دوشنبه, 18 حمل 1399

ورزش و راه‌اندازی رقابت‌های ورزشی نیاز به امکانات لازم دارد.

مکان مناسب ورزشی یکی از این امکانات است که در هر جای باید در دسترس ورزشکاران باشد.

کمیته ملی المپیک در سال گذشته، باز هم بخشی از بودجه انکشافی‌اش را به‌مصرف نرساند. در حالی‌که در اکثر ولایت‌های کشور، ورزشکاران با نبود و یا کمبود جدی اماکن ورزشی برای انجام ورزش‌های سالونی مواجه هستند.

ساحه ورزشی چمن حضوری کابل که بعد از دو سال‌واندی، با چهره جدید تکمیل و به بهره‌بردای سپرده شد، اکنون در حال نابودی است.

به تاریخ هفتم دلو سال 1388 کار ساخت این ساحه توسط بنیاد عزیزی آغاز شد و در اول سنبله سال 1390 با حضور مقام‌های بلندرتبه دولتی به بهره‌برداری رسید.

در زمان آغاز کار این ساحه، ظاهر اغبر، رییس کمیته ملی المپیک افغانستان گفته بود که در نظر دارد تا از این ساحه به‌عنوان یک مکان ورزشی و تفریح‌گاه استفاده شود.

مراسم انتخاب برترین‌های فوتبال جهان، دوشنبه شب در زوریخ پایتخت کشور سویس برگزار شد.
به گزارش 8صبح، در این مراسم، لیونل مسی، ستاره آرجنتاینی باشگاه بارسلونا، موفق شد تا برای چهارمین سال پی‌درپی، توپ طلای جهان را به خود اختصاص دهد و از این لحاظ، افسانه جدید فوتبال جهان باشد.

سال 2012 میلادی با تمام اتفاقات آن به پایان رسید. این سال از نگاه ورزشی برای افغانستان، نسبت به سال‌های دیگر متفاوت بود.

کسب دومین مدال المپیکی افغانستان، حضور ناموفق کرکت در جام ‌جهانی، سقوط فوتبال افغانستان در رده‌بندی فیفا، درخشش تیم ملی فوتبال دختران کشور در جنوب آسیا و کسب بیش از 370 مدال رنگارنگ در رشته‌های مختلف ورزشی، شاید گوشه‌ای از این رخدادها باشد.

تیم ملی تکواندوی مردان و زنان افغانستان، نایب‌قهرمان مسابقات جام دهه‌فجر ایران شدند.

به گزارش 8صبح، 24مین و ششمین دوره مسابقات تکواندوی مردان و زنان جام بین‌المللی دهه‌فجر با حضور هشت تیم در شهر تهران برگزار شده و با نایب‌قهرمانی کشور به پایان رسید.

در 24مین دوره مسابقات تکواندوی مردان، تیم ملی افغانستان در قالب سه تیم، حضور یافت که در پایان موفق به کسب یک مدال نقره و شش مدال برنز شد.

برای کشورمان، سید مسعود کریمی در وزن 74- موفق به کسب گردن‌آویز نقره شد.

دومین دور انتخابات ریاست کمیته‌ی ملی المپیک، روز شنبه، 25قوس، در هوتل کابل‌سرینا، با حضور وحید کاردانی، نماینده‌ی شورای المپیک آسیایی، برگزار شد.

در این انتخابات، محمدظاهر اغبر، حفیظ‌الله هروی، مسوول ورزش معارف هرات و آمنه مستقیم جاوید، بنیان‌گذار ایتلاف زنان علیه فساد، برای احراز ریاست این کمیته، به رقابت پرداختند. در این انتخابات، 54 تن حق رای داشتند.

فرا رسیدن فصل سرما در کشور، در کنار این‌که مشکلاتی را برای مردم بی‌بضاعت به‌وجود می‌آورد، مسابقات ورزشی و در کل ورزش افغانستان را نیز، متاثر می‌سازد.

سرما در افغانستان، به‌دلیل نبود اماکن مناسب ورزشی از جمله سالون‌های سرپوشیده بیشتر بر مبارزات ورزشی تاثیر می‌گذارد و جریان‌ عادی این مبارزات را مختل می‌سازد.

معمولا زمستان در افغانستان سرد و گاهی هم طاقت‌فرسا است و کمبود امکانات رفاهی و گرمایی نیز مزید بر علت است تا این سرما شدت بیشتر پیدا کند.

به همین منظور، ورزش‌هایی که در دیگر فصل‌ها در میادین ورزشی سرباز انجام می‌شود، در فصل سرما با رکود مواجه می‌گردد و باید به انتظار سپری شدن زمستان ماند.

پس از دو دوره، فدراسیون فوتبال افغانستان در انتظار یک تغییر اساسی بود؛ اما بازهم و برای بار سوم، سارنوال کرام‌الدین کرام بدون داشتن حتا یک رقیب، به عنوان رییس این فدراسیون تعیین شد.

انتخابات برای تعیین رییس جدید فدراسیون فوتبال، روز شنبه هم‌زمان با عاشورا، در سالون کنفرانس‌های صافی لندمارک برگزار شد که در آن تمام نماینده‌های فوتبال ولایت‌های کشور حضور داشتند.

در این مراسم، آقای کرام تنها نامزد برای احراز پست ریاست فدراسیون فوتبال بود.

ورزش نقش مهم و موثری در رشد و صحت‌مندی انسان دارد، به همین منظور، در سراسر دنیا سعی بر آن است تا از این پدیده به نحو شایسته استفاده شود.

ورزش در افغانستان، پس از فروپاشی رژیم طالبان و به‌ویژه پس از کسب مدال از دو المپیک جهانی، مورد توجه بیشتری قرار گرفت.

تکواندو و بازهم مدال

تیم ملی تکواندوی کشور موفق به کسب چهار مدال از رقابت‌های اوپن ترکیه شد.

به گزارش 8صبح، این مسابقات با حضور 28 کشور روز پنج‌شنبه هفته گذشته در شهر استانبول ترکیه آغاز شده و روز گذشته به پایان رسید.

تیم ملی افغانستان در این مسابقات موفق به کسب یک مدال نقره و سه مدال برنز شد.

میرویس کتوازی با شکست در دیدار نهایی این مسابقات، به مدال نقره دست یافت و فیصل عیار، عبدالرحمان امینی و محمد سهراب قریشی با سه برد و یک باخت مدال برنز را از آن خود کردند.

نایب‌قهرمانی مسابقات فوتبال جنوب آسیا در ماه جون سال 2012، نام تیم ملی فوتبال افغانستان را به فهرست بهترین تیم‌های فوتبال جهان، اضافه کرد. تیم فوتبال کشور، 162مین تیم برتر جهان شد.

آخرین دیدار بین‌‌المللی تیم فوتبال افغانستان، مسابقه با تیم ملی هند در همان مسابقات فوتبال کشورهای جنوب آسیا بود.

از آن زمان تاحال، تیم ملی فوتبال افغانستان در هیچ مسابقه‌ی ملی و بین‌المللی به میدان نرفته است و همین امر باعث شده در رده‌بندی‌های ماهانه‌ي فیفا، جایی نداشته باشد.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...