دوشنبه, 18 حمل 1399

شماری از معتادان در بدخشان می‌گویند که با افزایش کشتزارهای کوکنار در این ولایت، جوانان، کودکان و زنان بیشتری به مواد مخدر معتاد شده‌اند و برای جلوگیری از رشد آمار معتادان، باید کشتزارهای کوکنار تخریب شود.
آنان می‌گویند که اکثریت جوانان و زنان، معتاد به تریاک و هیرویین هستند و فروشندگان مواد مخدر آزادانه این مواد را خرید و فروش می‌کنند.
نعمت‌الله نعیمی، یکی از معتادان بدخشان گفت: «پیش از سال 1381، بسیار کم معتاد در بدخشان وجود داشت، اما زمانی‌که حکومت جدید تشکیل شد، دهقانان در ولسوالی‌های مختلف این ولایت در زمین‌های خود کشت کوکنار را آغاز کردند. با افزایش کشتزارهای کوکنار معتادان نیز بیشتر شدند.»
او، از مقام‌های حکومت می‌خواهد که در راستای جلوگیری و تخریب کشتزارهای کوکنار در این ولایت، اقدام جدی کنند.

8صبح، پروان: مقام‌های فرماندهی پولیس پروان، از بازداشت دو تن به‌ اتهام قاچاق مواد مخدر از مربوطات ولسوالی جبل‌السراج این ولایت خبر می‌دهند.
ضیاالرحمن فایض سیدخیلی، آمر امنیت فرماندهی پولیس پروان، به‌8 صبح گفت: «نیروهای امنیتی پروان، پنج‌شنبه‌ی گذشته، دو تن را به اتهام قاچاق 51 کیلوگرام چرس که می‌خواستند از طریق این ولایت به کابل، انتقال دهند بازداشت کردند.»
آقای سیدخیلی، می‌افزاید که این دو تن با دو موتر کرولا از ولسوالی‌های جبل‌السراج و سالنگ پروان، بازداشت شده‌اند و دوسیه‌های آنان به‌خاطر تحقیقات به نهادهای عدلی و قضایی فرستاده شده است.
این درحالی‌است که سربازان پولیس پروان، حدود ده روز پیش نیز دو قاچاقبر مواد مخدر را از ولسوالی سالنگ این ولایت بازداشت کردند.


مسوولان وزارت مبارزه با مواد مخدر، می‌گویند که گروه‌های مافیایی از چالش‌های عمده فرا راه افزایش کشت کوکنار در افغانستان اند و این وزارت در نظر دارد که 10 قاچاقبر بزرگِ مواد مخدر را بازداشت کند.
به گزارش رادیو آزادی، ضرار احمد مقبل عثمانی، وزیر مبارزه با مواد مخدر روز پنجشنبه در نشستی که به هدف محو کشت کوکنار در کابل برگزار شده بود گفت که برنامه بازداشت قاچاقبران بزرگ مواد مخدر را سرعت بخشیده‌اند.

مسوولان ریاست مبارزه عیله مواد مخدر ولایت بغلان، از تلاش‌های پی‌گیر برای جلوگیری از کشت کوکنار و چرس در سال آینده خبر می‌دهند.
آنان، می‌گویند تاکنون زمان کشت کوکنار برای سال آینده دیر است و ریاست مبارزه با مواد مخدر برای جلوگیری و کاهش کشت کوکنار در این ولایت، برنامه‌های مختلفی را روی‌دست گرفته‌ است.
فضل‌الحق اندرابی، رییس مبارزه با مواد مخدر ولایت بغلان، در گفتگویی با 8صبح، بیان داشت: «در سال جاری برنامه‌های آگاهی‌دهی عامه را راه‌اندازی کردیم، کشاورزانی که کوکنار کشت نکرده بودند، توسط نهادهای همکار، در چارچوب کوپراتیف‌های دهقانی تشویق شدند و امید داریم که در سال آینده، در این ولایت کوکنار کشت نشود.»
به‌گفته‌ی اندرابی، سال گذشته، به‌دلیل این که در شماری از ولسوالی‌های بغلان، کوکنار کشت شده بود، این ولایت از دریافت یک میلیون دالر پول بدیل معیشتی که از سوی وزارت مبارزه با مواد مخدر باید دریافت می‌کرد، محروم شد.

شماری از دهقانان در ولایت فراه می‌گویند که در جریان یک ‌دهه‌ی گذشته، کوکنار به ‌محصول عمده‌ی آنان تبدیل شده است.
این کشاورزان می‌گویند در حال حاضر اکثریت کشاورزان در زمین‌های اطراف شهر و ولسوالی‌های فراه آزادانه کوکنار کشت می‌کنند.
محمد صادق، یکی از کشاورزان فراه، که بارها در زمین‌های زراعتی خود کوکنار کشت کرده، به ‌8صبح گفت: «خشک‌سالی‌ها و نبود شغل از یک‌سو و ارزان بودن محصولات زراعتی از سوی دیگر، سبب شده است تا به ‌ناچار کوکنار کشت کنم.»

