چهارشنبه, 07 حوت 1398

د بوټان لوبډلې سهار پچه وگټله او شايد فکر يې کاوۀ چې اسان هدف به ترلاسه کړي ، په همدې هيله يې افغان منډه جوړونکو ته د منډو بلنه ورکړه .
دغه هيله يې لومړى کريم صادق اونور علي ځدراڼ په ناهيلۍ بدله کړه او ورپسې اصغر ستانکزي داسې بريد وکړ چې له بوټاني کپتانه يې لار ورکه کړه.
د ٤٧٢ منډو هدف تر بوټان ډيرو پياوړو لوبډلو ته هم گران و په تيره بيا چې شاپور ځدراڼ ، دولت احمدزى او حميدحسن تيز بالينگ کوي نو ستونزه لا ډيره شي .

این رقابت ها با شرکت هشت تیم برتر زکور ولایت هرات به تاریخ 23 حوت در جمنازیوم میرویس شهید تحت نام جام دوستی برگزار گردیده بود، به تاریخ 8 حمل بادیدار نهایی تیم های آرش الف و آریا الف به فرجام رسید. دراین دیدار بازیکنان آرش الف توانستند آریا الف را مغلوب و مقام قهرمانی را حاصل نمایند.
تیم های آریا الف و اریا ب مقام های دوم و سوم را بدست آوردند.

این رقابت ها از روز پنجشنبه و با شرکت 100 ورزشکار از کلپهای پهلوانی ولایت ننگرهار به مناسبت روز ملی المپیک راه اندازی گردیده بود.
براساس گزارش آمریت ورزشی ننگرهار بعد از سه روز این رقابت ها به پایان رسید و در فرجام برای برنده گان مقام های اول دوم و سوم تحایف و جوایز نیز توزیع گردید.
نخستین دور رقابت های پرورش اندام کلپ قهرمان عصر روز گذشته درناحیه هفدهم شهرکابل و با حضور داشت رییس کمیته ملی المپیک برگزارشد.

ورزشکاران کشور روز جمعه در یک گردهم آیی با شکوه از روز ملی المپیک تجلیل نمودند. این گردهم آیی که در بادام باغ کابل برگزار شده بود رییس کمییته ملی المپیک جنرال محمدظاهر اغبر طی صحبتی دستآوردهای ورزشکاران را در سال 1388 قابل قدردانست و روز المپیک را  برای تمام ورزشکاران کشور تبریک گفت. وی تصریح کرد که با درنظرداشت این که تیم کاراته کشور در نخستین روزهای  سال 1389 با شرکت شان در مسابقات آسیایی مفتخر به کسب یک مدال طلا و دومدال نقره گردیده مقام دوم را در میان 20 کشور حایز گردیدند،سال 1389 را سال ورزش نام گذاری شود.

بسیار سخن و حدیث از تاثیر و اهمیت تربیت بدنی و ورزش بر ابعاد مختلف رشد چون جسم و روان شنیده ایم یا خوانده ایم. البته بیشترین كوشش در ارايه چگونگی افزایش یا تقویت قوای جسمانی به وسیله تربیت بدنی ورزشی صرف گردیده و كمتر به مشخص نمودن ویژگی های سلامت روان پرداخته شده است،

شاید برای هر زن افغان که مثل من هیچ گاهی فرصت نداشته است به باشگاه ورزشی برود، سر زدن به باشگاه‌های ورزشی دختران در شهر کابل و یا تماشای صحنه‌هایي از ورزش دختران افغان روی پرده تلویزیون، با حسی دوگانه توام باشد. حس حسرت و غبطه خوردن برای فرصت‌های نداشته و محرومیت از همه چیز؛ و حس شریک شدن در شادی و سرور دختران که زمانه و روزگار امتیاز و فرصت‌های چه بسیاری که به آن‌ها نداده است.

تیم ملی کانگفو با 14 مدال نایب قهرمان شد
تیم ملی کانگفو، با کسب یک مدال طلا، 4 نقره و 9 مدال برونز مقام دوم رقابت های بین المللی را کسب کرد. این مسابقات از تاریخ سيزدهم حوت در شهر زاهدان ایران زیر نام "جام وحدت" برگزار گردیده بود كه بعد از سه روز پایان یافت. ورزشکاران افغانستان در قالب یک تیم 18 نفری با 14 ورزشکار و 3 داور و یک نفر هیات در این رقابت ها شرکت نموده بود.

ورزش منظم یکی از مهمترین راهکارهای کسب سلامتی برای بچه ها و بزرگسالان است. فعالیت بدنی، وزن مطلوب را حفظ می کند، طول استخوان ها را افزایش می دهد و در نهایت از خطر ابتلا به بيماري هاي قلبی عروقی می کاهد. داكتران باید موقعیت وزنی کودکان و نیز میزان فعالیت بدنی آن ها را طی یک دوره طبی مداوم ارزیابی کنند. متخصصان موظف اند با توصیه های ساده به بچه ها و خانواده ها زمینه را طوری فراهم کنند تا با حداقل صدمه، حداکثر نشاط و لذت حاصل شود.

حسن مکرم در مرحله نخست مسابقات بایسکل رانی، دوم شد
حسن مکرم، رکاب زن کشور در مرحله نخست مسابقات بایسکل رانی که در پاکستان برگزار شده بود، توانست در میان 45 رکاب زن جایگاه دوم را احراز نماید.
این رقابت ها در فاصله 1650 کیلومتر از شهر پشاور آغاز و بعد از یازده مرحله به شهرکراچی اختتام می یابد.

بسکتبال ورزشی است که در آن دو تیم شش نفره با هم رقابت می کنند و همه آن ها موظف هستند که توپ را فقط با دست خود لمس کنند. در این ورزش دوازده بازیکن (که هر تیم شش بازیکن دارد) و دو داور که یکی به عنوان داور اول و دیگری داور دوم است، حضور دارند. همچنین یک توپ و دو سبد دارد که هر سبد سهم یک تیم است و به عنوان دروازه آن ها به حساب می آید.

۱- نرمش چيست؟
انجام حرکات ساده ورزشي به منظور حفظ تناسب اندام و سلامتي، نرمش ناميده مي شود.
۲- اهميت نرمش
تناسب اندام شامل وزن (نسبت به قد)، استخوان بندي، ماهيچه و مفصل مناسب، سلامت فيزيولوژيکي و داشتن سيستم ايمني قوي مي باشد. نرمش باعث دست يابي به تمام اين جنبه هاي سلامتي مي شود و در نهايت کيفيت زندگي فرد را افزايش ميدهد و از اين جهت اهميت ويژه اي براي انسان دارد.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...