دوشنبه, 18 حمل 1399

نزدیک به دو دهه از ایجاد رشته‌ای جدید در چارچوب فوتبال به‌نام فوتبال ساحلی، می‌گذرد.
در طول 16 دور جام ‌جهانی فوتبال ساحلی، برازیل با 13 عنوان قهرمانی، همانند فوتبال در این رشته هم حرف نخست را در بین تمام کشورهای جهان می‌زند و بعد از آن، تیم‌های فرانسه، پرتگال و روسیه با یک قهرمانی حضور دارند.
تیم‌های جاپان و تایلند به‌عنوان تیم‌های آسیایی، تنها توانسته‌اند در سال‌های 2000، 2002 و 2005 مقام چهارمی جهان را کسب کنند و دیگر دست‌آوردی در این مسابقات نداشته‌اند.
اما این رشته در افغانستان به مانند دیگر رشته‌ها، تازه‌تاسیس و نوپا است.

سیزدهمن دور رقابت‌های بزکشی زمستانی ولایت هرات، با قهرمانی تیم «سلمان» پایان یافت.
به گزارش 8صبح، این رقابت‌ها با اشتراک ۱۰۰ چاپ‌انداز از ۸ تیم بزکشی ولایت هرات و به هدف تعیین بهترین چاپ‌اندازان در دشت گذرگاه آغاز شده بود.
این رقابت‌ها تنها روزهای جمعه پی‌گیری می‌شد که در پایان، چاپ‌اندازان «سلمان» با کسب بیشترین امتیاز، قهرمانی را خود اختصاص داد.
در پایان، اسدالله احمدزی و کامران علی‌زی از تیم سلمان به عنوان بهترین چاپ‌اندازان انتخاب شدند.
از سوی دیگر، تیم بزکشی «سفید شیر» با به‌دست آوردن ۱۴۵ امتیاز، مقام قهرمانی رقابت‌های بزکشی ولایت پنجشیر را از آن خود کرد.
این رقابت‌ها با شرکت ۱۰۰ چاپ‌انداز در میدان ورزشی بزکشی سفید شیر برگزار شده بود.

تیم تکواندوی درنای قهرمان، عنوان قهرمانی مسابقات تکواندوی ولایت بلخ را به خود اختصاص داد.
به گزارش 8صبح، این مسابقات با حضور هشت تیم از چهار ماه پیش در شهر مزارشریف آغاز شده بود و روز دوشنبه با قهرمانی درنای قهرمان به پایان رسید.
بعد از این تیم، باشگاه مبتکران دوم شد و شهید ایمانی در جایگاه سوم قرار گرفت.
بر اساس تصمیم مسوولان برگزاری مسابقات، طالب حسین قربانی از تیم درنای قهرمان به عنوان بهترین مبارز انتخاب شد.

مرد شماره یک تنیس جهان، قهرمان رقابت‌های اوپن استرالیا (اولین گرند اسلم سال) شد.
به گزارش 8صبح، فاینل رقابت‌های اوپن استرالیا در سال 2013، روز دوشنبه بین مردان اول و سوم جهان برگزار شد.
در این دیدار که 3 ساعت و 40 دقیقه به طول انجامید، جوکوویچ مقابل «اندی ماری» از بریتانیا به برتری رسید تا برای چهارمین‌بار عنوان قهرمانی این رقابت‌ها را از آن خود کند.
تنیس‌باز اهل صربستان به این ترتیب به نخستین تنیس‌بازی تبدیل شد که برای اولین بار سه گرند اسلم را به صورت پیاپی فتح می‌کند.
هم‌چنین در رقابت‌های زنان هم که روز یک‌شنبه به پایان رسید، «ویکتوریا آزارنکا» از بلاروس با شکست «لی‌نا» از چین عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داد.

مسابقات ورزش‌های بومی در برخی از رشته‌ها در ولایت غزنی راه‌اندازی شد.
به گزارش 8صبح، دومین دور مسابقات ورزش بومی در رشته‌های تیر و کمان و سنگ‌اندازی بین ورزشکاران ولایت‌های غزنی، بامیان و میدان وردگ برگزار شد.
آمریت ورزشی ولایت غزنی هدف از راه‌اندازی این مسابقات را احیای ورزش‌های بومی در غزنی و ولایت‌های هم‌جوار آن عنوان می‌کند ‌تا در جشنواره سال ۲۰۱۳ به عنوان بخشی از فرهنگ و سنت‌های بومی مردم غزنی، به نمایش گذاشته شود.
در پایان این مسابقات تیم المهدی به مقام قهرمانی رسید و بعد از آن نیز، وحدت و موفق، مقام دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.
اولین دور این مسابقات پارسال راه‌اندازی شده بود.