شماری از فعالان مدنی و اجتماعی در بلخ می‌گویند با وجودی که آمار معتادان در این ولایت در حال افزایش است، اما مقام‌های حکومت و مسوولان محلی علیه اعتیاد کم‌تر مبارزه می‌کنند.
براساس آمار ریاست مبارزه علیه مواد مخدر بلخ، در حال حاضر حدود 80هزار معتاد در این ولایت وجود دارد.
اما فعالان مدنی، مدعی‌اند که نزدیک به 180هزار معتاد در بلخ وجود دارد و ارگان‌های ذی‌ربط در جریان یازده‌سال گذشته، علیه اعتیاد مبارزه‌ای جدی نکرده‌اند.
عبدالقادر مصباح، یکی از فعالان مدنی و رییس نهاد اجتماعی خط نو در بلخ، به 8صبح گفت: «براساس پژوهش‌های نهاد اجتماعی خط نو، در بلخ نزدیک به 180هزار معتاد وجود دارد. بنابر نبود امکانات و تداوی درست این آمار در حال افزایش است.»

مسوولان ریاست مبارزه علیه مواد مخدر بدخشان می‌گویند که شماری از زنان در این ولایت، از تریاک به‌عنوان داروی مسکن استفاده می‌کنند.

در حال حاضر، زنان در 9 ولسوالی مرزی بدخشان، به‌دلیل دسترسی نداشتن به ‌مراکز صحی، برای بهبودی‌شان تریاک می‌خورند.

محمدقاید افندی، رییس مبارزه علیه مواد مخدر بدخشان گفت: «بیشتر زنان معتاد در ولسوالی‌های واخان، اشکاشم، زیباک، یمگان، کران و منجان، شغنان و پنج ولسوالی درواز وجود دارد. زنان در ولسوالی‌های سرحدی به مراکز صحی کم‌تر دسترسی دارند و هر از گاهی از تریاک به‌عنوان داروی مسکن استفاده می‌کنند.»

مقام‌های شورای ولایتی هرات می‌گویند کمیسیونی برای جمع‌آوری معتادان خیابانی  تشکیل شده و قرار است معتادن را ‌به مکان‌های امن انتقال ‌دهد.

محمدعسکر انوری، معاون شورای ولایتی هرات گفت: «قرار است که این کمیسیون در هفته‌ی جاری معتادان بی‌سرپناه را به ‌هدف تداوی از جاده‌های شهر هرات، در منطقه‌ی «رواشان» این شهر انتقال دهد.»

 

شماری از زنان و مسوولان ریاست امور زنان غزنی می‌گویند که افزایش آمار معتادان در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت، باعث شده تا زنان نیز عیله مواد مخدر مبارزه‌ی جدی را آغاز کنند.

ریاست امور زنان غزنی، در نظر دارد که با همکاری شماری از زنان همایش‌هایی را برای کاهش آمار معتادان در این ولایت برگزار کند.

شكریه ولی، رییس اداره‌ی زنان این ولایت گفت: «در جریان چند ماه گذشته، شمار زیادی از جوانان در غزنی معتاد به مواد مخدر شده‌اند؛ افزایش معتادان مشكلات زیادی را در میان برخی از خانواده‌ها به‌وجود آورده است.»

شماری از کشاورزان تخار می‌گویند که در سال جاری اکثریت دهقانان و زمین‌داران در ولسوالی‌های کلفگان و رستاق این ولایت، به‌جای کوکنار، گندم و برنج کشت کرده‌اند.

در جریان چند سال گذشته، دهقانان در ولسوالی‌های رستاق و کلفگان این ولایت، کوکنار کشت می‌کردند، اما اکنون کشت کوکنار در این ولسوالی‌ها صفر اعلام شده است.

بهاوالدین، یکی از دهقانان ولسوالی کلفگان به ‌روزنامه 8صبح گفت، در سال جاری از کشت کوکنار، دست کشیده و به‌جای کوکنار، گندم و برنج کشت کرده است. 

 

د افغانستان د کورنيو چارو وزارت له مخدره موادو سره د مبارزې د معينيت چارواکي وايي، چي که تر ۲۰۱۴ کال دمخه پرمختلي وسايل ور نه کړل شي، دوي ته ګرانه ده چې په اوسني ځواک د مخدره موادو د قاچاقبرو مخنيوي وکړي.

به دويچه‌ويله په وينا، د چارواکو په خبره اوس مهال دوي د گوتو په شمير روسۍ څرخۍ الوتکي لري او دنده يې دا ده چې حتي د ملک په ليري پرتو سرحدي او غرنيو سيمو کې هم د کوکنارو کروندې، کاروباريان او توليد ځايونه يې له مينځه يوسي.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...