جمعه, 04 دلو 1398

موی‌تای افغانستان با پیروزی آغاز کرد

اولین نماینده تیم ملی موی‌تای افغانستان موفق شد تا در اولین دیدار خود از مسابقات جهانی، حریف خود را با شکست بدرقه کند.

به گزارش 8صبح، علی‌اکبر رضایی ورزشکار وزن 63.5 کیلوگرام کشور، روز گذشته با ورزشکار ازبکستان به رقابت پرداخت و او را شکست داد.

امیرحسین حسینی، رییس فدراسیون موی‌تای کشور در این رابطه به 8صبح گفت که رضایی در ادامه مسابقات امروز به مصاف دیگر حریفان خود خواهد رفت.

به‌گفته وی، در ادامه این مسابقات نیز، محمد‌جعفر حسینی در وزن 47 کیلوگرام به مصاف حریفی از جاپان خواهد رفت و جاوید حسنی با ورزشکاری از سویدن دیدار خواهد کرد.

گفتنی است که تیم ملی موی‌تای کشور، با پنج ورزشکار دو داور بین‌المللی در مسابقات جهانی این رشته در کشور روسیه اشتراک کرده است.


شریف،‌ جام صلح را برد
محمدشریف ورزشکار تیم شاروالی کابل، با پیشی گرفتن از دیگر رقبا، عنوان قهرمانی رقابت‌های دوش جام صلح را به‌خود اختصاص داد.
به گزارش 8صبح، رقابت‌هاي دوش «جام صلح» پنج‌شنبه هفته گذشته با حضور 60 ورزشکار از تیم‌های شهر کابل در غازی استدیوم راه‌اندازی شده بود.
در این مسابقات که به مسافت سه‌هزار متر برگزار شد، محمدشریف از تیم شاروالی کابل به‌عنوان قهرمانی دست یافت.
بعد از وی نیز، ایام‌الدین و ايمل در رده‌های دوم و سوم قرار گرفتند.
به‌گفته مسوولان فدراسیون اتلاتیک کشور، این رقابت‌ها از سوی سازمان همبستگی اندیشمند و این فدراسیون برای تجلیل از روز جهانی صلح راه‌اندازی شده بود.

دختران فوتبالیست افغانستان، پاکستان را در هم کوبید
تیم ملی فوتبال دختران افغانستان در دومین دیدار خود از سد تیم دختران پاکستان گذشت.
به گزارش 8صبح، این دیدار بعدازظهر روز گذشته در چارچوب مسابقات فوتبال جنوب آسیا در کشور سریلانکا برگزار شد.
تیم ملی دختران کشور در این دیدار با حساب چهار بر صفر و با گولهای شبنم (دو گول)، هیلی ارغندیوال و مرجان، تیم پاکستان را شکست دادند.
به این ترتیب تیم ملی افغانستان سه امتیاز دیگر به اندوخته‌های خود اضافه کرده و با چهار امتیاز و بعد از نیپال در مکان دوم گروه خود قرار گرفت.
پیش از این نیز، تیم ملی کشورمان با حساب یک بر یک در برابر مالدیف به تساوی رسیده بود.
گفتنی است که دختران کشور در سومین دیدار خود، فردا به مصاف تیم ملی نیپال می‌رود.
تیم ملی دختران افغانستان در مسابقات فوتبال بانوان جنوب آسیا با تیم‌های نیپال، سریلانکا و مالدیو در گروه دوم قرار دارد.

سرهنا ویلیامز قهرمان شد
سرهنا ویلیامز با پیروزی در دیدار نهایی مسابقات تنیس آزاد امریکا، موفق شد تا جام قهرمانی آخرین گرند سال را بالای سر ببرد.
به گزارش 8صبح، ویلیامز در دیدار نهایی موفق شد تا ویکتوریا آزارنکا از کشور بیلاروس را بعد از سه ست شکست داده و در جایگاه اول قرار گیرد.
این تنیسباز امریکایی در ست‌های اول و سوم فاینل با نتایج 6 بر 2 و 7 بر 5 به پیروزی رسید و ست دوم را نیز با حساب 2 بر 6 به حریف بیلاروسی‌اش واگذار کرد.
گفتنی است که مسابقات تنیس آزاد امریکا، آخرین گرند اسلم سال میلادی می‌باشد.

