چهارشنبه, 30 دلو 1398

در چهاردهمين روز بازي هاي جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي، سرنوشت تيم هاي صعود كنند گروه سوم و چهارم روشن شد. در بازي هاي شب گذشته در گروه سوم، تيم اسلوانيا به مصاف انگلستان رفت و ايالات متحده آمريكا هم با الجزايره به رقابت پرداخت. در گروه چهارم هم تيم گانا در برابر آلمان قرار گرفت و آستراليا هم در مقابل صربستان قرار گرفت.
در ادامه بازي هاي جام جهاني، امشب سرنوشت تيم هاي صعود كننده گروه پنجم و ششم معلوم خواهد شد. درين بازي ها در ساعت شش و سي شام، از گروه پنجم، اسلواكيا در برابر ايتاليا قرار مي گيرد و پاراگوا هم با زيلاند جديد روبه رو خواهد شد. و همچنين در گروه ششم، تيم هاي دنمارك و كامرون به ترتيب به مصاف چاپان و هالند خواهد رفت.

رقابت هاي جام جهاني فوتبال وارد سيزدهمين روز خود گرديد. ديروز سه شنبه بازي هاي سوم گروهي با چهار بازي از گروه او و دوم آغاز شد كه سرنوشت تيم هاي صعود كننده گروه اول و دوم را مشخص كرد. در اين بازي ها از گروه اول تيم هاي مكسيكو با يوروگوا و فرانسه با آفريقاي جنوبي در مقابل هم ايستادند. در ادامه بازي ها از گروه دوم تيم هاي نايجريا و يونان به ترتيب با كورياي جنوبي و آرجنتين به رقابت پرداختند.

در ادامه بازي هاي دور دوم جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي، ديروز از گروه ششم تيم هاي اسلواكيا و ايتاليا به ترتيب به مصاف تيم هاي پاراگوا و زيلاند جديد رفتند. و از گروه هفتم هم برازيل قهرمان پنج دور مسابقات جام جهاني در برابر ساحل عاج قرار گرفت. در اولين بازي تيم اسلواكيا با نتيجه ي دو بر صفر از پاراگوا شكست خورد. در ادامه ديدارها زيلاند جديد با ايتاليا، قهرمان دور قبلي جام جهاني به رقابت پرداخت و در آخرين بازي ديشب، برازيل در يك بازي تماشايي در برابر ساحل عاج قرار گرفت.

بازي هاي دور نخست تيم ها در مرحله گروهي جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي با بازي اسپانيا و سويس در حالي به پايان رسيد كه اكثر مدعيان نامدار اين رقابت ها با ارايه بازي هاي ضعيف و دور از انتظار، علاقه مندان خود را تا حدود زيادي نااميد كردند.
بازي هاي كم گول و سطح پايان جام جهاني 2010 و نمايش دور از انتظار بسياري از تيم هاي نامدار باعث شد تا دور نخست جام جهاني نوزدهم براي علاقمندان مايوس كننده باشد.
شايد تنها نكته مثبت جام جهاني تا به اين جا درخشش تيم هاي آسيايي است كه اين بار خود را از زير سايه تيم هاي نامدار قاره هاي ديگر بيرون كشيدند.

بالا رفتن پرده نمايش جام جهانی فوتبال همواره يک موقعيت استثنايی است و پس از انتظار طولانی چهارساله، خانواده فوتبال از بعد از ظهر جمعه به يکديگر نزديک شدند، زيرا جام جهانی ۲۰۱۰ با رويارويی آفريقای جنوبی و مکزيک شروع شد.
در دنيای پرخبر و بی درنگ در بروز يک رويداد تازه، جام جهانی فوتبال همه دنيا را به تماشا می کشاند. وقتی داور اشپلاق شروع بازی را به صدا در می آورد، همه تنش های در هم فشرده به راحتی فروکش می کند. اين نه تنها برای ۲۲ بازیکن داخل ميدان که همچنين برای هواخواهان فوتبال در سراسر جهان است. آنان که چهار سال طولانی را بدون تجربه جادوی جام جهانی پيموده اند.

