دوشنبه, 18 حمل 1399

 

محمدیونس نواندیش، شهردار کابل، در سال 1390 برای انتقال کثافات و مخروبه‌های سرک میدان هوایی- هوتلِ انترکانتیننتال، بیش از 48 میلیون افغانی، به‌شکل غیرقانونی، به ‌شرکت ساختمانی «کاپی انترنشنل» پرداخته است.

8صبح، به ‌‌سند‌هایی دست‌ یافته که نشان می‌دهد کثافات و مخروبه‌های این سرک، توسط ریاست حفظ و مراقبت کارِ شهرداری کابل انتقال داده‌ شده، اما آقای نواندیش، پول آن ‌را به ‌شرکت «کاپی انترنشنل»، یک شرکت ترکی، پرداخته است.

مسوولان پروژه‏ی بهسازی (کرپ) وزارت شهرسازی، که پیش از این کوچه‌ها و جاده‌های ساحات غیرپلانی پایتخت را کانکریت و اسفالت می‌کردند، می‏گویند بانک جهانی براساس دخالت‌های شهرداری این پروژه را توقف داده ‌است.

پروژه‌ی بهسازی در حالی توقف داده‌شده که از زمان آغاز این پروژه در سال 2005 تا اواسط 2011 میلادی مسوولان آن 29 پروژه‌ی زیرساختی در 6 ناحیه را که شامل 20 گذر می‌باشد، تکمیل شده است.

انجنیر غلام‌رسول نوابی، رییس پروژه‌ی بهسازی شهر کابل، می‌گوید که این پروژه یکی از موفق‌ترین پروژه‌های پایتخت در طول یازده‌سال گذشته به‌شمار می‌رود و توانسته که در 20 گذر تغییرات اساسی را در زندگی باشندگان این مناطق ایجاد کند.

شماری از اعضای مجلس نمایندگان و مقام‌های پیشین وزارت ترانسپورت می‌گویند، فعالیت‌ ملی‌بس‌ها در شهر کابل، روزبه‌روز کم‌تر می‌شود و تصدی ملی‌بس در حال سقوط است.

مشکلات باشندگان پایتخت از نبود ‌بس‌های شهری روزبه‌روز بیشتر می‌شود و تاکنون مسوولان وزارت ترانسپورت و ریاست ملی‌بس برای رفع  این مشکل اقدامی ‌نکرده‌اند. هم‌چنین اعضای کمیسیون مواصلات، مخابرات و امور شهری مجلس نمایندگان می‌گویند، در حال حاضر کمبود بس‌های شهری از مشکلات اساسی باشندگان کابل، به‌شمار می‌رود.

باشندگان کابل از وجود دارو‌های بی‌كیفیت و تاریخ‌گذشته که باعث به‌وجود آمدن بیماری‌های مختلف، عوارض جانبی و افزایش صدمات صحی و روحی می‌شود، شکایت دارند.

شمار زیادی از باشندگان کابل سال‌ها با مریضی‌های مختلف به‌سر برده‌اند و تجویز ادویه‌های بی‌کیفیت آنان را سرگردان ساخته است. 

صفی‌الله 15ساله که در یک سفر کوتاه از سوی قاچاقبران، به‌خاطر انتقال مواد مخدر، گماشته شده است، می‌گوید: «من از قریه هیزا‌آباد (واقع در والسوالی شیندند ولایت هرات) سوار موتر شدم و می‌خواستم به قریه میرعلی بروم که در بین راه توسط راننده اختطاف شدم و به‌خاطر انتقال مواد مخدر موظفم ساختند.»
صفی‌الله که ‌اکنون در مرکز اصلاح و تربیت اطفال به‌سر می‌برد، می‌گوید که آن‌ها چهار تن بودند که توسط راننده موتر در اختیار قاچاقبران قرار گرفتند و ‌اکنون همان چهار کودک، معتاد به مواد مخدر استند.

عدم توافق وزارت انکشاف شهری و شهرداری کابل به حدود و صلاحیت‌های تعیین‌شده‌ی این دو ارگان، زمینه‌ساز ساخت‌وساز شهرک‌های خصوصی غیرقانونی در کابل شده است.

