دوشنبه, 18 حمل 1399

مقام‌های محلی در بدخشان، می‌گویند که برای مخالفان مسلح دولت که به روند صلح می‌پیوندند، زمینه‌ آموزش‌های حرفه‌ای را فراهم می‌کنند.
آنان، مدعی‌اند که در حال حاضر ده‌ها مخالف مسلح دولت که چندی پیش به روند صلح پیوسته‌ بودند، مشغول فراگیری آموزش‌های گوناگون هستند.
جنیدالله عینی، رییس کار امور و اجتماعی، شهدا و معلولان بدخشان به 8صبح گفت: «برای مخالفان مسلح سه ولسوالی این ولایت که تازه به روند صلح پیوسته‌اند، مراکز فنی و حرفوی ایجاد کرده‌ایم و آنان در این مراکز تحت آموزش قرار دارند.»

بند سلطان که یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بندهای آبگردان غزنی به‌شمار می‌رود، نه سال پیش در اثر کهنه‌شدن کاسه‌ی آن و سرازیر شدن سیلاب‌ها، شکست؛ اما تاکنون این بند بازسازی نشده است.
این بند پس از شکستن، بر باشندگان برخی از روستاها و شهر غزنی، خساره‌های جانی و مانی وارد کرد.
مقام‌های غزنی سال گذشته، اعلام کردند که وزارت انرژی و آب کشور پول بازسازی بند سلطان را به‌ این ولایت انتقال داده است، اما تاکنون کار بازسازی بند آغاز نشده است.
شماری از باشندگان غزنی، می‌گویند که مسوولان ذی‌ربط اگر در بازسازی بند سلطان اقدام لازم نکنند، در آینده‌ای نزدیك این بند دوباره خواهد شكست.

مقام‌های محلی در بدخشان در نشست برنامه تحقیق ملی که از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر به‌منظور بررسی و پیداکردن راه‌های موثر برای جلوگیری از قتل‌های ناموسی و تجاوزهای جنسی، در این ولایت برگزارشده بود، خواهان دادن سهم بیشتر برای زنان در اداره‌های دولتی شدند.
داکتر شاه ولی‌الله ادیب، والی بدخشان، روز گذشته گفت: «برای از بین بردن خشونت علیه زنان، باید در اداره‌های دولتی سهم بیشتر به زنان داده شود، قانون منع خشونت علیه زنان به‌صورت درست تطبیق شود و در ارایه خدمات اجتماعی برای زنان تلاش بیشتر صورت گیرد.»
آقای ادیب، کارکردهای جامعه جهانی را در راستای حقوق زنان مورد انتقاد قرار داد و گفت که جامعه جهانی در این عرصه، کارهای چشم‌گیر و بنیادی انجام نداده و هر کاری‌که صورت گرفته، شکننده بوده است.

مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر در کندز می‌گویند که افزایش خشونت‌ها علیه زنان و کودکان، این ولایت را بدنام ساخته است.
ثریا صبح‌رنگ، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر، روز گذشته در سفری که با گروهی از همکارانش به کندز داشت، برنامه‌ی تحقیق ملی را به‌خاطر کاهش خشونت‌ها علیه زنان این ولایت، راه‌اندازی کرد.
خانم صبح‌رنگ، در نشست تحقیق ملی، خشونت، تجاوز بر زنان و قتل‌های ناموسی در کشور را نگران‌کننده خواند و گفت: «تجاوزهایی در کشور داریم که از کودک 7 ماهه آغاز می‌شود و این موردها، تکان‌دهنده هستند.»

درخواست‌کنندگان لایسنس/جواز رانندگی در پران، می‌گویند که مسوولان مدیریت ترافیک این ولایت، هر جوازنامه‌ی رانندگی را حدود 5هزار افغانی از طریق بازارهای سیاه به‌فروش می‌رساند.
ده‌ها تن از رانندگان در مقابل مدیریت ترافیک پروان، محراب‌الدین پروانی، مدیر ترافیک این ولایت را، به ‌آلوده‌‌بودن در فساد اداری و کارشکنی‌ متهم می‌کنند.
رحم‌الدین، یکی از رانندگان گفت: «15روز است که به‌خاطر به‌دست آوردن جواز رانندگی تلاش می‌کنم، اما تاکنون موفق به گرفتن آن نشده‌ام. هر روز که به ‌مدیریت ترافیک مراجعه می‌کنم، مدیر ترافیک به دفترش حاضر نمی‌شود. تمام دروازه‌های مدیریت قفل است. در این مدیریت از ما پول خواسته شده است.»