با پایان یافتن دو مسابقه میان تیم های چيلی مقابل هاندوراس و هسپانیه مقابل سویس در روز ششم مسابقات جام جهانی فوتبال، تمامی 32 تیم اشتراک کننده جام جهانی در ورزشگاه های افریقای جنوبی قدرت نمایی کردند. در اين نوشته مرور مختصري به تمامی مسابقات می اندازیم و می بینیم که کدام تیم تا حال بیشتر درخشیده است.
اولین مسابقه دور مسابقات جام جهانی افریقای جنوبی روز جمعه 11 جون با اشپلاق روشن ایرماتوف داور ازبکستانی، میان تیم های افريقاي جنوبي میزبان و مکسیکو آغاز شد.

لوسین لورنت، مهاجم تیم فرانسه، اولین گول تاریخ جام جهانی را در مسابقه آن کشور با مکسیکو در سيزده جولای 1930 به ثمر رساند.
***   ***   ***
تا سال 1956، جام طلایی عنوان خاصی نداشت. اما، در این سال در مراسم تجلیل از ژول ریمه، بانی جام جهانی، جام را به نام وی خواندند و از این تاریخ تا سال 1970 جام جهانی به نام جام ژول ریمه یاد می شد.
***   ***   ***

بعد از فیصله فیفا در باره برگزاری مسابقات جهانی و محل آن، موضوع دیگری که سر راه قرار داشت عبارت از جام یا کپ بود که در انگلیسی Trophy گفته می شد و باید به تیم قهرمان در پایان دیدار نهایی اهدا می شد.
بنابراین فیصله، فیفا از مجسمه سازان مشهور دنیا خواست تا برای ساختن یک جام طرح های ارايه کنند. طرح های زیادی ارايه گردید ولی فیفا طرح مجسمه ساز ایتالوی به نام ابل لفلیور را بر گزیده و به مجسمه ساز مذکور دستور داد تا جام جهانی را از یک و نیم کیلو طلای هجده قیراطی به ارتفاع چهل سانتی متر بسازد که قیمت آن در همان زمان به بیست هزار فرانک فرانسوی می رسید.

مسابقات جهاني فوتبال كه به نام جام جهاني فوتبال مشهور است، مهم ‌ترين رويداد ورزشي جهان به حساب مي آيد. اين مسابقات از سال 1930 آغاز گرديده و هر چهار سال يک بار برگزار مي‌ شود.
قبل از به راه اندازي مسابقات جام جهاني، مسابقات فوتبال تنها در چوکات بازي هاي المپيک انجام  مي شد و در آن صرف بازيکناني مي توانستند سهم بگيرند که فوتبال را به شکل آماتور انجام مي دادند و جايي براي بازيکنان حرفوي نبود. با رشد فوتبال حرفوي از يک طرف و تحت شعاع قرار گرفتن ورزش های دیگر در المپيک از جانب ديگر، دست اندرکاران فوتبال را وا داشت تا درباره مسابقات جداگانه در سطح جهاني بحث و گفتگو نمايند.

افریقای جنوبی، میزبان 32 تیم برتر فوتبال جهان شد تا برای بار اول رقابت های جام جهانی فوتبال را در قاره سیاه برگزار کند.
در انتخاب شدن افریقای جنوبی به عنوان میزبان، رهبران سیاسی آن کشورنقش به سزایی داشتند. نیلسون مندیلا، رهبر سیاه پوستان جهان، شخصا در آگاهی تبلیغاتی جام جهانی اشتراک کرد و تابو امبکی، رییس جمهور سابق این کشور، سال ها پیش گفت که برگزاری رقابت های جام جهانی فوتبال سال 2010 در آفریقای جنوبی لحظه ای است که "به روند بدبختی، فقر و جنگ در کشورهای آفریقایی" پایان خواهد داد .

يك ‌روز به گشایش جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ افريقای جنوبی مانده و همه‏‌چیز برای آغاز این محبوب‏ترین و پرتماشاگرترین رویداد ورزشی جهان آماده شده است.
ژاکوب زوما، رییس جمهوری افريقای جنوبی تاکید کرد که کشورش با سربلندی، آماده‏‌ی برپایی جشن بزرگ فوتبال است.
سب‏ بلاتر، رییس فدراسیون جهانی فوتبال نیز در مراسمی در پرتوریا که طی آن جام جهانی‌‏ای که روز ۳۱ جون به برنده‏ی خوشبخت آن اهدا می‏شود به نمایش درآمد، به افريقای جنوبی و مسوولان برگزاری نخستین جام جهانی در قاره افريقا تبریک گفت و افزود: «همه چیز عالی است.»

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...