در جریان ده‌سال گذشته با آن‌که رییس‌جمهور و شورای وزیران بارها در مورد معضل ساختمان شهرک‌های خصوصی، کمیسیون‌های مختلفی ایجاد کرده‌اند، اما تاهنوز این مساله حل‌ناشده باقی مانده است و مقام‌ها در وزارت انکشاف شهری و شهرداری کابل، یک‌دیگر را مقصر می‌دانند.

 

فلم‌های سکسی در شهر کابل، به آسانی و در هرکجای این شهر، به نرخ‌های متفاوت خرید و فروش می‌شود. هر فلم سکسی در مناطقی مانند: جاده نادرپشتون، کوته‎سنگی و... از پنجاه تا صد و بیست افغانی به فروش می‌رسد. جوانانِ بین 14 تا 20سال بیشترین خریداران این فلم‌ها هستند.

بازارگانان بلخ و شماری از موسسه‌های همکار با گمرک ولایت بلخ از ازدیاد فساد و واسطه‌سالاری در گمرک این ولایت نگران‌اند.

اسنادی که به دسترس روزنامه‌ی 8صبح قرار گرفته است، نشان می‌دهد که فساد و واسطه‌سالاری گسترده‌ای در بخش‌های گمرک بلخ جریان دارد بخش‌های از این گمرک که باید بر‌اساس پیشنهاد موسسه «تافا» (تسهیل تجارت و الحاق برای افغانستان) لغو می‌شدند، تاکنون ده‌ها کارمند در آن معاش غیرقانونی می‌گیرند.

نمایندگان شورای ولایتی غزنی مقام‌های عدلی و قضایی را در ادامه مشکل زمین در غزنی مقصر می‌دانند

بعد از آن‌که معضل سه قطعه زمین میان قوم‌های زرگر و قلاتی و فردی به‌نام محمدیونس، در مرکز شهر غزنی در چند سال گذشته حل نشد، سرانجام طالبان به‌تاریخ 7حمل سال روان به ساحه رفتند و به مشکل یک قطعه از این زمین‌ها، موازی 1500جریب، نقطه پایان گذاشتند.

سند‌هایی که به روزنامه‌ی 8صبح رسیده است، نشان می‌دهد که حکومت نام‌نهاد طالبان (امارت اسلامی افغانستان) به‌تاریخ 1/5/1389 بر اثر عریضه‌های مردم زرگر، حکم صادر کرد که مردم قلاتی و افرادی که ادعای زمین را بالای مردم زرگر دارند، حق تصرف و خرید و فروش زمین را تا امر بعدی طالبان، ندارند.

مقام‌های دولتی از استرداد این زمین‌ها عاجزاند

حدود 100هزار جریب زمین دولتی در غزنی طی سال‌های گذشته توسط مردم محل و افراد زورمند محلی، غصب شده است. کمیسیون موظف برای استرداد این زمین‌ها که شش ماه قبل به‌کار آغاز کرد، تاهنوز موفق نشده است که زمین‌های غصب شده را استرداد کند.

روزنامه‌ی 8صبح به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد در چهار سمت شهر غزنی، به‌شمول ساحاتی که در آن‌جا آبدات تاریخی موقعیت دارد، افراد مختلفی زمین‌های دولتی را به زمین‌های زراعتی تبدیل کرده‌اند و یا در آن، خانه‌های رهایشی، فروشگاه‌ها و مارکیت‌ها ساخته‌اند.

مسوولان غزنی می‌گویند که بنابر عدم همکاری ریاست‌جمهوری و نبود بودجه برای باز‌سازی آبدات تاریخی، مکان‌های باستانی و دیگر پروژه‌ها در غزنی، از آماده‌سازی این ولایت در سال 2013 منحیث پایتخت فرهنگ و ثقافت کشور‌های اسلامی عاجزاند و به دوسال زمان نیاز دارند.

ولایت غزنی، با داشتن بیش از 100آبده‌ی تاریخی، ساحات باستانی و پیشنه‌ی تاریخی بیش از هزارسال، در اکتوبر سال 2007 در شهر ترابلس لیبیا، از سوی کشورهای اسلامی برای سال 2013 پایتخت فرهنگ و ثقافت کشورهای اسلامی برگزیده شد. اما باوجودی‌که از انتخاب ولایت غزنی بیش از پنج‌سال می‌گذرد؛ اما اکنون مسوولان ابراز می‌دارند که به دوسال زمان نیاز دارند.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...