چهارشنبه, 02 دلو 1398

روح‌الله نیکپا و پنج ورزشکار دیگر افغانستان در مسابقات المپیک 2012 لندن، از سوی سازمان ملل متحد به عنوان سفیران صلح این سازمان در افغانستان معرفی شدند.

مجیب‌الرحمن رحمانی، سخنگوی کمیته ملی المپیک به 8صبح گفت که پیام سازمان‌ملل متحد از سوی «یان‌کوبیش» فرستاده ویژه این سازمان در افغانستان به مناسبت روز جهانی صلح اعلام شد.

به گفته وی، «یان‌کوبیش» در این پیام با اشاره به افتخارآفرینی روح‌الله نیکپا (دارنده دو مدال برنز المپیکی) گفته است که هر شش ورزشکار افغان که در مسابقات المپیک 2012 لندن شرکت نموده بودند، مایه افتخار افغانستان بوده و سفرا و حامیان صلح سازمان ملل هستند.

در پایان هفته دوم لیگ برتر فوتبال افغانستان، دو تیم صعود خود را به مرحله نیمه‌نهایی مسجل کرده و شاهین آسمایی از گردونه رقابت‌ها حذف شد.

به گزارش 8صبح، هفته دوم این رقابت‌ها، روز جمعه بعد از چهار دیدار به پایان رسیده و سه تیم حضور خود را در مرحله نیمه‌نهایی مسجل کردند.

ورزشکاران مدال‌آور دو رشته ورزشی که در مسابقات بین‌المللی افتخارآفرینی کرده بودند، از سوی کمیته ملی المپیک تقدیر شدند.

به گزارش 8صبح، این ورزشکاران در رشته‌های زرمی (مبارزه آزاد) و موی‌تای از مسابقات بین‌المللی موفق به کسب مدال‌های رنگارنگ طلا، نقره، برنز، و کمربند طلایی شده بودند.

مسابقات دوومیدانی (اتلتیک خفیفه) با انتخاب بهترین‌ها در نه رشته خاتمه یافت که نماینده این رشته در مسابقات المپیک جهانی 2012 لندن نیز حضور دارد.

به گزارش 8صبح، این مسابقات روز سه‌شنبه در غازی استدیوم شهر کابل راه‌اندازی شده و در پایان سه نفر برتر هر رشته به عضویت تیم ملی دوومیدانی افغانستان در آمدند.

در این مسابقات، 180 ورزشکار از 27 ولایت کشور حاضر بودند که در ماده (بخش) 100متر، مسعود عزیزی، نماینده افغانستان در مسابقات المپیک 2012 لندن به قهرمانی دست یافت.

هم‌چنین در ماده 400 متر، مصطفی رازقی از کابل قهرمان شد و پس از وی عبدالقهار رحمتی از ولایت پنجشیر و احمدصمیم عطایی از کابل به ترتیب جایگاه‌های دوم و سوم را به‌خود اختصاص دادند.

در ماده 10هزار و 500 متر نیز ایام‌الدین نوری از کابل به مقام نخست دست یافت.

در دیگر بخش‌ها (ماده‌ها) نیز نفرات برتر انتخاب شده و از آن‌ها با اهدای جوایز قدردانی شد.

با کمک اتحادیه ملی ورزشکاران افغانستان، پنج تیم دختران و پسران در زون 202 شمشاد ایجاد شد.

به گزارش 8صبح، این تیم‌ها متشکل از یک تیم بسکتبال و یک تیم والیبال دختران، یک تیم بسکتبال، یک تیم والیبال و یک تیم بدمینتون پسران می‌باشد که با کمک اتحادیه ملی ورزشکاران افغانستان ایجاد شند.

جنرال فضل‌الدین عیار قوماندان زون 202 شمشاد در مراسم اهدای البسه و تجهیزات ورزشی از سوی اتحادیه ملی ورزشکاران گفت که با ایجاد این تیم‌ها، عملا مرحله دوم ایجاد تیم‌های ورزشی پولیس و مردم در این زون آغاز شد.

به‌گفته وی، این تیم‌ها با استفاده از تجهیزات کمک شده در مسابقات ورزشی پولیس در سطح کشور اشتراک خواهند کرد.

در عین حال، سید محمودضیا دشتی رییس اتحادیه ملی ورزشکاران افغانستان اظهار داشت که این پنج تیم متشکل از 70 ورزشکار دختر و پسر می‌باشد.

وی اظهار داشت که این تیم‌ها به مدت یک ماه تمرینات آمادگی خود را سپری کرده و بعد از آن در مسابقات ورزشی بین پولیس و جوانان اشتراک خواهند کرد.

