چهارشنبه, 07 حوت 1398

يادداشت: به دنبال رد فرمان تقنيني انتخابات از سوي مجلس نمايندگان، حكومت و كميسيون مستقل انتخابات همچنان بر عملي بودن اين قانون تاكيد كرده اند. رييس جمهور تصميم نمايندگان مجلس را مخالف ماده 109 قانون اساسي مي خواند، اما مجلس نمايندگان بر موضع قانوني خود مبني بر رد قانون انتخابات تاكيد مي كند و قانون قبلي را عملي مي داند.

يادداشت: هفته گذشته اظهارات رييس جمهور كرزي كه كشورهاي غربي را به تقلب در انتخابات رياست جمهوري متهم كرد، همچنان نگراني از حضور خارجي ها در كميسيون سمع شكايات انتخاباتي و زير پرسش بردن نحوه برخورد جامعه جهاني با حكومت افغانستان، از موضوعات بحث برانگيز سياسي در داخل وخارج از كشور بود.
رييس جمهور كرزي به جامعه جهاني به ويژه كشورهاي غربي هشدار داد، هرگاه فشار هاي شان را عليه وي ادامه دهند، "همكاري" به "اشغال" و "بغاوت" مخالفين به "مقاومت" ملي تبديل خواهد شد.

يادداشت: مبارزه با فساد اداري از بحث هايي  به شمار مي رود كه پس از مساله ناامني در افغانستان همه روزه در سطح رسانه ها، محافل سياسي و اظهارات  مقام هاي حكومت مطرح مي شود. از رييس جمهور گرفته تا فرد عادي مملكت از موجوديت فساد اداري در كشور سخن مي گويند. اما نهاد هاي مبارزه با فساد اداري تاكنون تلاش هاي جدي اي را براي مبارزه عملي با آن روي دست نگرفته اند.

يادداشت: هر چند مصالحه با طالبان و حزب اسلامي به رهبري گلبدين حكمتيار بارها از سوي حكومت مطرح شده است ولي پس از نشست لندن تلاش هاي حكومت و كساني كه خواهان حضور طالبان و حزب اسلامي حكمتيار در قدرت هستند، بيشتر شده است. به همين ترتيب هفته گذشته هياتي از طرف گلبدين حكمتيار با طرح 15ماده اي به كابل آمد و با رييس جمهور كرزي نيز ديدار كرد.

يادداشت: هفته گذشته مردم افغانستان شاهد ديد و بازديدهاي شماري از مقام هاي كشورهاي همسايه و هم چنين سفر رييس جمهور كرزي به پاكستان بودند. در سفري كه محمود احمدي نژاد به كابل داشت، حمايت خود را از تامين امنيت و ثبات در افغانستان اعلام كرد و از نيروهاي بين المللي در كشور انتقاد كرد.

يادداشت: به دنبال افزايش حملات انتحاري به مركز شهر كابل در اين اواخر، وزارت داخله كشور در نامه رسمي كه توسط فرماندهي پوليس كابل به رسانه هاي تصويري فرستاده شده، خواهان منع نشر گزارش هاي زنده از محل رويداد حملات تروريستي شده است. علاوه بر اين، به رسانه هاي تصويري گفته شده تا خبرنگاران شان را به محل چنين رويدادهايي نفرستند.

ملا عبدالغنی برادر که از آن به عنوان فرد شماره دوم گروه طالبان یاد شده، هفته گذشته از سوی نیروهای امنیتی پاکستان و امريكايي ها در شهر کراچی این کشور بازداشت شد. پاكستان هر چند بارها به مبارزه با تروريزم متعهد شده و كمك هايي را نيز دريافت كرده، اما انتقادهاي زيادي وجود دارد مبني بر اين كه اين كشور در مبارزه با  تروريزم صادقانه عمل نمي كند.

یادداشت: هفته پیش موضوع تمایل حکومت افغانستان به احیای مجدد عسکری، مساله داغ رسانه های ملی و بین المللی بود. براساس اظهارات رییس جمهور کرزی در نشست امنیتی مونیخ در آلمان، متنفذین اقوام در افغانستان و برخی سران کشورهای جهان از وي خواسته اند دوره مکلفیت سربازی را که در افغانستان عسکری نامیده می شود، برای افزایش نیروهای ارتش کشور احیا کند. هرچند سخنگوی رییس جمهور تاکید کرد که حکومت در حال حاضر طرح و تصمیمي در اين رابطه ندارد اما آیا طرح احیای عسکری در شرایط کنونی امکان پذیر است؟

یادداشت: به تاریخ 28 جنوری گذشته نشستی با حضور بیش از70 کشور و نهاد کمک کننده به افغانستان  در لندن برگزار شد. این نشست به هدف  حمایت از برنامه های دولت افغانستان به میزبانی مقام های بریتانیایی و سازمان ملل تدویر گردید. آشتی با طالبان از عمده ترین برنامه های حکومت افغانستان بود که در این نشست مطرح شد و کشورهای کمک کننده همچنین 140 میلیون دالر کمک را در این مورد به دولت افغانستان تعهد کردند.

يادداشت: یک روز پیش از نشست لندن رسانه ها خبر دادند که شورای امنیت سازمان ملل در پي خواست حکومت افغانستان نام پنج مقام پیشین رژیم طالبان را که به دلیل ارتکاب جنایات بشری و همکاری با سازمان القاعده شامل لیست سیاه  سازمان ملل شده بودند، از اين ليست حذف کرده است.
وکیل احمد متوکل، فیض محمد فیض، موسی هوتک و عبدالحکیم و شمس الصفا کسانی هستند که نام شان از ليست سياه شوراي امنيت ملل متحد حذف شده و از این پس بدون ممانعت می توانند سفر نمایند و حساب مالي شان نيز مسدود نمي شود.

یادداشت : واژه های مذاکره، آشتی، و مصالحه با طالبان در آستانه کنفرانس لندن که قرار است در اخیر این هفته برگزار شود به مسایل مورد بحث تبدیل شده اند.
حکومت افغانستان اعلام کرده است که طرح آشتی با طالبان از عمده ترین برنامه های حکومت است که برای حمایت جامعه جهانی آن را در نشست لندن مطرح می کند.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...