دوشنبه, 18 حمل 1399

سلسله واقعیت‌های جنگ در افغانستان تحت نام (از ورای دود و آتش) که در سال 1386 به حمایت نهاد همبستگی برای عدالت در روزنامه 8صبح آغاز یافته بود، بعد از چاپ 1162روایت قربانیان جنگ در افغانستان پایان یافت. 

د نن ورځې "د لوګي او اور له منځه" په راپور کې هغه خور له ځانه سره لرو چې د خپلې کورنۍ درې تنه عزيزان يې له لاسه ورکړي. هغه د خپل ژوند ترخې خاطرې داسې بيانوي: "په داسې حال کې چې لږ عمر لرم. خو په ژوند کې مې ډيرې ناخوالې ليدلي دي.

در گزارش امروز «از وراي دود و آتش» خواهري را با خود داريم که سه‌تن از عزيزانش را كه متعلق به يك فاميل بوده از دست داده است. او خاطرات تلخ آن‌ روزگار را چنين بيان مي‌دارد: «روزگار سخت را با عمر بسيار اندكي كه دارم، سپري نمودم و شاهد مرگ و يا هم معلول شدن ده‌ها انسان در مقابل چشمانم شدم.

در گزارش امروز «از ورای دود و آتش» خواهری را با خود داریم که برادرش را در یک حادثه انتحاری از دست داده و آن را چنین بیان می‌دارد: «بسیار سخت است که انسان یک عزیز خود را از دست بدهد. شما تصور کنید، که چه واقع خواهد شد. ما یک زندگی عادی و بسیار ساده داشتیم و نمی‌خواستیم که زندگی مجلل داشته باشیم. به خصوص که از راه‌های حرام و نامشروع پول به‌دست بیاوریم. اما خداوند هم برای ما از راه حلال می‌رساند و همین‌که خوشبخت بودیم این برای ما بسیار ارزش داشت.

در گزارش امروز «از وراي دود و آتش» برادري را با خود داريم كه در اثر برخورد با ماين كنارجاده پای راست خودرا از دست داده و زندگي بعد از حادثه و قبل از آن را چنين بيان مي‌دارد: «ما در يكي از ولايت‌هاي جنوبي كشور زندگي مي‌كرديم. از زمانی‌كه من به‌دنيا آمدم جنگ است تا به‌حال كه بالاخره من هم ثمره اين جنگ را چشيدم و از آن سخت متفر هستم.‌

در گزارش امروز «از ورای دود و آتش» خواهر دردمندی را با خود داریم که برادرش را از دست داده و جریان حادثه را چنین بازگو می‌کند: «زمانی‌که نیروهای روسی شکست را قبول کردند با آن‌هم حکومت کمونیستی بالای مردم ظلم روا می‌داشت و جنگ‌های شدید بین احزاب جهادی و نیروهای دولتی جریان داشت.

در گزارش امروز «از وراي دود و آتش» خانمي را با خود داريم كه شوهرش را در يك حادثه راكتي در زمان طالبان از دست داده و آن حادثه را چنين بيان مي‌کند: «شوهرم مرد غريب‌كار بود، اما زندگي را به بسيار خوبي سپري مي‌كرديم زيرا وي هميشه كوشش داشت كه ما را خوشحال ببيند و لقمه‌نان حلالی براي ما بياورد.

در گزاش امروز «از وراي دود و آتش» مادر دردمندي را با خود داريم كه پسرش را در حادثه راكتي در شهر غزني از دست داده و چگونگي حادثه را چنين بيان مي‌دارد: «آدم‌هاي غريب معلوم است كه چه مي‌خواهند، آن‌ها صلح مي‌خواهند تا آرامي‌باشند و لقمه‌نان حلالی برايشان به آساني به‌دست بیاورند.

در گزارش  امروز «از ورای دود وآتش» پدر دردمندی را با خود داریم که پسر جوانش در حادثه روز دهم عاشورا در اثر حمله انتحاری همراه با جمعی از هم‌وطنان ما به‌شهادت رسید، او آن حادثه را چنین بیان می‌دارد: « زندگی ما خوب بود. من خودم در یکی از ولایات ماشین اره داشتم، اما خودم چون تکلیف‌ کمر دارم، نمی‌توانستم کار کنم. در کابل همین پسرم که به‌شهادت رسید هم مکتب می‌رفت و هم بعد از وقت کیله و یگان چیزهای دیگر به‌فروش می‌رسانید و از همان راه مخارج زندگی خود را تامین می‌کردیم.

در گزاش امروز «از وراي دود وآتش» مادر دردمندي را داريم كه ساليان درازيست در فراق از دست‌ دادن پسرش مي‌سوزد، پسر وي هنگامی كه نيروهاي روسي از كشور خارج مي‌شدند، به‌شهادت رسيده و آن حادثه را چنين بيان مي‌دارد: «زمانی‌كه نيروهاي روسي وارد كشور شدند و نظام كمونيستي حكومت را اداره مي‌كرد، در آن‌زمان ما در يكي از ولايت‌هاي مركزي با تمام مشكلات زندگي مي‌كرديم و به‌خاطر پسرم به كابل نيامديم، زيرا فكر مي‌كرديم كه وي را به عسكري جبري مي‌برند. روزها به اين اميد بودم كه پسرم عروسي کند و صاحب فرزند شود تا خوشي‌ها يك‌بار ديگر به كاشانه ما بيایند. بالاخره تصميم گرفتيم كه پسرم عروسي کند، زيرا جنگ پایانی نداشت.

در گزارش امروز «از ورای دود وآتش» خواهری را با خود داریم که پسر کاکایش در حادثه 22 دلو 1371 همراه با 7 تن از دوستانش به‌شهادت رسیده‌اند. وی چگونگی آن حادثه را چنین اظهار می‌دارد: «تا زمانی ‌که نیروهای روسی و دولت کمونیستی حاکم بود، مردم از دست ظلم‌های آن رژیم به ستوه آمده بودند و در مقابل آن‌ها جهاد می‌کردند و یا مجبور به مهاجرت می‌شدند.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...