دوشنبه, 18 حمل 1399

امريکا وايي افغانانو ته د بګرام زندان د چارو سپارل يې د ۲۰۱۲ کال تر جنورۍ پورې وځنډول.
افغانانو ته د دغه زندان د چارو سپارل په افغانستان کې د روانې جګړې د پاي د نښو په توګه يادېدل.

سال‌ 1389 به روزهای آخر خود رسیده است. پس از دومین دور انتخابات ریاست جمهوری، دولت وعده داده بود که در زمینه‌های بازسازی و تامین امنیت بیشتر تلاش خواهد کرد. اما آن طوری‌که دیده می‌شود تاهنوز اعضای کابینه تکمیل نشده و اوضاع امنیتی نیز در جریان این سال روبه خرابی بوده است. با این حال، خواستیم که نظرات برخی از شهروندان کشور را در زمینه کارکرد دولت در طول سال جاری خورشیدی داشته باشیم که آیا کارکرد دولت برای مردم قناعت‌بخش بوده یا خیر.

درحالی‌که افزایش تلفات غیرنظامیان در ماه اخیر در پی حملات پیهم طالبان و دیگر شورشیان یکی از نگرانی‌های اصلی مردم و دولت بوده است، اما اخیرا حملات هوایی نیروهای بین‌المللی نیز تلفات غیرنظامیان را افزایش داده و به نگرانی‌های مردم و دولت افزوده است. در تازه‌ترین موارد، به اثر حملات نیروهای بین‌المللی در ولایت کنر، نه کودک به قتل رسیدند که این موضوع باعث بلند شدن صدای اعتراض دولت نسبت به عملکرد نیروهای بین‌المللی نیز شد.

با وجود تلاش‌های حکومت برای آغاز گفتگوها با طالبان و حزب اسلامی، طی حملات انتحاری و انفجاری در ماه اخیر در نقاط مختلف کشور صدها تن از افراد غیرنظامی قربانی شده‌اند. مسوولیت اکثر این حملات را گروه‌ طالبان به‌عهده گرفته است.
با این‌حال، خواستیم نظرات مردم را در مورد این‌گونه حملات بپرسیم. همچنین نظر آنها را در رابطه به حمله بر  غیرنظامیان و سازمان‌دهندگان آن جویا شویم.

اخیرا لوی‌سارنوالی آرای انتخابات مجلس نمایندگان را در دوازده ولایت مهرولاک کرده و همچنین دستور داده است که آرای دوازده ولایت دیگر نیز باید مهرولاک شود. این تصمیم در حالی صورت گرفته که لوی‌سارنوالی مدعی است که در انتخابات گذشته‌ی مجلس نمایندگان تقلب و تخطی‌های گسترده صورت گرفته است. همچنین لوی‌سارنوالی بیش از بیست تن از کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات را نیز به‌دلیل دست داشتن در تخطی‌های انتخاباتی از کشور ممنوع الخروج کرده است.

نزدیک به سه هفته از زمان افتتاح مجلس جدید نمایندگان می‌گذرد، اما تاکنون این مجلس نتوانسته است که اعضای هیات اداری خود را تعیین کند. سه بار برای انتخاب رییس مجلس تاکنون انتخابات برگزار شده ولی در این انتخابات‌ها، هیچ یک از نامزدان پست ریاست مجلس نتوانسته‌ که آرای پنجاه به علاوه یک را بدست آورند. گرچند انتخاب رییس مجلس خود اعضای مجلس را نیز نگران ساخته است، اما آن‌طوری که گفته می‌شود امروز روی راه‌های جدیدی از جمله تغییر در اصول وظایف داخلی مجلس بحث خواهد شد.

انتشار تصاویری در مورد سنگسار یک زوج از سوی طالبان در ولایت کندز، بار دیگر این مساله را در اذهان مردم تازه ساخت. طالبان نزدیک به شش ماه قبل صدیقه و خیام را با فیصله یک دادگاه صحرایی در ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز به جرم ارتباط نامشروع و فرار از منطقه سنگسار کردند. سنگسار این زوج جوان، واکنش‌های جدی را به‌دنبال داشت و از این مساله، نهادهای حقوق بشری ابراز نگرانی کردند. خواستیم در این مورد نظرات شماری از شهروندان کشور را داشته باشیم که آیا برگزاری چنین دادگاه صحرایی آنهم از سوی یک گروه‌ مسلح که اصلا مشروعیت ندارد، چه تاثیری بالای مردم می‌تواند داشته باشد؟

پس از گذشت نزدیک به چهار ماه از برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان در کشور، بالاخره روز چهارشنبه هفته گذشته پارلمان جدید از سوی رییس جمهور رسما افتتاح شد. گرچند پارلمان قبلی آن طوری که لازم بود نتوانست خواست‌های مردم را بر‌آورده کند، اما معلوم نیست که سطح خواست‌های مردم از پارلمان تازه چقدر است. به همین منظور خواستیم نظرات شماری از شهروندان کشور را در این مورد داشته باشیم که چه انتظاراتی از پارلمان جدید دارند و آیا فکر می‌کنند که پارلمان جدید بهتر از پارلمان گذشته عمل خواهد کرد؟

دادگاه ویژه که به منظور رسیدگی به جنجال‌های انتخابات اخیر مجلس نمایندگان با پیشنهاد دادگاه عالی و موافقت رییس جمهور ایجاد شد، روز چهارشنبه هفته گذشته از رییس جمهور خواست تا حداقل یک ماه دیگر روز گشایش پارلمان جدید را به تاخیر اندازد. این درحالیست که قرار بود رییس جمهور روز یک‌شنبه این هفته، سوم دلو پارلمان جدید را افتتاح کند. اما، با درخواست دادگاه ویژه برای تاخیر در افتتاح پارلمان، رییس جمهور با آن‌که وعده داده بود پارلمان را در اوایل دلو افتتاح می‌کند، اما اعلان کرده است که افتتاح پارلمان یک ماه با تاخیر افتتاح خواهد شد.

با وجود این که مقام‌های دولت ایران در سفری که معاون اول ریاست جمهوری افغانستان به تهران داشت وعده دادند که اجازه خروج صدها عراده تانکرهای تیل که در آن سوی مرز از سوی دولت ایران متوقف شده‌اند را می‌دهد؛ اما تاکنون این وعده عملی نشده است. با متوقف شدن صدها عراده تانکر تیل در آن سوی مرز از سوی دولت ایران، قیمت انواع تیل در بازارهای کشور به صورت سرسام‌آوری افزایش یافته که این مساله باعث نگرانی شدید مردم افغانستان شده است.
با درنظرداشت این موضوع، صفحه بازتاب این هفته به توقف تانکرهای تیل از سوی دولت ایران اختصاص یافته است و در ذیل نظرات شماری از شهروندان کشور را از ولایات مختلف کشور می‌خوانیم.

عبدالحسیب شریفی- تخار
محمد کریم، شهروند 63 ساله تالقان: «درست به یادم است که نیرو‌های شوروی وارد افغانستان شدند. مهم‌ترین موضوعاتی که هیچگاه فراموش ما نمی‌شود این است که یک تعدادی از هموطنان ما بازیچه‌ی دست بیگانگان شده بودند. حالا که مدت زیادی از زمان تجاوز شوروی به افغانستان می‌گذرد هنوز هم کسانی که به همکاری رژیم کمونیستی در حق مردم بیچاره‌ی ما صدها نوع ظلم را روا داشتند، با افتخار در این سرزمین زندگی می‌کنند و حکومت و دولتی نیست که حداقل آن‌ها را به دادگاه بکشاند.»

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...