دوشنبه, 07 دلو 1398

جگدلک وزير دولت در امور پارلماني شد
محمد انور جگدلک، رييس عمومي تربيت بدني ورزش و کميته ی ملي المپيک طي فرمان آقاي حامد کرزي، رييس جمهوري کشور به حيث وزير دولت در امور پارلماني مقرر شد. آقاي محمد انور جگدلک از هفده سال بدين سو مسووليت رياست عمومي تربيت بدني و ورزش و کميته ی ملي المپيک را به عهده داشت و يک سال و اندي به حيث شاروال کابل نيز وظيفه اجرا کرده و از آغاز حکومت موقت لقب وزير مشاور در امور جوانان را نيز کسب کرده است. در فرمان رياست جمهوري تصريح نشده است که آيا آقاي جگدلک با حفظ رياست عمومي تربيت بدني ورزش و کميته ی ملي المپيک وزارت دولت در امور پارلماني را به عهده مي گيرد، يا از وظايف قبلي سبکدوش شده اند.

 تيم ملي بايسكل راني در مرحله ی دوم، مقام قهرماني را به دست آورد
تيم ملي بايسكل راني كشور كه در چهارمين دور رقابت هاي بين المللي شركت دارد، درمرحله ی دوم توسط حشمت الله باركزي به مقام اول دست يافت.
اين رقابت ها در فاصله 1650 كيلومتر از شهر كراچي پاكستان آغاز گرديده كه طي 11 مرحله درشهر پشاور پاكسستان خاتمه مي يابد. اين رقابت ها از تاريخ 17 نوامبر آغاز گرديده است.

رزمی کاران نیو فول کانتکت
با نایب قهرمانی برگشتند
ملی پوشان نیو فول کانتکت کاراته کشور از رقابت های بين المللی نيو فول کانتکت کاراته که از تاريخ 5 تا 6 عقرب در شهر دوشنبه تاجیکستان با شرکت شش کشور برگزار شده بود با کسب دو مدال طلا، سه نقره و یک برونز به نایب قهرمانی رسیدند.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...