دوشنبه, 07 دلو 1398

تیم فوتبال خبرنگاران ولایت هرات به هدف ابراز تنفر از جنگ در یک دیدار دوستانه به مصاف ریاست امنیت ملی این ولایت رفت.

به گزارش 8صبح، این دیدار روز دوشنبه هفته گذشته در میدان ورزشی ریاست امنیت ملی هرات برگزار شد.

هدف از راه‌اندازی این دیدار دوستانه، ابراز تنفر خبرنگاران نسبت به نشر خبرهای جنگ بوده است.

در این دیدار، ریاست امنیت ملی با نتیجه 7 در 2 از سد تیم خبرنگاران گذشت.

مستوره آرزو از سوی کمیته ملی المپیک به عنوان سرپرست فدراسیون بدمنتون کشور انتصاب شد.

به گزارش 8صبح، بانو آرزو پیش از این به عنوان سکرتر جنرال فدارسیون والیبال ایفای وظیفه می‌کرد و در حال حاضر اولین مسوول بانو در فدراسیون‌های کمیته ملی المپیک محسوب می‌شود.

محمد ظاهر اغبر رییس کمیته ملی المپیک در محفل معرفی بانو آرزو، ضمن یادآوری از کارکردهای رییس قبلی، اظهار امیدواری کرد که وی به عنوان یک ورزشکار بتواند در رشد ورزش بدمنتون تلاش کند.

گفتنی است که فدراسیون بدمنتون یکی از فدراسیون‌های المپیکی می‌باشد که در سال 1381 در چوکات کمیته ملی المپیک فعال شد.

تیم لیسه رحمان بابا با شکست دانشگاه پولی‌تخنیک، به مقام قهرمانی مسابقات هندبال جام «اموا» دست یافت.

به گزارش 8صبح، این مسابقات با حضور شش تیم از لیسه‌های سرحدی، دانشگاه و باشگاه‌های ورزشی از سوی اتحادیه ملی ورزشکاران افغانستان در سالون ورزشی دانشگاه تعلیم و تربیه استاد ربانی راه‌اندازی شده بود.

سید محمودضیا دشتی، رییس اتحادیه ملی ورزشکاران افغانستان می‌گوید که در دیدار پایانی این رقابت‌ها، لیسه رحمان بابا با حساب 30 بر 29 از سد دانشگاه پولی‌تخنیک گذشت.

به گفته او، با این حساب، لیسه رحمان بابا قهرمان شده و تیم‌های دانشگاه پولی‌تخنیک، دانشگاه تعلیم و تربیه استاد ربانی و لیسه غازی، در مکان‌های دوم تا چهارم قرار گرفتند.

گفتنی است که تیم‌هایی از لیسه‌های رحمان بابا، خوشحال‌خان نمبر یک و غازی، دانشگاه‌های تعلیم و تربیه استاد ربانی و پولی‌تخنیک و باشگاه آریا اشتراک داشتند.

تیم فوتبال ولایت قندهار، با قهرمانی در مسابقات صلح و دوستی، جام را درخانه نگه‌داشت.

به گزارش 8صبح، تیم قندهار روز دوشنبه هفته گذشته در دیدار نهایی، موفق شد تا تیم فراه را از پیش رو بردارد و قهرمان شود.

در دیدار نهایی، قندهار با حساب ۴ بر ۲ از سد فراه گذشت.

به این ترتیب، قندهار، فراه و هلمند به عنوان تیم‌های اول تا سوم معرفی شدند.

در پایان، محمد قاسم از تیم قندهار با ۸ گول، لقب آقای گول مسابقات را بدست آورد.

در این رقابت‌ها تیم‌های قندهار، هملند، چمن، قندوز، فراه و غزنی شرکت کرده و در استدیوم ورزشی احمدشاهی شهر قندهار با یکدیگر به رقابت پرداختند.

رقابت‌های فوتبال بانوان شهر کابل را کسب کرد.
در مرحله نهایی این رقابت‌ها که روز دوشنبه در میدان فوتبال فدراسیون برگزار شد، تیم‌های سنگر و گلوبل‌ترست به خاطر کسب مقام قهرمانی با هم رقابت کردند که در فرجام تیم سنگر با نتیجۀ یک بر صفر گلوبل ترست را شکست داد و قهرمان، شد.

