توسط آدم‌ربایان اختطاف شده بود.
او فرزند یکی از صرافان ولایت هرات است.
اخیرا آدم ربایی و قتل‌های سازمان‌دهی شده در ولایت هرات نگرانی‌های شدید شماری از باشندگان این ولایت را به‌دنبال داشته است.
شماری از مردم هرات با راه‌اندازی راهپیمایی خواستار توجه بیشتر مسوولان حکومتی به امنیت این ولایت شده‌اند.
حاجی سید جان آقا، پدر این کودک می‌گوید که پسرش حدود یک ماه پیش از مقابل دروازه خانه‌اش در ناحیه اول شهر هرات از سوی آدم‌ربایان اختطاف شد.
او افزود که آدم‌ربایان در ابتدا مبلغ 700 هزار دالر و در نهایت 200 هزار دالر برای رهایی فرزندش در خواست کرده بودند.
سید جان آقا گفته که در جریان سه سال گذشته تاکنون سه تن از اعضای خانواده او از سوی آدم‌ربایان اختطاف شده که  با پرداخت مبالغ زیاد پول دوباره آزاد شدند.
با این حال، مسوولان امنیتی ولایت هرات اعلام کرده‌اند که در حال حاضر فرزند یکی از سرمایه‌داران در بند آدم‌ربایان است و تلاش‌ها برای رهایی او نیز آغاز شده است.
پیشتر نیز آدم‌ربایان پس از ربودن یک کودک هشت ساله، وی را به قتل رساندند. قتل این کودک اعتراضات گسترده‌ای را در هرات بدنبال داشت.

مقام‌های محلی در ولایت غزنی می‌گویند به افرادی که در نتیجه جنگ میان نیروهای دولتی و خارجی با طالبان مسلح، آسیب جانی یا مالی دیده‌اند، کمک نقدی صورت می‌گیرد.
به گفته آنان این کمک‌ها توسط موسسه «آی‌آر‌دی» و اداره انکشافی ایالات متحده امریکا در افغانستان توزیع می‌شود.
به گزارش خبرگزاری بخدی، مسوولان این نهادها می‌گویند که در جریان سال گذشته میلادی، حدود 126 هزار دالر برای بیش از هفتاد و هشت خانواده آسیب دیده توزیع شده است.
گفته می‌شود برای هر خانواده از پنج تا شش هزار دالر پرداخت شده است.
غزنی از ولایات مرکزی کشور است که باشندگان آن در جریان چند سال گذشته شاهد اجرای برخی پروژه‌های انکشافی و بازسازی بوده‌اند.
انجنير مشفق، ریيس موسسه «آی‌آر‌دی» مي‌گويد اين كمك‌ها به خانواده‌هایی توزیع می‌شود که در جريان جنگ نیروهای خارجی با طالبان كشته و يا زخمي شدند.
او به خبرگزاری بخدی گفته است: «ممكن است افراد غير‌نظامی به گونه اشتباهی از سوی نظامیان خارجی آسيب ديده باشند و ما می‌خواهیم به این آسیب دیدگان کمک مالی نماییم.»
مشفق می‌گوید، افرادی که بدون دخالت نظامیان خارجی آسیب دیده‌اند، شامل این کمک‌ها نخواهند شد.
ریيس موسسه «آی‌آر‌دی» می‌افزاید که در جریان سال 2012 ميلادی، 29 حادثه رخ داده كه در نتیجه 41 غير نظامی كشته و 70 تن ديگر زخمی شدند.
در حال حاضر، بیش از دو هزار و 300 سرباز پولندی در این ولایت در کنار نظامیان داخلی مصروف مبارزه با تروریزم هستند.
نیروهای پولندی در سال 2007 میلادی به ولایت غزنی اعزام شدند.شماری از مقام های حکومتی و تحلیلگران از وضعیت حقوق بشر در افغانستان در دهه انتقال ابراز نگرانی کرده‌اند. آگاهان در بحثی که در رابطه به آینده حقوق بشر روز پنجشنبه گذشته از سوی بنیاد آرمان شهر راه‌اندازی شده بود گفتند که باید در این مورد تضمین‌های مشخصی وجود داشته باشد.
این بحث در رابطه به نگرانی اخیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشری در افغانستان راه‌اندازی شده بود.
دیده‌بان حقوق بشر گفته است که رییس جمهور کرزی به ناقضان حقوق بشر اجازه داده تا در مقام‌های عالی دولتی کار کنند و به کنترول مناطق‌شان ادامه دهند.
سید عمر صبور (معاون بخش حقوق بشر، جنسیت و کودکان) وزارت امور داخله گفت: طی سی سال جنگ شهرهای ما ویران شد و تهداب کشور از بین رفت.»
او گفت: «چهل سال کشور خراب شده است و در ده سال نمی‌توان آن را ساخت. افغانستان به کودک ده ساله‏ای می‏ماند که هنوز نیازمند کمک است. جنگ افغانستان جنگ تحمیلی است. دنیا آرام زندگی می‌کند ولی مردم افغانستان قربانی می‌شوند.»
احمد بهزاد نماینده هرات در پارلمان گفته است: «افغانستان کشوری است که مردم ان بیشترین گرایش برای فرار به بیرون را دارد.» به باور او مجرمان تحت تعقیب قرار نمی‌گیرند صرف از میان صد مورد، بیست مورد بازداشت می‌شود. از بیست مورد، 2‌مورد بازپرس قرار می گیرند. که آن‌ها هم افراد بی‌دفاع هستند.
اشتراک کنندگان این نشست گفتند که قربانیان جنگ نباید فراموش شوند زیرا این کار می‌تواند صدمه‌های بس بزرگی به آنان وارد نماید.