اتفاق؛ چشم انتظار حریف
در اولین دیدار از مرحله نیمهن‌هایی مسابقات جام صلح و دوستی ولایت هرات، تیم فوتبال اتفاق این ولایت با شکست حریفش به دیدار نهایی راه یافت.
عبدالقیوم جامی، آمر ورزشی ولایت هرات به 8صبح گفت که اولین دیدار مرحله نیمه‌نهایی شب گذشته بین دو تیم اتفاق هرات و منتخب کندز برگزار شد.
به‌گفته وی، در این دیدار، اتفاق موفق شد تا با نتیجه دو بر یک از سد حریف گذشته و به دیدار نهایی راه یابد و برای شناسایی حریف خود در فاینل نیز چشم به دیدار دیگر مرحله نیمهن‌هایی دوخته است.
براساس معلومات جامی، دیگر دیدار این مرحله، امروز بین تیم‌های هلمند و استقلال ولایت هرات برگزار می‌گردد که برنده به دیدار نهایی و بازنده به دیدار رده‌بندی راه می‌یابد.
گفتنی است که فردا، دیدار رده‌بندی مسابقات جام صلح و دوستی و دو روز بعد نیز دیدار نهایی برگزار می‌گردد.

8صبح، کابل: تیم ملی كركت افغانستان پیش از آغاز مسابقات جام‌جهانی 20 آوره، عنوان قهرمانی مسابقات بین‌المللی دركشور ویستاندیز را از آن خود كرد.

فرید هوتك، مسوول مطبوعاتی كركت‌بورد كشور به 8صبح گفت كه این مسابقات با حضور چهار تیم به مناسبت پنجاهمین سال‌روز آزادی كشور ویستاندیز راه‌اندازی شده بود و شب گذشته با قهرمانی افغانستان به پايان رسيد.

بسیاری از کشورهای دنیا در یک یا چند رشته‌ی ورزشی قابلیت پیشرفت بیشتر را دارا می‌باشند و به همین منظور نیز، مسوولان آن کشورها، این رشته‌ها را بیشتر حمایت می‌کنند.

در افغانستان نیز چند رشته‌ی خاص، زمینه‌ی پیشرفت بیشتری را در بین تمام رشته‌های ورزشی دارد و نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتر است.

رکوردشکنی فروزی در لیگ برتر فوتبال کابل

تیم فوتبال فروزی با به ثمر رساندن 15 و 14 گول در دو دیدار،‌ موفق شد تا رکود بیشترین گول‌ در یک دیدار فوتبال را در لیگ برتر کابل از آن خود کند.

به گزارش 8صبح، فروزی در دیدار با تیم‌های جوانان مهین و خاور موفق شد تا 29 گول به ثمر برساند و یک گول هم دریافت نکند.

با این تعداد گول، تیم فوتبال فروزی رکورد پرگول‌ترین بازی فوتبال در سطح لیگ در افغانستان را از آن خود کرد و تعداد گول‌هایش در لیگ برتر امسال را نیز به 44 گول در مجموع شش بازی رساند.

براساس معلومات فدراسیون فوتبال افغانستان، این تیم هم‌چنین با کسب 18 امتیاز به تنهایی در صدر جدول رده‌بندی فوتبال کابل نیز حضور دارد.

بعد از این تیم نیز تیم‌های اردو و استقلال با 16 و 15 امتیاز در مکان‌های دوم و سوم رده‌بندی لیگ برتر کابل حضور دارند.

گفتنی است که مسابقات لیگ برتر فوتبال کابل، از دو ماه پیش راه‌اندازی شده و هر تیم 13 بازی اجرا خواهد کرد.


برای حضور در تیم‌های ملی؛ ورزشکاران جوجیستو به مصاف هم می‌روند
چهارمین دوره مسابقات ورزشی در رشته جوجیستو برای سه‌روز آغاز شد.
به گزارش 8صبح، در این دوره از مسابقات 230 ورزشکار برای حضور در تیم‌های ملی نوجوانان، جوانان و بزرگ‌سالان حضور دارند.
این مسابقات روز گذشته در سالون زورخانه‌ی کمیته ملی المپیک آغاز و امروز، سه‌شنبه، با معرفی چهره‌های برتر به پایان می‌رسد.
هدف از برگزاری این مسابقات، انتخاب تیم‌های ملی در رده‌های یادشده بوده و قرار است تا در پایان، شش ورزشکار در هر رده سنی به تیم ملی دعوت شوند.

