دوشنبه, 18 حمل 1399

کارشناسان محیط‌زیست و کشاورزی می‌گویند که افراد سودجو در ولایت‌های کنر، بدخشان، غور، بادغیس، خوست، نورستان و برخی ولایت‌های دیگر با قطع جنگل‌‌ها، آلودگی‌های محیط‌زیستی این مناطق را افزایش می‌دهند.
نابودی جنگل‌ها که داشته ارزشمند محیط‌زیست‌‌ است، باعث گرم شدن زمین، انقراض گونه‌های پرندگان، حیوانات و در نهایت بحران محیط‌زیستی را سبب می‌شود.
دانشمندان محیط‌زیست، جنگل‌ را فلتر طبیعت می‌خوانند و براساس پژوهش‌ها هر هكتار جنگل، قادر به تولید اکسیجن مورد نیاز حدود ده نفر در طول سال است.
علی‌آغا گوهری، کارشناس محیط‌زیست، می‌گوید که جنگل، به مجموعه‌ای از درختانی اطلاق می‌شود که قطعه‌ای از زمین را اشغال کرده باشد و یکی از مهم‌ترین منابع طبیعی و ثروت‌ ملی کشورها به‌شمار می‌رود.

بیش از یک‌صدوچهل کشور جهان برسر یک رشته تدابیر قانونی الزام‌آور برای کاهش آلودگی فلز جیوه در محیط‌زیست به توافق رسیده‌اند.

به نقل از بی‌بی‌سی، هیات‌های حاضر در مقر سازمان ملل متحد در ژنو موافقت کردند که این مایع به‌شدت سمی را از بسیاری از محصولات خانگی مثل دماسنج‌های جیوه‎ای حذف کنند.

کشورهای شرکت‌کننده در گفتگوهای برنامه محیط‌زیست سازمان ملل هم‌چنین برسر کاهش آلودگی جیوه در نیروگاه‌های برق و کارخانه‌های سیمان توافق کردند.

مدت‌هاست که تصور می‌شود آلودگی هوای کابل، بسیار وحشتناک است. آلودگی هوای این شهر، از یک نظر، حتا از آلودگی مشهور پکن هم بدتر است.

تقریبا مدت زمان طولانی می‌شود که یک باور همگانی از سوی نیروها و مقام‌های خارجی وجود دارد – بگذارید در این قسمت بی‌پرده سخن بگوییم- که مواد غایطه هم جزیی از مشکل آلودگی این شهر است.

آلودگی صوتی، از جمله‌ی آلودگی‌های خطرناک محیط‌زیستی در شهر کابل است که در جریان یازده‌سال گذشته، با وجود افزایش روزافزون این آلودگی، ارگان‌های ذی‌ربط برای کنترول آن کم‌تر توجه کرده‌اند.

آلودگی صوتی، صداهایی است که از حالت عادی و هنجار آن خارج می‌شود یا امواج ناخواسته‌ است که تحت شرایط مکانی و زمانی ویژه، بر فعالیت‌های ارگانیزم‌های زنده، به‌ویژه انسان تاثیر منفی می‌گذارد.

اداره‌ی ابتکار شفافیت صنایع استخراجی افغانستان، یک اداره‌ی مستقل است که به‌منظور شفافیت از عواید معادن کشور ایجاد شده است.

دولت افغانستان در سال 2009 میلادی به سازمان ابتکار شفافیت صنایع استخراجی (EITI) ملحق شد و حالا ابتکار شفافیت صنایع استخراجی افغانستان (AEITI) نامیده می‌شود.

در اداره‌ی صنایع استخراجی افغانستان، گروه شریک‌های چندگانه وجود دارد که در هر 6-8 هفته یک‌بار باهم دیدار می‌کنند. سکرتریت این اداره زمینه‌ی هماهنگی و حمایت‌های اداری را برای گروه شرکای چندگانه فراهم می‌کند.

شماری از کارشناسان محیط‌زیست می‌گویند استفاده از‌ گاز و تیل‌ بی‌کیفیت محیط‌زیست را آلوده ساخته است.

نثاراحمد کوهستانی، استاد دانشگاه کابل و رییس مرکز حمایت از محیط‌زیست افغانستان می‌گوید، در حال حاضر تیل و گاز بی‌کیفیت از طریق کشورهای خارجی وارد بازارهای افغانستان می‌شود.

