چهارشنبه, 07 حوت 1398

یادداشت: با سقوط رژیم طالبان در ده سال پیش و روی کار آمدن اداره موقت تاکنون، رسانه‌ها به صورت چشم‌گیری در روشنایی قانون اساسی و قانون رسانه‌های همگانی، فعالیت خود را آغاز کردند.
اطلاع‌رسانی، تنویر افکارعامه و سازماندهی گروهی مردم در پروسه‌های دموکراتیک، از عمده‌ترین دستاورد‌های رسانه‌ها در ده سال گذشته به شمار می‌رود.
هر چند فعالیت‌های رسانه‌ها در این مدت با چالش‌های فراوانی از سوی گروه‌های مخالف، دهشت‌افگنان و دولت افغانستان مواجه بوده است ولی کارمندان رسانه‌ها علی‌رغم همه مشکلات، به وظیفه خود ادامه دادند.

یادداشت: از یک هفته به این‌سو انتشار حدود 92 هزار سند محرمانه از فعالیت‌های استخباراتی و نظامی نیروهای امریکا در افغانستان از سوی یک سازمان امریکایی، موضوع داغ رسانه‌های ملی و بین‌المللی بوده است.
بر بنیاد این اسناد که «ویکی لیکس» آن‌ها را منتشر کرده است، حکومت پاکستان به طور فعال از گروه‌های تروریستی که سازمان‌دهنده عملیات‌های تروریستی علیه نیرو‌های افغان و ایتلاف در افغانستان می‌باشند، حمایت کرده است.

یاداشت: کنفرانس کابل، روز سه‌شنبه با حضور نمایندگان بیش از هفتاد کشور و سازمان ملل متحد در کابل برگزار شد.
در کنفرانس کابل که از سوی دولت افغانستان با هدف جلب حمایت جامعه جهانی از برنامه‌ها و اولویت‌های تعیین شده توسط دولت راه‌اندازی شد، جامعه جهانی متعهد گردید که پس از این 50 درصد کمک‌ها را از طریق حکومت افغانستان به مصرف برساند.
از جانب دیگر، حکومت افغانستان متعهد شد که تا سال 2014، مسوولیت کامل تامین امنیت کشور را به عهده گیرد و برای موثریت کمک‌های بین‌المللی، مبارزه جدی با فساد اداری را روی دست گیرد.

یاداشت: دولت افغانستان برنامه‌ای را روی دست گرفته است که بر اساس آن مردم محل برای تامین امنیت مناطق ناامن و مبارزه با طالبان، مسلح می‌شوند.
گفته شده است این برنامه نخست از ولایت دایکندی شروع می‌شود و قرار است به تدریج مناطق دیگری را نیز تحت پوشش قرار دهد. بر اساس تصمیم حکومت افغانستان این نیروها در چوکات وزارت داخله تنظیم و مشغول فعالیت خواهند شد.

یادداشت: بر بنیاد استراتژی دولت امریکا که سال گذشته از سوی باراک اوباما، رییس جمهور این کشور اعلام شد، قرار است روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان از اول جولای سال آینده میلادی آغاز گردد.
این مساله مخالفت هايی را در امریکا و افغانستان به همراه داشته است. در تازه ترین مورد، شماری از سناتوران امریکایی و برخی مقام های دولت افغانستان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را در زمان اعلام شده «اشتباه» و باعث تقویت طالبان و القاعده خواندند.

يادداشت: دوره تقنيني اعضاي مجلس نمايندگان افغانستان در اول سرطان سال پنجم پايان مي يابد. هر چند به دليل برگزار نشدن انتخابات پارلماني، قرار بود كار اين مجلس تا بعد از انتخابات پارلماني در بيست و هفتم سنبله، ادامه يابد. اما تعطيلي تابستاني و شروع پيكارهاي انتخاباتي نامزدان پارلمان، سبب شده است كه تا پايان انتخابات پارلماني، نمايندگان به مجلس حضور نيابند.

پارلمان يك ركن عمده در دولت هاي دموكراتيك است و از نقش و اهميت منحصر به فردي برخوردار مي باشد. ولي مردم افغانستان كه براي نخستين بار در پنج سال گذشته نمايندگان شان را به پارلمان فرستادند، چقدر از كاركرد هاي آنان راضي هستند؟

یاداشت: هر چند حمایت سازمان استخباراتی پاکستان از گروه های تروریستی طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، چیز تازه ای نیست ولی نشر گزارش موثق یک نهاد تحقیقی بریتانیا، که در آن افزون بر مقام های آی اس آی، رییس جمهور این کشور نیز به حمايت از طالبان متهم شده است، سیاست مبارزه با تروریزم پاکستان را زیر پرسش قرار داده است.
در گزارش مرکز اقتصادي لندن گفته شده است نمایندگان سازمان استخباراتی پاکستان در نشست های شوراهای طالبان حضورمی یابند و رییس جمهور پاکستان در دیدار با فرماندهان بازداشت شده طالب در پاکستان گفته است که وی زیر فشار جامعه بین المللی مجبور به دستگیری سران طالبان در پاکستان شده است.

یاداشت:
یکشنبه گذشته حنیف اتمر وزیر پیشین داخله و امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی به دنبال عدم رضایت رییس جمهور کرزی از تامین امنیت جرگه مشورتی صلح، از مقام های شان استعفا کردند.
هر چند این تصمیم غیرمنتظره دو مقام ارشد امنيتی افغانستان شک و تردیدهايی را به دنبال داشته است ولی این دومقام تاکید کرده اند، زمانی که رییس جمهور توضیحات آنان را قابل قبول ندانست، از مقام های شان کناره گیری کردند.

یاداشت: در دوهفته گذشته پس آن که مردم ده نشین هزاره در ولایت میدان وردک افغانستان ادعا کردند افرادی به نام کوچی به مناطق شان هجوم آورده اند و باعث کشته شدن 6 تن و به آتش کشیدن ده ها خانه شده اند، 38 نماینده هزاره در مجلس نمایندگان افغانستان دست به تحصن زدند. ازجانب دیگر رییس جمهور کرزی در فرمانی خواهان برگشت کوچی ها از مناطق مورد منازعه شد و قرار شد تا طی سه ماه آینده روند اسکان کوچی ها از سوی حکومت آغاز گردد.

يادداشت: سيلاب هاي اخير در 20 ولايت افغانستان، جان بيش از 120 تن را گرفت. حدود ده هزار خانه مسكوني را ويران ساخت و هزاران جريب زمين زراعتي را نیز از بين برد.
به گفته مسوولان كميته حالات اضطرار، اين سيلاب ها در هفت دهه اخير بي سابقه بوده است. كريم خليلي، معاون دوم رييس جمهور و رييس كميته حالات اضطرار، گفته است كه اين سيلاب ها راه هاي مواصلاتي را مسدود و ياهم خساره مند کرده است. به گفته وي شدت سيلاب هاي امسال كمك رساني به مناطق آسيب ديده را با مشكل مواجه ساخته است.

يادداشت: قرار است رييس جمهور كرزي در جريان اين هفته در سفري چند روزه به ايالاات متحده امريكا، با مقام هاي اين كشور در مورد دستاورد ها و چالش هاي عمده در افغانستان گفتگو كند. مبارزه باتروريزم، برگزاري جرگه مشورتي صلح و مشوق هاي دولت افغانستان براي دست كشيدن طالبان و حزب اسلامي از جنگ و پيوستن آن ها به روند صلح، از عمده ترين مسايلي خواهند بود كه مقام هاي افغان با همتايان امريكايي خويش مطرح خواهند كرد.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...