براساس معلومات منبع، در حال حاضر 36 تیم در 10 ولایت کشور توسط اتحادیه ملی ورزشکاران افغانستان بین نیروهای پولیس ایجاده شده است.

گفتنی است که تجهیزات کمک شده شامل، لباس، جمپر و برزو، توپ، کرمچ و راکت بدمینتون می‌باشد.

تیم ملی افغانستان با قبول دو شکست متوالی، از گردونه رقابت‌های جام‌جهانی کرکت 20 آوره حذف شد.

به گزارش 8صبح، با آن‌که انتظارات زیادی از درخشش و بازی‌های زیبا از سوی تیم ملی کرکت کشور می‌رفت؛ اما برخلاف انتظار با قبول دو شکست از مسابقات حذف شد.

این تیم در دو دیدار خود از گروه اول این رقابت‌ها در برابر هندوستان و انگلستان قرار گرفت.

در دیدار ابتدایی، ملی‌پوشان هندوستان با حذف 5 بازیکن‌شان، 161 دوش را برای افغانستان تعیین کرد؛ اما کرکت‌بازان کشور موفق نشدند این هدف را تکمیل کنند.

ملی‌پوشان افغانستان در نهایت با اختلاف 22 امتیاز مغلوب یکی از بهترین تیم‌های دنیا شدند.

اما در دیدار دوم، کرکت‌بازان افغانستان به هیچ عنوان نتوانستند از اعتبار خود دفاع کنند و در دیداری ضعیف مغلوب تیم ملی انگلستان شد.

تیم ملی انگلستان ابتدا 116 دوش را هدف تعیین کرد؛ اما ملی پوشان افغانستان در حالی‌که در آور 17 تمام بازیکنان خود را خارج شده دید، تنها توانست 73 دوش را تکمیل کرده وبا اختلاف 43 دوش شکست را پذیرا شد.

به این ترتیب، افغانستان در یک حضور کم‌فروغ از دور رقابت‌های جام‌جهانی کرکت 20 آوره در کشور سریلانکا حذف شد.

تیم ملی پاورلفتنیگ افغانستان با کسب 12 مدال به‌عنوان نایب‌قهرمانی مسابقات آسیایی این رشته دست یافت.

به گزارش 8صبح، تیم ملی کشور در این رقابت‌ها موفق شد تا هفت مدال طلا، سه نقره و سه برنز کسب کرده و بعد از قزاقستان در مکان دوم قرار گیرد.

برای تیم پاورلفتنیگ افغانستان در این رقابت‌ها، فرشته، سعیده، زهرا، علی‌رضا، قادر و خلیل به گردن آویز طلا دست یافتند.

در عین حال، علی رفیع‌زاده با بلند کردن وزنه 380 کیلوگرامی، به‌عنوان بهترین ورزشکار انتخاب شده و کمربند طلایی را نیز به‌دست آورد.

در پایان این مسابقات، تیم ملی قزاقستان به‌عنوان قهرمانی دست یافت و جاپان نیز بعد از تیم ملی افغانستان در مکان سوم قرار گرفت.

گفتنی است که تیم ملی پاورلفتنیگ کشور، روز یک‌شنبه هفته جاری نیز به کابل بازگشت.

تیم ملی والیبان جوانان افغانستان در شانزدهمین دوره مسابقات جوانان آسیا به مصاف تیم‌های جاپان، تایلند و سریلانکا می‌رود.

به گزارش 8صبح، این دوره از رقابت‌های والیبال جوانان آسیا از ششم میزان به‌مدت 10 روز به میزبانی شهر ارومیه ایران با حضور 13 تیم آغاز می‌شود.

براساس برنامه اعلام شده فدراسیون آسیایی والیبال، تیم ملی جوانان افغانستان در گروه دوم این رقابت‌ها با تیم‌های جاپان، تایلند و سریلانکا هم‌گروه شده است.

در شانزدهمین دوره مسابقات والیبال جوانان آسیا، تیم‌های ایران، چین، کوریای جنوبی، قزاقستان، تاجیکستان، چین‌تایپه، استرالیا، ازبکستان، جاپان، تایلند، سریلانکا، هندوستان، کویت، افغانستان، قطر و مالدیو ثبت نام کرده بودند؛ اما سه تیم پاکستان، قطر و کویت انصراف دادند.

گفتنی است که چهار تیم برتر این رقابت‌ها جواز حضور در مسابقات جهانی سال 2013 را به دست می آورند.

کمیته ملی المپیک افغانستان به همکاری با کشور امریکا، در نظر دارد تا دو میدان ورزشی جدید را در صحن این کمیته بسازد.