فدراسیون جهانی ورزش‌ زورخانه‌ای، برای رشد این ورزش در افغانستان، یک سالون ورزشی ایجاد می‌کند.
به گزارش 8صبح، این سالون ورزشی توسط فدراسیون جهانی ورزش زورخانه‌ای ساخته خواهد شد.
محمدانور جکدلگ، معاون فدارسیون جهانی ورزش زورخانه‌ای می‌گوید: کار ساخت این سالون ورزشی به دلیل پیشرفت قابل ملاحظه ورزش زورخانه‌ای در افغانستان است.
وی زمان دقیق آغاز کار ساخت این سالون ورزشی را اعلام نکرد.

در پایان مسابقات اسپارنگ مشت‌زنی، تیم ذخیره ملی برای حمایت از تیم اصلی انتخاب شد.
به گزارش 8صبح، اولین دور مسابقات اسپارنگ مشت‌زنی، دیروز (سه‌شنبه) در سالون ورزشی کمیته ملی المپیک برگزار شد.
در این رقابت‌ها 50 ورزشکار از باشگاه‌های شهر کابل در ده کلاس وزنی اشتراک داشتند و در پایان 10 تن انان به عنوان تیم ذخیره تیم‌ ملی انتخاب شدند.
به گفته مسوولان فدراسیون مشت‌زنی کشور، در صورتی که بازیکنان اصلی تیم ملی مصدوم شده و یا به هر دلیلی توانایی حضور در مسابقات بین‌المللی را نداشته باشند، بدون اتلاف وقت از بازیکنان ذخیره که انتخاب شده‌اند، استفاده می‌شود.

مسوولان کمیته ملی المپیک افغانستان و ایران در نظر دارند تا برای حل مشکلات ورزشکاران افغان مقیم ایران، کمیته هماهنگی ورزشی دوجانبه ایجاد کنند.

به گزارش 8صبح، به همین منظور، محمد ظاهر اغبر رییس کمیته ملی المپیک همراه با یک هیات عالی‌رتبه ورزشی، روز شنبه عازم ایران شدند.

هیات ورزشی کشور در این سفر، ملاقاتی با رییس کمیته ملی المپیک و وزیر ورزش ایران را به منظور حل مشکلات ورزشکاران مهاجر افغان انجام خواهد داد.

همچنان این هیات، با ورزشکاران مهاجر افغان در شهرهای تهران، قم و مشهد دیدار می‌کند.

لیگ برتر تکواندی ولایت هرات، با حضور ورزشکاران شش باشگاه ورزشی برای پنج هفته راه‌اندازی شد.

به گزارش 8صبح، این مسابقات زیر نام «جام دوستی»، روز جمعه، 29جدی در مجمتمع ورزشی آریانا آغاز شد.

مسوولان کاراته هرات هدف از برگزاری این مسابقات را ارتقای ظرفيت و رشد استعدادهای بانوان تكواندو‌كار در این ولايت عنوان کرده‌اند.

تیم فوتبال ساحلی افغانستان برای اشتراک در رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی وارد قطر شد.

به گزارش 8صبح، این رقابت‌ها از تاریخ 22 تا 26 جنوری 2013 در قطر برگزار می‌شود.

تیم فوتبال ساحلی افغانستان، در گروه الف با تیم‌های قطر، عمان و استرالیا هم گروه شده است.

بر اساس برنامه‌ریزی مسوولان فوتبال ساحلی آسیا، افغانستان در اولین دیدار خود به مصاف قطر رفته و در بازی‌های بعدی به مصاف عمان و استرالیا می‌رود.

تیم‌های اول تا سوم این رقابت‌ها به جام‌جهانی 2013 در کشور تاهیتی صعود می‌کنند.

در این رقابت‌ها شانزده تیم برتر قاره آسیا اشتراک کرده‌اند.

رقابت‌های قهرمانی والیبال ولایت ننگرهار، با قهرمانی تیم خراسان به پایان رسید.

به گزارش 8صبح، این مسابقات از دوشنبه هفته گذشته در شهر جلال‌آباد آغاز شده و روز دوشنبه، 2دلو با قهرمانی خراسان خاتمه یافت.

در دیدار نهایی این رقابت‌ها، خراسان با حساب ۳ بر ۲ سپین‌غر را شکست داد.

این رقابت‌ها با حضور ۶ تیم از ولایت‌های ننگرهار، لغمان و کنر برگزار شده بود.

هدف از برگزاری این رقابت‌ها، شناسایی دو تیم برتر برای حضور در رقابت‌های سراسری لیگ برتر افغانستان عنوان شده است.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...