چهارشنبه, 07 حوت 1398

یادداشت: هرچند نزدیک به یک ماه از اعلام نتیجه‌ی نهایی انتخابات مجلس نمایندگان می‌گذرد اما بازگشایی این مجلس که از وظیفه‌های عمده‌ی رییس جمهور می‌باشد، تا هنوز عملی نشده است.
با آن‌که نامزدان پیروز در انتخابات خواهان بازگشایی فوری مجلس در28 قوس از سوی رییس جمهور شدند اما رییس جمهور گفته است پس از مشوره با مقام‌های دادگاه‌ عالی و کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، در مورد گشایش پارلمان جدید در اول دلو تصمیم خواهند گرفت.

یادداشت: کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز چهارشنبه نتایج نهایی انتخابات پارلمانی 33 ولایت و حوزه‌ی کوچی‌ها به استثنای ولایت غزنی را اعلام کرد.
این تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات پس از آن اعلام شد که کمیسیون شکایات انتخاباتی گزارش رسیدگی به شکایت‌های اولویت الف را که بر اعلام نتایج نهایی انتخابات تاثیرگذار بود، به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاد.

یادداشت: روز چهارشنبه 28 میزان، کمیسیون مستقل انتخابات نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات پارلمانی افغانستان را اعلام کرد.
بر بنیاد بررسی روزنامه 8صبح 163 نامزد جدید توانسته‌اند خود را در لیست ابتدایی نامزدان برنده جا دهند و در این میان تنها 86 نماینده قبلی، بار دیگر توانسته‌اند کرسی‌های دورجدید مجلس نمایندگان را به دست آورند.

در این اواخر سلاح و مهمات ساخت ایران در ولایات مرزی کشور کشف شده‌اند. این چندمین بار است که سلاح و مهمات ساخت ایران در ولایات مختلف افغانستان به دست می‌‌آیند. در این هفته صحفه بازتاب به واکنش‌های مردم به کشف سلاح‌ ساخت ایران و مداخله این کشور در امور افغانستان اختصاص یافته است.

یادداشت: شورای عالی صلح که برای گفتگو با مخالفان مسلح دولت افغانستان ایجاد شده است، نخستین جلسه‌ی آن روز پنج‌شنبه از سوی رییس جمهور کرزی افتتاح شد.
این شورای 68 عضوی که به درخواست شرکت‌کنندگان جرگه مشورتی صلح از سوی دولت افغانستان ساخته شده، در آن شماری از رهبران جهادی، چهار وزیر کابینه، تعدادی از مقام‌های پیشین طالبان، برخی سران متنفذ قومی و تعداد انگشت‌شماری از زنان شرکت دارند.

ششم میزان مصادف بود با چهاردهمین سال اشغال کابل از سوی طالبان. طالبان در ششم میزان سال 1375 هجری خورشیدی کابل را تصرف کردند و تا 22 عقرب 1380 اکثر خاک افغانستان را در اختیار خود داشتند.
با حضور طالبان در کابل، آنها قوانین خاص خود را در پایتخت و ولایت‌های تحت کنترول خود به اجرا درآوردند.
زنان و دختران از کار کردن و آموزش در بیرون از خانه منع شدند. نپوشیدن چادری برای زنان جرم پنداشته ‌شد، مردان باید از تراشیدن ریش و گذاشتن موی زیاد خودداری می‌کردند، مکاتب دخترانه مسدود شدند، مردم باید از شنیدن موسیقی پرهیز می‌کردند و کسانی که با گروه‌هایی غیر از طالبان رابطه ‌داشتند زیر کیبل کشته و یا بندی می‌شدند.

یادداشت: برگزاری انتخابات پارلمانی در بیست و هفتم ماه سنبله به ماه‌ها نگرانی در مورد تامین امنیت انتخابات و چگونگی شرکت مردم در آن پایان داد.
مردم افغانستان برخلاف تهدیدهایی که از سوی طالبان و گروه‌های دیگر تروریستی متوجه آنان بود، پشت صندوق‌های رای رفتند و از حق‌شان برای تعیین نماینده‌شان در مجلس نمایندگان استفاده کردند.

یادداشت: وزارت داخله افغانستان هفته گذشته در یک اقدام بی‌سابقه 22 مقام ارشد خود به شمول دو تن از معاونان این وزارت را از مقام‌های‌شان برکنار و در مقام‌های دیگر این وزارت جابه‌جا ساخت.
بسم‌الله محمدی، وزیر داخله کشور که نزدیک به سه ماه از تقررش در وزارت داخله می‌گذرد، اصلاح ساختار تشکیلاتی این وزارت را در صدر برنامه‌های خود قرار داده بود.
هر چند تغییرات در وزارت داخله با استقبال برخی از آگاهان مسایل نظامی روبرو شد ولی به باور آنان هنوز هم وزارت داخله به تغییرات بنیادی نیاز دارد.

یادداشت: قرار است بیست روز دیگر انتخابات پارلمانی در کشور برگزار شود. کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است به دلیل ناامنی نزدیک به یک هزار مرکز رای‌دهی که قبلا پیش‌بینی شده بود، در روز انتخابات باز نخواهند شد.
تقلب یک و نیم میلیون رای در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، مشروعیت انتخابات را زیر پرسش برد و شماری از مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات نیز متهم شدند که به نفع نامزد خاصی تقلب کرده‌اند.

یادداشت: هفته پیش طالبان یک زن و یک مرد را به اتهام داشتن رابطه جنسی در قندوز سنگسار کرده و به قتل رساندند.
حکم سنگسار و قتل این دو تن به وسیله یک فرمانده طالبان در قندوز صادر شده بود.
چندی پیش نیز یک خانم حامله در بادغیس توسط طالبان به دار آویخته شد. به همین‌گونه بینی و گوش‌های یک دختر جوان در ارزگان از سوی طالبان بریده شد.
این اعمال غیرقانونی طالبان در حالی صورت می‌گیرد که قانون اساسی افغانستان به صدور حکم سه محکمه برای عملی شدن جزا برای مجرمین تاکید کرده است.

یاداشت: هفته‌ی گذشته ده امدادگر یک موسسه خارجی به نام آی‌ای‌ام که شامل هشت شهروند خارجی و دو افغان می‌شدند، حین بازگشت از ماموریت صحی از ولایت نورستان در نزدیکی مرز نورستان با بدخشان توسط گروه‌های تروریستی به قتل رسیدند.
مسوولیت قتل کارمندان آی‌ای‌ام یا «هیات امداد بین‌المللی» که گفته شده بیش از چهل سال در بخش صحی در افغانستان فعالیت داشته‌ است را گروه‌های تروریستی طالبان و حزب اسلامی به عهده گرفته‌اند. این دو گروه تروریستی، جاسوسی برای امریکا و تبلیغ مسیحیت را علت قتل این امدادگران خوانده‌اند.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...