چهارشنبه, 07 حوت 1398

نقش زنان در سیاست و اجتماع و احترام به حقوق آن ها در جامعه افغانستان یکی از بحث های مهم پس از سرنگونی رژیم طالبان به شمار می رود.
زنان که نیمی از جامعه بشری را تشکیل می دهند، بنابر سنت ها و رسوم جامعه ما که مانع رسیدن زنان به حقوق شان بوده است، سال ها از مزایای زندگی و حضور پر رنگ در اجتماع بی بهره بوده اند.

يادداشت : مجلس نمايند گان در يك اقدام غيرمنتظره، هفده وزير از جمع 24 وزير پيشنهادی رييس جمهور به پارلمان را رد كرد.
بربنياد قانون اساسي افغانستان نمايندگان مجلس صلاحيت دارند وزيراني را كه رييس جمهور تعيين می كند، تاييد يا رد كنند.
با اين حال رد گروهي وزيران حكومت به پارلمان واكنش هاي متفاوتي در ميان حلقات سياسي در افغانستان برانگيخت .
مردم  در مورد تاييد هفت وزير و رد هفده وزير چه مي گويند؟

فریدون آژند-هرات
احسان الله سروری دکاندار: "هرچند در این چند سال پارلمان همیشه نشان داده که بیشتر از خواست مردم، برای شان خواست های شخصی شان مهم بوده و همواره به خاطر منافع خود به هر وزیری حتا با داشتن موارد فساد و ضعف مدیریتی رای اعتماد داده اند، ولی این بار خواست ما از آنان این است که آخرین آزمون پارلمان در نزد مردم است با دقت و دید منطقی به این کابینه نگاه کنند و نگذارند باز هم افراد ضعیف و فاقد صلاحیت کاری یک وزارت خانه وارد کابینه شوند".

سال 2009 ميلادي در افغانستان در حالي به پايان رسيد كه اگر به دستاوردهاي مجموعي در افغانستان نگاهي انداخته شود، ديده مي شود كه در اين سال اين دستاوردها بهتر از گذشته نبوده است. اما از آن جايي كه در افغانستان يك پروسه بين المللي در حال اجرا است كه در آن جامعه جهاني و دولت افغانستان به عنوان شريك و همكار اشتراك دارند، مي توان سال 2009 را سال ناكامي جهاني در افغانستان دانست.

یادداشت:
فردا ششم جدی مصادف است با سی امین سالروز تجاوز قشون سرخ به افغانستان. اتحاد جماهیر شوروی پیشین با سرنگونی حکومت حفیظ الله امین در ششم جدی سال 1358 به صورت علنی به افغانستان یورش آورد. هر چند پیش از این مشاورین روسی و برخی قطعات روسی به حمایت حکومت کمونیستی حضور داشتند، اما با قتل امین ارتش شوروی به حمایت گروهای خلق و پرچم از طریق هوا و زمین وارد افغانستان شد.

کیومرث بیژن- مزار شریف:
احمد سهیل، یکی از باشندگان بلخ: " یکی از راه های موثر مبارزه با فساد اداری تبدیل مهره های سیاسی در کابینه حامد کرزی است، زیرا با از کار افتیدن آن ها دیگر مانعی برای تبطیق مبارزه با فساد، وجود ندارد".

اعضای ناتو روز جمعه در اجلاس وزيران خارجه ی ناتو تعهد کردند که هفت هزار سرباز اضافی به افغانستان بفرستند که به علاوه ی سی هزار سرباز اضافی امریکایی تعداد مجموعی سربازان کمکی به افغانستان به سی و هفت هزار تن می رسد.

یاداشت: دهم دسامبر (19قوس) مصادف بود به شصت و یک مین سال روز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر. افغانستان هم پس از توافقنامه بن و تشکیل اداره جدید، با ایجاد کمیسیون مستقل حقوق بشر خود را مکلف به حمایت از حقوق بشر دانست.
سه دهه جنگ و جنایت در افغانستان قربانیان زیادی را در کشور به جا گذاشته است، اما با گذشته هشت سال از روند جدید در کشور، هنوز هم نقض حقوق بشر ادامه دارد و کسانی هم که متهم به جنایت های ضد بشری بوده اند، محاکمه نشده اند.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...