فوتبالیست سویدنی در جریان مسابقهجان باخت
یک فوتبالیست سویدنی که در دسته چهارم باشگاه‌های فوتبال این کشور بازی می‌کرد، روز یک‌شنبه هنگام بازی ناگهان بی‌هوش روی چمن افتاد و جان باخت.
روزنامه نورلاندسکا سوسیال دموکرات نوشت؛ «ویکتور برونستروم، بازیکن تیم فوتبال دسته چهارمی «پیتیا» در شمال سویدن روز یک‌شنبه در بازی برابر تیم «اومدالن» ناگهان روی زمین افتاد.
نیروهای صحی بلافاصله او را با امبولانس به شفاخانه منتقل کردند؛ اما پزشکان نتوانستند جان وی را نجات دهند.»

لیگ برتر انگلستان؛بزرگان به پیروزی رسیدند
تیم‌های مطرح لیگ برتر فوتبال انگلستان در هفته سوم این رقابت‌ها در برابر حریفان خود به برتری رسیدند.
و به نقل از یوفا، در ادامه مسابقات لیگ برتر انگلستان، 10 دیدار برگزار شد که طی آن تیم‌های منچستریونایتد، آرسنال، چلسی و منچسترسیتی، حریفان خود را مغلوب کردند.
منچستریونایتد با نتیجه 3 بر 2 از سد ساوتهمپتون گذشت، آرسنال در حساس‌ترین دیدار با دو گول برابر لیورپول به برتری رسید، چلسی هم با حساب 4 بر 2 ردینگ را مغلوب کرد و منچسترسیتی 3 بر یک کوییزپارک را با شکست بدرقه کرد.

چین در صدر کشورهای پارالمپیک 2012
در پایان روز پنجم مسابقات پارالمپیک 2012 لندن، کاروان ورزشی چین با کسب 87 مدال مختلف در صدر جدول رده‌بندی قرار دارد.
به گزارش 8صبح، به نقل از سایت رسمی پارالمپیک، چین در پنج روز برگزاری مسابقات موفق به کسب 35 مدال طلا، 24 نقره و 28 برنز شده است.
بعد از این کشور، انگلستان و استرالیا هر کدام با کسب 54 و 43 مدال در مکان‌های دوم و سوم جدول رده‌بندی قرار دارند.
مسابقات پارالمپیک 2012 لندن از تاریخ 8 سنبله آغاز و بعد از 12 روز پایان می‌یابد.

شاروالی كابل قهرمان بسكتبال كشور شد
تیم بسكتبال شاروالی كابل با پیروزی برابر تیم هرات به‌عنوان قهرمانی مسابقات بسكتبال كشور دست یافت.
به گزارش 8صبح، این مسابقات از هفته گذشته در سالون ورزشی كمیته ملی المپیك آغاز و روز گذشته با قهرمانی تیم شاروالی كابل به پایان رسید.
شاروالی كابل در دیدار نهایی موفق شد تا تیم هرات را با حساب 75 بر 74 شكست داده و در صدر تیم‌های حاضر قرار گیرد.
به‌گفته مسوولان فدراسیون بسكتبال كشور،‌ در این دوره از رقابت‌ها هشت تیم از ولایات كشور حضور داشته و به هدف انتخاب چهره‌های برتر به تیم ملی به مصاف هم رفتند.
قوس نیك‌بین، رییس فدراسیون بسكتبال، به 8صبح گفت كه در پایان این مسابقات، 18 بازیكن به اردوی آمادگی تیم ملی كشور دعوت شدند.
به‌گفته وی، در پایان این مسابقات 18 بازیكن نیز به تیم ملی نوجوانان دعوت شده‌اند.

مسابقات فوتبال جام صلح و دوستی هرات قرعه‌‌کشی شد
مسابقات فوتبال جام صلح و دوستی با حضور قهرمانان پنج ولایت به میزبانی شهر هرات قرعه‌کشی شده و تیم‌های اردوی کابل و هلمند برگزارکننده دیدار افتتاحیه هستند.
عبدالقیوم جامی، آمر ورزشی ولایت هرات به 8صبح گفت که در این مسابقات شش تیم از ولایات کابل، هرات، هلمند، نیمروز و کندوز اشتراک کرده‌اند.
به‌گفته وی، این تیم‌ها در دو گروه سه‌تیمی جدول‌بندی شده و که براساس آن در گروه اول تیم‌های اردوی کابل، اتفاق هرات و ولایت هلمند و در گروه دوم نیز نیمروز، کندز و استقلال هرات حضور دارند.
گفتنی است که در بازی افتتاحیه دو تیم اردوی کابل و منتخب ولایت هلمند به مصاف هم خواهند رفت و طبق برنامه در هر روز یک دیدار در استدیوم ورزشی شهر هرات انجام می‌شود.