چهار سنوکر‌باز صعود‌کننده به مرحله نیمه‌نهایی برای معرفی بهترین‌های این رشته، مشخص شدند.
عزیز اعظمی رییس فدراسیون سنوکر به 8صبح گفت: در پایان مرحله گروهی این مسابقات، صالح محمد محمدی، محمد رییس، نادر سلطانی و فرید، به مرحله نیمه‌نهایی راه یافتند.
به گفته او، دو تن از این سنوکربازان، با غلبه بر حریفانشان، به مرحله نهایی راه می‌یابند.
اعظمی افزود که در مرحله نیمه‌نهایی، نادر سلطانی به مصاف صالح محمد محمدی می‌رود و محمد رییس نیز پذیرای فرید خواهد بود.
منبع اظهار داشت که مرحله نهایی این مسابقات برای معرفی برترین سنوکرباز کشور، امروز (چهارشنبه) برگزار می‌شود.

مسابقات والیبال جام «اموا» با حضور نه تیم در سالون ورزشی زون 202 شمشاد آغاز شد.

به گزارش 8صبح، این مسابقات با حضور تیم‌هایی از نیروهای امنیتی و لیسه‌های سرحدی از سوی اتحادیه ملی ورزشکاران افغانستان راه‌اندازی شده که شش روز را در بر می‌گیرد.

سیدمحمودضیا دشتی، رییس اتحادیه ملی ورزشکاران افغانستان، گفت که این مسابقات با دیدار تیم‌های الف زون 202 شمشاد و اردوی ملی در جمنازیوم قوماندانی عمومی زون 202 شمشاد آغاز شد که با پیروزی تیم الف زون 202 شمشاد همراه بود.

تیم والیبال بانوان سره‌میاشت با شکست صوفی‌کلپ، قهرمان دومین دور مسابقات والیبال انتخابی بانوان کشور شد.

به گزارش 8صبح، در دیدار پایانی این رقابت‌ها، سره‌میاشت با حساب سه بر یک صوفی‌کلپ را شکست داد.

تيم ولايت پنجشير، با غلبه بر بدخشان، به مقام قهرمانی مسابقات بزکشى «جام صلح» دست یافت.

به گزارش صبح، اين مسابقات با حضور 8 تیم از روز شنبه در ميدان ورزشى کوتل خيرخانه‌ شهرکابل آغاز شده و روز دوشنبه با قهرمانی پنجشیر به پایان رسید.

در این مسابقات 120 چاپ انداز از تيم‌هاى باميان، بدخشان، لغمان، ننگرهار، کنر، المپيک کابل و دو تيم از پنجشير حضور داشتند.

به گفته غلام محمدغوث نيک‌بين آمر تدوير مسابقات کميتۀ ملى المپيک، در پایان اين مسابقات، پنجشير قهرمان شده، بدخشان در جایگاه دوم قرار گرفت و تیم‌های کنر و لغمان به صورت مشترک، سوم شدند.

بر اساس معلومات منبع، باميان، کپ اخلاق را از آن خود کرد، خاواک پنجشير لقب تيم شجاع را کسب نمود و لقب بهترين چاپ‌انداز نیز به ورزشکاری از لغمان داده شد.

تیم ریگ‌روان، عنوان قهرمانی فوتبال ولایت کاپیسا را از آن خود کرد.

به گزارش 8صبح، در دیدار نهایی این رقابت‌ها، تیم ریگ‌روان در ضربات پنالتی تیم آزادی را شکست داد.

در پایان این رقابت‌ها، تیم‌های آزادی و خراسان نیز دوم و سوم شدند.

گفتنی است که مسابقات فوتبال ولایت کاپیسا، با حضور ۸ تیم و توسط شاروالی و نمایند‌گی فدراسیون فوتبال این ولایت راه‌اندازی شده بود.

بر اساس یک خبر دیگر، صدها تن از جوانان ولایت ننگرهار، حمایت خود از ریشه‌کن کردن فساد اداری در کشور را با راه‌اندازی یک مسابقه دوش، اعلام کردند.

در این رقابت بیش از ۴۰۰ جوان حضور داشتند و  فاصله ۵ کیلومتر را دویدند.

برای اولین بار انجمن آموزشی ورزش‌های رزمی برای نیروهای پولیس و اردوی ملی در کابل ایجاد شد.

به گزارش 8صبح، این انجمن ورزشی تحت نام «هنرهای رزمی برای مردان، روز دوشنبه به ابتکار اتحادیه ملی ورزشکاران افغانستان افتتاح شد.

سید محمود ضیا دشتی، رییس اتحادیه ملی ورزشکاران افغانستان می‌گوید که هدف از ایجاد این انجمن، آموزش ورزشکاران پولیس و اردوی ملی تحت نظر استادان ورزیده است.

به گفته او، تاکنون بیش از 300 ورزشکار در این انجمن که به شکل «فری‌فایت» می‌باشد، ثبت‌نام کرده‌اند.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...