دوشنبه, 28 دلو 1398
8صبح، كابل:‌ تعدادی از اعضای رهبری حزب افغان ملت به رهبری انورالحق احدی وزیر مالیه پیشین، حکومت به رهبری آقای کرزی را ضد ملی خوانده، می گویند که این حکومت طی پنج سال گذشته ناکام بوده است.
داکتر محمد امین واکمند، یکی از اعضای ارشد این حزب با اعلام حمایت از نامزدی اشرف غنی احمدزی روز گذشته در یک نشست خبری گفت: "حکومت آقای کرزی یک حکومت ضد ملی است و نه همرایش همکاری کرده ایم و نه همکاری می کنیم".
آقای واکمند در مورد کارهای ضد ملی دولت تحت رهبری آقای کرزی افزود: "اول کارهای ضد ملی کرزی این است که درحکومت وی تمام رشوتخوران، قاچاقبران وجنگ سالاران سهم دارند. آن کسانی که کابل را خراب کردند و خون مردم را ریختند، آنها در حکومت حالا قدرت دارند". این عضو حزب افغان ملت آقای کرزی را به بی کفایتی متهم نموده، تاکید کرد که داکتر اشرف غنی برای نجات از بحران فعلی برنامه های خوب دارد. پیش از این انورالحق احدی، رییس حزب افغان ملت و شماری دیگری از اعضای حزب حمایت شان را از نامزدي حامدکرزی اعلام کرده بودند.
اين در حالي است كه بر اساس اعلاميه اي كه از آدرس حزب افغان ملت به دسترس خبرنگاران قرار داده شد اعضاي رهبري اين حزب از حامد كرزي حمايت نموده اند.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...