مقام‌های امنیتی در غزنی می‌گویند که فعالیت نهادهای عدلی و قضایی در ولسوالی‌های اندر، قره‌باغ، زنخان، خوگیانی، مقر و گیرو متوقف است. این مقام‌ها می‌گویند که متوقف بودن نهادهای عدلی، به‌معنای «نقض آشکار قانون» است.
زرور زاهد، فرمانده‌ پولیس غزنی، می‌گوید: «نبود اداره‌های ملکی نقض آشکار قانون است. هم‌اکنون باشندگان ولسوالی‌های گیرو، اندر، زنخان، مقر و قره‌باغ، [به دلیل غیرفعال بودن نهادهای عدلی] با مشكلات روبه‌رو‌اند.»

شماری از کشاورزان در بدخشان می‌گویند که زورمندان و مسوولان شوراهای انکشافی برخی از ولسوالی‌ها، تخم‌های بذری کمک‌شده‌ از سوی موسسات و ریاست زراعت و مالداری این ولایت را به‌فروش می‌رسانند.

نورالرحمان، یکی از کشاورزان ولسوالی شهدای بدخشان گفت: «تخم‌های بذری و اصلاح‌شده که از سوی موسسه‌های کمک‌کننده به کشاورزان کمک می‌شود، به‌جای آن‌که به ‌کشاورزان توزیع شود، در بدل پول هنگفتی توسط شوراهای انکشافی در بازار به‌فروش می‌رسد. در شوراهای انکشافی، زورمندان وجود دارند و به ‌همین سبب تخم‌های بذری برای دهقانان و کشاورزان نمی‌رسد.»

 

مسوولان ریاست فواید عامه‌ی پروان می‌گویند که شرکت‌های جاده‌سازیِ «امین کاپیسا»، «حاجی نوید» و «داکتر عنایت»، سرک عمومی غوربند- بامیان را بی‌کیفیت قیرریزی کرده‌اند. این جاده به ‌طول 110 کیلومتر از «پل متک» الی «کوتل شیبر» ولایت‌های شمال و مرکزی را با کابل وصل می‌کند.

سیدیونس نجفی‌زاده، رییس فواید عامه پروان، می‌گوید که کار قیرریزی جاده غوربند- بامیان، سه‌سال پیش با هزینه‌ی بیش از 50 میلیون دالر امریکایی از کمک‌های ایالات متحده امریکا آغاز شد. اکنون نیز کار این جاده ادامه دارد، اما مقام‌های فواید عامه پروان گفته‌اند که جاده را تسلیم نمی‌شوند. نجفی‌زاده می‌گوید: «ما به‌خاطری که این جاده بی‌کیفیت قیرریزی شده و میلیون‌ها دالر امریکایی در آن حیف‌ومیل شده است،آنرا تسلیم نخواهیم شد.»

شماری از نمایندگان شورای ولایتی بلخ می‌گویند که مسوولان شهرداری مزارشریف، جاده‌های این شهر را عادلانه قیرریزی نمی‌کنند.

آنان می‌گویند که در جریان چند سال گذشته، برخی از جاده‌های داخل مزارشریف، براساس خواست‌ها و سلیقه‌های شخصی مسوولان شهرداری قیرریزی شده است.

داکتر محمدافضل حدید، رییس شورای ولایتی بلخ، به ‌8صبح گفت: «تا حدودی جاده‌های درون شهری به ‌اساس سلیقه‌ها و روابط شخصی مسوولان جغل‌اندازی و اسفالت شده است.»

مسوولان زندان جوزجان می‌گویند در حال حاضر 150 تن از زندانیان این زندان، در کارگاه‌های کوچک و بزرگ مشغول آموزش حرفه و صنایع دستی‌اند.

جنرال عجب‌شاه، مدیر زندان جوزجان به روزنامه‌ 8صبح گفت، آنان برای 150 تن از زندانیان این زندان، کارگاه‌های آموزشی راه‌اندازی کرده‌اند.

او گفت: «کار در محیط محبس بالای روان آینده محبوسان تاثیرات مثبت به‌جا می‏گذارد و این امر در قسمت اتخاذ تصامیم درست، برای آینده‌ زندانیان، موثر واقع می‌شود.»

 

مسوولان مدیریت ترافیک هرات می‌گویند که پس از این، استفاده از کمربند ایمنی، کلاه محافظ و عدم استفاده از گوشی همراه برای رانندگان هرات، حتمی است و هرگاه راننده‌ای این موارد را رعایت نکند، از 500 تا 2000افغانی جریمه می‌شود. این مقام‌ها می‌گویند که رعایت قانون ترافیک، می‌تواند از حادثات ترافیکی جلوگیری کند.

امین‌الله میهن‌یار، مدیر ترافیک هرات، می‌گوید همه‌روزه به‌گونه اوسط بیش از 150 هزار وسیله نقلیه در جاده‌های «غیرمعیاری» این شهر گشت‌وگذار می‌کنند و تشکیل ناچیز پولیس ترافیک هرات، سبب شده تا رانندگان قانون ترافیک را رعایت نکنند.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...