به گزارش 8صبح، این دو پروژه قرار است تا سال آینده تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

محمدظاهر اغبر، رییس کمیته ملی المپیک در مراسم افتتاح کار این پروژه‌ها گفت که ساخت دو میدان ورزشی جدید قبلا میان این کمیته و سفارت امریکا در کابل توافق شده بود.

وی اظهار داشت که براساس این توافق قرار است تا 30 میدان ورزشی کوچک و بزرگ در سراسر کشور به ارزش دو میلیون دالر از سوی سفارت امریکا در کابل و ولایات ایجاد گردد.

اغبر افزود که از مجموع این میدان‌های ورزشی، هشت میدان در کابل و مابقی آن در ولایت‌های هرات، ننگرهار، غزنی، قندهار، بلخ، پکتیا و ارزگان اعمار گردد.

براساس معلومات منبع، قرار است تا از این میدان‌های ورزشی در مسابقات فوتسال، والیبال، هندبال و بسکتبال استفاده شود.

کمیته ملی المپیک افغانستان به پاس میزبانی خوب کشور بریتانیا از ورزشکاران المپیکی افغانستان، مدال افتخاری را به گردن سفیر این کشور در افغانستان آویخت.

به گزارش 8صبح، سفارت بریتانیا در افغانستان هفته گذشته پذیرای وزشکاران کشور حاضر در المپیک 2012 لندن و تعدادی دیگر از ورزشکاران بود.

قهرمانی پيش‌كسوتان فدراسيون فوتبال!

تيم فوتبال پيش‌كسوتان فدراسيون فوتبال، با شكست سنايي، قهرمان مسابقات پيش‌كسوتان افغانستان شدند.

به گزارش 8صبح، اين مسابقات يك ماه پيش و به مناسبت ماه مبارك رمضان با حضور شش تيم از پيش‌كسوتان فوتبال كابل در استديوم ورزشي پرو‍ژه گل فدراسيون فوتبال راه‌اندازي شده بود.

در پايان رقابت‌هاي گروهي، دو تيم پيش‌كسوتان فدارسيون فوتبال و تيم سباوون به ديدار نهايي راه يافتند.

پيش‌كسوتان فدراسيون فوتبال در ديدار نهايي موفق شد تا با حساب سه بر دو از سد سباوون بگذرد و مقام قهرماني اين مسابقات را به‌دست آورد.

در پايان اين رقابت‌ها، از سوي فدراسيون فوتبال افغانستان به تيم‌هاي برتر اين مسابقات تحايف و تقديرنامه اهدا شد.

________________________________________

ورزشکاران فدراسیون ورزش‌های رزمی با قهرمانی به كشور بازگشتند

كاروان ورزشی فدراسیون ورزش‌های رزمی افغانستان با كسب 15 مدال، قهرمانی مسابقات آسیایی این رشته را به‌دست آورده و به کشور بازگشت.

به گزارش 8صبح، این مسابقات به میزبانی كشور هندوستان و با حضور ورزشكار 20 كشور آسیایی برگزار شده بود.

عارف پیمان، مسوول نشرات كمیته ملی المپیك گفت كه تیم ملی افغانستان در این رقابت‌ها موفق به كسب 11 مدال طلا، سه نقره و دو برنز شده و در عین حال دو كمربند قهرمانی را نیز از آن خود کرده است.

به‌گفته وی، تیم ملی فدراسیون ورزش‌های رزمی سه روز پیش (شنبه)، به کشور بازگشت.

بازمحمد مبارز، در این مسابقات، كمربند قهرمانی را در بخش مبارزه آزاد با شکست‌دادن ورزشکار هند به‌دست آورد و جایزه پنج‌هزار دالری آن را نیز به‌خود اختصاص داد.

________________________________________

اولین حضور آسیایی تیم ملی والیبال جوانان افغانستان

تیم ملی والیبال جوانان کشور اولین، حضور بین‌المللی خود را در مسابقات آسیایی این رشته در كشور ایران تجربه می‌كند.

محمدیونس پوپلزی، رییس فدراسیون والیبال به 8صبح گفت كه مسابقات آسیایی از امروز در ایران آغاز می‌گردد كه به نمایند‌گی از كشور هشت ورزشكار و سه مربی اشتراك كرده‌اند.

به‌گفته وی،‌ افغانستان در این مسابقات با تیم‌های تایلند، جاپان و سریلانكا هم‌گروه می‌باشد كه در دیدار اول نیز به مصاف تایلند می‌رود.

براساس معلومات منبع، دیدارهای بعدی تیم ملی جوانان افغانستان به ترتیب در برابر جاپان و سریلانكا خواهد بود.