کوهستانی گفت: «استفاده از تیل‌ و گاز بی‌کیفیت در موترها، فوق‌العاده خطرناک‌ است. هم‌اکنون موترهایی که از تیل‌‌های بی‌کیفیت استفاده می‌کنند، محیط‌زیست شهرها را آلوده کرده‌اند. هر روز شمار موترهای کهنه افزایش می‌یابد، و به همان اندازه استفاده از تیل بی‌کیفیت بیشتر می‌شود، اما ارگان‌‌های ذی‌ربط از ورود تیل‌های بی‌کیفیت به کشور جلوگیری نمی‌کنند.»

انکشاف یا توسعه‌ی پایدار، ایجاد تعادل میان توسعه و محیط‌زیست است. توسعه‌ی پایدار در کنار منابع طبیعی، عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... را نیز شامل می‌شود.

انکشاف پایدار در قرن بیستم مطرح شد و به امید گسترده‌ای برای بقای بشر جهانی مبدل گشت. براساس همین توجه و امید‌ها، اکنون این چشم‌انداز نو، تحت عنوان «برنامه‌ای برای قرن بیست‌و‌یکم» در جهان نام گرفته ‌است.

صنعت معدن و معدن‌کاری در قرن بیست‌ویکم علاوه بر این‌که باعث شکوفایی اقتصاد کشورها می‌شود، اثرات خطرناکی نیز بر محیط‌زیست وارد می‌کند. در عصر کنونی هر معدنی که براساس معیارهای محیط‌زیستی استخراج می‌شود، در حقیقت محیط سبز را تضمین می‌کند.

استخراج معادن، در کنار توسعه اقتصادی، آلودگی‌هایی گوناگون نیز به ‌همراه دارد. کشورهای پیشرفته و صنعتی جهان تلاش می‌کنند تا پیش از آغاز استخراج معادن، تاثیرات محیط‌زیستی و عملیات معدن‌کاری را مورد بررسی قرار دهند و برای جلوگیری از آلودگی‌های محیط‌زیستی، استانداردهای ویژه‌ای در نظر ‌گیرند.

زباله‏های الکترونیکی، به ‌دستگاه‌های الکتریکی مصرف‌شده و قطعات آن مانند تلیفون‌ها، کمپیوترها، ماشین‌های لباس‌شویی، دستگاه‌های پخش موسیقی، سیستم‌های شبکه‌ای و... گفته ‌می‌شود، که‌ دارای فلزات خطرناک سرب، کادمیوم، نیکل و جیوه‏ هستند.

کالاهای الکترونیکی شامل فلزات و قطعات بالقوه‌ی سمی‌ هستند و بازیافت آن‌ها کار پیچیده‌ای است. کشورهای صنعتی جهان، زباله‌های الکترونیکی را به کشورهای در حال توسعه به‌خصوص کشورهای افریقایی صادر می‌کنند.

زمین در کنار آب و هوا، یکی از مهم‌ترین عناصر محیط‌زیست است و سومین سیاره‌ی نزدیک به ‏خورشید. هم‌چنین بزرگ‌ترین سیاره در میان سیارات درونی به‏شمار می‏رود.

ساختار درونی زمین، مثل سایر سیارات درونی، از یک هسته‏ی داخلی و یک هسته‏ی خارجی به همراه لایه‏های مذاب، نیمه‌مذاب و سنگی جامد تشکیل شده ‏است.

زمين، مهم‌ترین بستر حیات برای انسان‏ها، حیوانات و نباتات است و منبع تامین مواد غذایی انسان‏ها و حیوانات به‌شمار می‌رود.

بازیافت، یکی از موضوعات اساسی محیط‌ ز‌‌یستی به‏شمار می‏رود که به آماده‌سازی مواد برای استفاده‏ی دوباره‏ زباله‏ها گفته‏ می‏شود و از به ‌هدر رفتن منابع سودمند و سرمایه‏های ملی جلوگیری می‌کند. بازیافت، مصرف موادخام و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد.

آهن‏آلات قراضه، پلاستیک، فلزات، شیشه، کاغذ مقوا، کاغذ روزنامه‏های باطله، بوتل‏های پیپسی، برخی مواد شیمیایی زباله که به‏ کود کمپوست تبدیل می‌شود، مواد خام پروسه بازیافت (تجدید) می‏باشد.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...