چهارشنبه, 02 دلو 1398

تیم ملی کرکت افغانستان در مهم‌ترین بازی تاریخ خود در یک دیدار یک روزه بین‌المللی، مغلوب تیم ملی استرالیا شد.

به گزارش هشت صبح؛ این دیدار نیمه‌های شب یک‌شنبه در میدان کرکت شهر شارجه امارات متحده عربی و به‌صورت 50 آوره برگزار شد.

عرصه قهرمانی ورزش در افغانستان، عرصه بی‌رنگ و بی‌رمقی است. افغانستان با این‌که به ورزش به‌شکل سیستماتیک آن از سالیان درازی پرداخته‌ است، ولی این ورزش در عرصه‌های قهرمانی و مدال‌آوری در سطح بین‌المللی، حرفی برای گفتن نداشته است. با این‌که افغان‌ها در چند رشته‌ی ورزشی از سالیان درازی صاحب نام بوده‌اند، این نام‌آوری نتوانسته به مدال‌آوری هم منجر شود. تنها مقامی که در عرصه المپیک برای افغانستان به ارمغان آمده در سال 1343 و المپیک توکیو جاپان بود که رتبه پنجمی را برای محمدابراهیم کشتی‌گیر افغان به‌وجود آورد و آقای ابراهیمی یک مدال برنز نیز در سال 1341 در بازی‌های آسیایی جاکارتا برای افغانستان به یادگار گذاشته است. 

8صبح، تخار: تیم منتخب فوتبال ولایت تخار، به دلیل نبود امکانات مالی، از شرکت در مسابقات فوتبال زون‌‌های افغانستان که در ولایت ننگرهار برگزار می‌شود، باز ماند. 

8صبح، تخار: سمیع‌الله قربانی ورزشکار جوان تخاری در مسابقات بین‌المللی رشته‌ی سامبو که در مسکو، پایتخت روسیه برگزارگردید، مدال طلا گرفت. شجاع‌محمد خراسانی آمر ورزش تخار در مراسم تجلیل از قهرمانی این ورزشکار که به همت دوستان او برگزار شده بود گفت: «در این مسابقات 35 تیم از 11 کشور جهان اشتراک داشتند که قربانی توانست در مسابقه نهایی خود، در مدت 11 ثانیه حریف خودش را شکست داده و برای مردم افغانستان مدال طلا را به ارمغان بیاورد.»

گفتنی است در مسابقات بین‌المللی سامبو در مسکو، 8 ورزشکار در قالب یک تیم از افغانستان شرکت کرده بودند که دو تن از این ورزشکاران از ولایت‌های کابل و تخار با کسب مدال طلا به مقام قهرمانی رسیدند.

 

د افغانستان د کاناډا د کرکټ فيسټوال په ترڅ کې تېره شپه د امريکا د متحدو ايالاتو ملي لوبډلې ته ماتې ورکړه.

منحیث یک اسکاتلندی طبیعتا به کرکت، که ما آن را یک بازی عجیب و غریب انگلیسی با اصطلاحات و قواعد عجیب می‌دانیم، چندان علاقمند نیستم.  به هر صورت، بعد از سه ماه کار منحیث سفیر بریتانیا در افغانستان، نمی‌توانم از این چشم‌پوشی نمایم که بازی کرکت برای این کشور چقدر مهم است.
دیروز تیم کرکت افغانستان یک رقابت چهار روزه را در مقابل تیم اسکاتلند بازی کرد. درحالی‌که آرزو داشتم تیم اسکاتلند برنده این رقابت‌ها باشد- برای انجام مسوولیت‌های دیپلوماتیک‌ام حدودی وجود دارد- با اغتنام از فرصت می‌خواهم تا از  دستاوردهای قابل ملاحظه تیم کرکت افغانستان تقدیر نمایم.

دیدار نهایی نزدهمین دور رقابت های جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی، امشب با دیدار اسپانیا و هالند، به پایان می رسد. این دیدارها که یک ماه به طول انجامید، درحالی به پایان می رسد که در کشور ما مورد استقبال گسترده شهروندان قرار گرفته است. گروه های متعدد و مختلف اجتماعی از کسبه کار تا دوکاندار و راننده و دانشجویان و دانش آموزان، این دور مسابقات را از طریق تلویزیون های خود به شکل منظم دنبال می کردند. با آن که دیدارهای اصلی این دور رقابت ها، شب هنگام و دیرقت برگزار می شد اما با آن هم مردم با اشتیاق تمام برای تماشای آن منتظر می نشستند.
این دیدارها که از شبکه های تلویزیونی به شکل زنده به نشر می رسید، به علاقمندی و رغبت تماشاگران بیشتر از پیش افزود.

مرحله یک چهارم نهایی با دیدار تیم ملی فوتبال برازیل و هالند آغاز گردید. برازیلی ها بازی را با قدرت تمام آغاز کردند و خلاف آن چه تصور می رفت، تهاجم وسیع را بالای دروازه هالند سازمان دادند تا این که روبینهو، بازیکن شماره 11 برازیل در دقیقه دهم دروازه هالند را گشود.
بازی تا پایان نیمه اول در اختیار برازیلی ها بود و چندین بار صاحب گول شدند.

من عاشق فوتبال نیستم، ولی خاطرات دوره‌های مختلف جام جهانی و تماشای دسته جمعی آن از یادم نمی‌رود. بازی افسانه‌ای مردونا در مسابقه تاریخی مقابل انگلستان، نمایش حیرت‌انگیز و شخصیت هیگویتا دروازه‌بان کلمبیا، پنالتی به‌هدررفته روبرتو باجو در بازی نهایی ۹۴ و ضربه سر زین‌الدین زیدان به ماتاراتزی ایتالیایی در وقت اضافه مسابقه نهایی سال ۲۰۰۶، این ها همه و همه دوره‌ها و مسابقات جام جهانی فوتبال را نزد من و همتایانم به علامت‌هایی ماندگار در مسیر زندگی‌مان تبدیل کرده‌است،

دور دوم مسابقات جام جهانی فوتبال سال 2010 افریقای جنوبی یا مرحله یک هشتم نهایی، با حضور شانزده تیم برتر فوتبال جهان برگزار شد. در میان این شانزده تیم، هفت تیم قاره امریکا، شش تیم قاره سبز یعنی اروپا، دو تیم از آسیا و یک تیم از افریقا حضور داشتند. تیم های ملی یوراگوای، مکسیکو، امریکا، انگلستان، هالند، جاپان، برازیل و پرتگال به ترتیب در مقابل کوریای جنوبی، آرجنتاین، گانا، آلمان، سلواکیا، پاراگوای، چیلی و هسپانیه رده بندی شدند.

سرانجام بازي مرحله اول بازي هاي گروهي جام جهاني، جمعه شب با چهار بازي به پايان رسيد و سرنوشت تيم هاي صعود كننده گروه هاي هفتم و هشتم هم روشن شد. درين بازي ها از گروه هفتم، تيم اورپايي پرتگال با برازيل، پر افتخارترين تيم جهان روبرو شد و در بازي ديگر از اين گروه، تيم هاي ساحل عاج و كورياي جنوبي به رقابت پرداختند. همچنين در گروه نهايي‌ (هشتم) تيم هاي چيلي و سويزرلند به ترتيب به مصاف تيم هاي هسپانيا و اندوراس رفتند.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...