گفتنی است كه در این مسابقات، شانزده کشور آسیایی حضور دارند.

________________________________________

دایكندی صاحب  ورزشگاه می‌شود

اولین استدیوم ورزشی در ولایت دایکندی قرار است تا به‌زودی در مركز این ولایت اعمار گردد.

قربانعلی ارزگانی، والی دایكندی به 8صبح گفت كه سنگ تهداب این استدیوم روز گذشته در شهر نیلی، مرکز دایکندی، گذاشته شد.

به‌گفته وی، هزینه ساخت این این استدیوم در حدود یک میلیون و دوصد هزار دالر بوده كه از بودجه وزارت مبارزه با مواد مخدر پرداخت می‌شود.

ارزگانی افزود كه كار ساخت این استدیوم تا یك سال دیگر تكمیل می‌شود.

________________________________________

جام صلح به استقلال رسید

ششمین دوره مسابقات جام صلح و دوستی ولایت هرات، با قهرمانی تیم فوتبال استقلال این ولایت، پایان یافت.

به گزارش 8صبح، مسابقات جام صلح و دوستی با حضور شش تیم از ولایات كابل، کندز، نیمروز،‌ هلمند و هرات،‌ روز پنج‌شنبه هفته گذشته با قهرمانی استقلال به پایان رسید.

در دیدار نهایی این دوره از مسابقات جام صلح و دوستی كه هرساله در استدیوم ورزشی هرات برگزار می‌گردد، دو تیم استقلال و اتفاق برگزاركننده دیدار نهایی بودند.

تیم اسقلال در فاینل موفق شد تا بعد از تساوی در 90 دقیقه وقت عادی، ‌در ضربات پنالتی از سد تیم اتفاق بگذرد و برای سومین‌بار قهرمان این مسابقات شود.

قدیر جویا، مسوول فدراسیون فوتبال ولایت هرات به 8صبح گفت كه در این مسابقات، تیم ولایت کندز مقام سوم را كسب كرده و در عین حال، نیمروز به‌عنوان تیم با اخلاق معرفی شد.

گفتنی است كه استقلال ولایت هرات پیش از این،‌ دو بار دیگر نیز قهرمانی مسابقات جام صلح و دوستی را به‌دست آورده بود.

________________________________________

ليگ برتر فوتبال افغانستان؛ شاهین آسمایی، مغلوب قهرمان میوند شد

براي اولين‌بار ليگ برتر فوتبال افغانستان با حضور تيم‌هاي منتخب زون‌هاي هشت‌گانه كشور آغاز شد.

به گزارش 8صبح، اين مسابقات با حضور هشت تيم منتخب از زون‌هاي كشور، از دیروز (سه‌شنبه) در استديوم پروژه گول فدراسيون فوتبال افغانستان راه‌اندازی شد.

احمدشاه، مسوول نشرات فدراسيون فوتبال افغانستان به 8صبح گفت كه در دیدار ابتدایی اين رقابت‌ها «قهرمانان ميوند» از سد تیم «شاهین آسمایی» گذشت.

به‌گفته وي، در این دیدار قهرمانان میوند با حساب سه بر یک به پیروزی رسید.

منبع اظهار داشت که از هر گروه اين مسابقات دو تيم اول و دوم به مرحله نيمه‌نهايي صعود كرده و در اين مرحله نيز تيم اول هر گروه با تيم دوم گروه مقابل رقابت داده و تيم‌هاي پيروز برگزاركننده ديدار نهايي خواهند بود.

گفتني است كه طبق برنامه، تيم‌هاي حاضر در اين مسابقات در دو گروه قرار گرفتند كه قرار ذيل است:

گروه اول: قهرمانان میوند، شاهین آسمایی، موج‌هاي اباسین و بازهاي سپین‌غر،

گروه دوم: طوفان هریرود، سیمرغ البرز، عقابان هندوکش و موج‌های آمو.

________________________________________

در مسابقات جهانی کرکت؛ افغانستان به مصاف هند می‌رود

تیم ملی کرکت افغانستان در اولین دیدار خود در جام جهانی این رشته، به مصاف تیم ملی هندوستان می‌رود.

به گزارش 8صبح، این دیدار در گروه اول مسابقات جام جهانی کرکت 2012، امروز (چهارشنبه) در کشور سریلانکا برگزار می‌گردد.

مسابقات جام جهانی کرکت 20 آوره 2012 با حضور 12 کشور برگزار می‌گردد که تیم ملی کشورمان در اولین دیدار برابر تیم ملی هندوستان صف آرایی می‌کند.

تیم ملی کشور در دیدار دوم خود دو روز بعد به مصاف تیم ملی انگلستان خواهد رفت.

 

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...