نیروهای بین‌المللی یاری امنیتی (آیساف) گزارش کمیته نظارت بر حقوق کودکان سازمان ملل درباره افزایش تلفات کودکان در حملات هوایی را، رد کرد.
به نقل از بی‌بی‌سی، کمیته نظارت بر حقوق کودکان سازمان ملل متحد، در هشتم فبروری با انتشار گزارشی اعلام کرد که در چهار سال گذشته ۱۱۰ کودک افغان در اثر حملات هوایی نیروهای ناتو کشته و نزدیک به هفتاد کودک دیگر مجروح شده‌اند.

آقای جیلانی گفت درنظر است تا فهرستی از زندانیان طالبان را که قرار است آزاد شوند، به شورای عالی صلح افغانستان، بفرستد.
به نقل از بی‌بی‌سی پاکستان توافق کرده‌است که پس از این زندانیان طالبان از زندان‌های آن‌کشور در هماهنگی با دولت افغانستان آزاد خواهند شد.
رسانه‌های پاکستانی گزارش کرده‌اند که مقام‌های پاکستان با اعضای شورای عالی صلح افغانستان، روی برنامه جدیدی برای آزادی طالبان افغان از زندان‌های پاکستان، مشورت خواهند کرد.
برنامه جدید برای دولت افغانستان فرصت خواهد داد تا خواهان آزادی زندانیانی شوند که به باور آنها، آزادی‌شان به روند صلح کمک خواهد کرد.
جلیل جیلانی، معاون وزارت خارجه پاکستان دیروز (جمعه، ۸ فوریه) در کمیته امور خارجی مجلس سنای آن کشور گفت، در نظر است تا فهرستی از زندانیان طالبان را که قرار است آزاد شوند، به شورای عالی صلح افغانستان، بفرستد.
شورای عالی صلح افغانستان نیز با استقبال از این تصمیم پاکستان، گفته‌ است که هماهنگی نزدیک میان این شورا و مقامات پاکستان برای آزادی زندانیان طالبان از زندان‌های پاکستان، یکی از خواسته‌های اصلی این شورا بوده است.

مسوولان پولیس مبارزه با مواد مخدر در ولایت زابل از کشف و ضبط بیش از 92 کیلوگرام مواد مخدر از نقطه مرزی این ولایت با پاکستان خبر دادند.
خبرگزاری بخدی به نقل از اعلامیه اداره مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه ولایت زابل نوشته که این محموله مواد مخدر ظهر روز جمعه از داخل یک موتر کشف شده است.
در اعلامیه آمده است راننده این موتر که باشنده اصلی ولایت ننگرهار است نیز توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است.
زابل در جریان چند سال گذشته شاهد رویدادهای خونین بوده اما مسوولان امنیتی این ولایت وضعیت امنیتی آن را خوب گزارش کرده‌اند. در اعلامیه آمده است: «آشنا گل و‌لد کاکاگل (راننده‌موتر) قصدداشت تا‌92 کیلوگرام مواد مخدر را از کابل به ولایت قندهار انتقال دهد که در پوسته تلاشی «خان وریال» از مربوطات ولایت زابل متوقف شده و تمام محموله مواد مخدر ضبط شده است.»

8‌صبح، کابل: صدها تن از باشنده‌‌‌های ولایت هلمند، به‌دلیل نبود برق،‌ معارف، صحت و بازسازی تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان روز گذشته با تجمع در مقابل وزارت انرژی وآب ،خواهان رسیدگی جدی حکومت به خواست‌های شان شدند.
باشنده‌های هلمند که درحال حاضر در کابل به سر می‌برند، ادعا دارند با آن‌که در برخی ولسوالی‌های هلمند امنیت وجود دارد، اما پروژه‌های انکشافی در آن ولایت تطبیق نمی‌شود.
مردم هلمند می‌گویند که با گذشت یازده سال از کمک‌های جامعه جهانی به دولت افغانستان، تاکنون برنامه‌‌های زیربنایی و انکشافی در این ولایت تطبیق نشده است.
کمبود مراکز درمانی، مکان‌های آموزشی، جاده، و ده‌ها مورد دیگر از مشکلات مردم هلمند خوانده شد.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...