تیم فوتبال چلسی، قهرمان سال گذشته لیگ قهرمانان اروپا، با 9 امتیاز و یک بازی بیشتر نسبت به حریفانش، در صدر جدول رده‌بندی لیگ برتر انگلستان قرار دارد.

به گزارش 8صبح به نقل از یوفا، این تیم در هفته‌ی دوم لیگ برتر موفق شد تا از سد نیوکاسل گذشته و به تنهایی در صدر جدول قرار گیرد.

تیم ملی فوتبال دختران کشور، پیش از آغاز دومین دور مسابقات فوتبال بانوان جنوب آسیا، برای یک هفته در شهر دوبی قرنطین شده و تمرینات آماده‌سازی خود را دنبال می‌کند.

عبدالصبور ولی‌زاده، مسوول تیم ملی دختران افغانستان به 8صبح گفت که این تیم هفته‌ی آینده، برای آماد‌گی و هماهنگی بیشتر به شهر دوبی می‌رود.

هندوستان و انگلستان حریفان افغانستان

با انجام مراسم قرعه‌کشی مسابقات جام‌جهانی 20 آوره کرکت؛ تیم‌های ملی هندوستان و انگلستان حریفان تیم ملی کشور در گروه اول شدند.

تیم فوتسال انصاری با کسب پیروزی در برابر استقلال، به مقام قهرمانی مسابقات فوتسال ولایت هرات دست یافت.

به گزارش 8صبح، مسابقات فوتسال ولایت هرات زیر نام «جام رمضان» از دوم ماه مبارک رمضان آغاز و دوشنبه‌شب با قهرمانی انصاری به پایان رسید.

مادر سریع‌ترین مرد جهان می‌گوید که از بدو تولد حس کرده که بولت روزی قهرمان ورزشی شود.

جنیفر بولت در گفتگو با روزنامه اکیپ فرانسه گفت: «از زمانی‌که باردار بودم، حس می‌کردم «اوسین» می‌تواند قهرمان ورزشی خوبی باشد.»

به‌گفته‌ی وی، او زمان تولد، جثه‌ی بزرگ‌تری نسبت به سایر کودکان داشت و خیلی سرحال و پرتحرک بود.

فصل جدید لیگ فوتبال ایتالیا (کالچو) با شکست میلان و برتری تیم‌های اینتر، یوونتوس و فیورنتینا آغاز شد.

این رقابت‌ها ابتدای هفته‌ی جاری آغاز شد و میلان در اولین دیدار خود در ورزشگاه سان‌سیرو مغلوب تیم فوتبال سمپدوریا شد و فصل را با شکست آغاز کرد.

در هفته آغازین کالچو، یوونتوس با دو گول از سد پارما گذشت، اینترمیلان 3 بر صفر پسکارا را درهم کوبید و فیورنتینا نیز با حساب دو بر یک اودینزه را مغلوب کرد.

در جدول رده‌بندی نیز تیم‌های اینتر، یوونتوس، فیورنتینا، کیه‌وو، جنوا و ناپولی با سه امتیاز و اختلاف تفاضل گول در مکان‌های اول تا ششم قرار دارند.

تیم فوتبال ریال‌مادرید در هفته دوم لالیگای اسپانیا مغلوب ختافه شد تا بارسای شش‌امتیازی صدرنشین شود.

در ادامه هفته دوم این رقابت‌ها، 10 دیدار برگزار شد که در مهم‌ترین آن‌ها بارسلونا با حساب دو بر یک از سد اوساسونا گذشت و ریال با همین نتیجه مغلوب ختافه شد.

هر دو گول بارسلونا را لیونل‌مسی به ثمر رساند تا با چهار گول، بهترین گول‌زن لالیگا در پایان هفته دوم باشد.

در جدول رده‌بندی این رقابت‌ها، بارسلونا با شش امتیاز در صدر قرار گرفته و بعد از این تیم نیز، رایووالکانو و وایادولید با تفاضل گول کم‌تر حضور دارند.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...