چهارشنبه, 02 دلو 1398

نزدیک به دو دهه از ایجاد رشته‌ای جدید در چارچوب فوتبال به‌نام فوتبال ساحلی، می‌گذرد.
در طول 16 دور جام ‌جهانی فوتبال ساحلی، برازیل با 13 عنوان قهرمانی، همانند فوتبال در این رشته هم حرف نخست را در بین تمام کشورهای جهان می‌زند و بعد از آن، تیم‌های فرانسه، پرتگال و روسیه با یک قهرمانی حضور دارند.
تیم‌های جاپان و تایلند به‌عنوان تیم‌های آسیایی، تنها توانسته‌اند در سال‌های 2000، 2002 و 2005 مقام چهارمی جهان را کسب کنند و دیگر دست‌آوردی در این مسابقات نداشته‌اند.
اما این رشته در افغانستان به مانند دیگر رشته‌ها، تازه‌تاسیس و نوپا است. تیم ملی فوتبال ساحلی افغانستان، دو سال پیش ایجاد شد و در سومین دور مسابقات ساحلی آسیا، در کشور چین با نتایج قابل قبول، سه شکست را پذیرا شد و از گردونه رقابت‌ها حذف شد، اما طبق ادعای مسوولان، این حضور برای فیفا قناعت‌بخش بود.
این تیم در روزهای اخیر نیز اولین تجربه حضور در مسابقات مقدماتی جام‌ جهانی 2013 در کشور قطر را کسب کرد و در بین شانزده تیم در مکان یازدهم قرار گرفت.
افغانستان در این مسابقات، در اولین دیدار تیم میزبان (قطر) را حساب 7 بر 3 از پیش‌رو برداشت و با امید به این‌که با خلق شگفتی بتواند جواز حضور در جام‌ جهانی را کسب کند، پا به دیگر مسابقات گذاشت.
در دومین دیدار، اما ملی‌پوشان افغانستان موفق نبودند و با نتیجه 7 بر صفر، مغلوب عمان شدند. و با در نظرداشت این‌که تنها تیم صدرنشین هر گروه، به مرحله بعد راه می‌یافت، ملی‌پوشان کشور امید حضور در جام‌ جهانی را از دست داده شد.
استرالیا حریف سوم کشور بود، در این دیدار افغانستان با نتیجه 6 بر 4 بازی را به استرالیا هم واگذار کرده و با حضور در مکان سوم گروه اول، تنها می‌توانست به مکان‌های نهم تا دوازدهم دل‌خوش باشد.
در دیدار چهارم، بحرین هم افغانستان را با حساب 5 بر 2 از پیش‌رو برداشت و به‌دلیل نبود تیم ملی عربستان، ملی‌پوشان کشور در بین شانزده تیم، مکان یازدهم را از آن خود کردند.
تماشای بازی‌های مقدماتی جام‌ جهانی فوتبال ساحلی این دل‌خوشی را می‌داد که اگر این رشته به‌صورت درست مدیریت شود، می‌تواند در سال‌های آینده حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد.
اما این کار نیاز به مدیریت قوی و با تدبیر دارد و نیاز به شخصی دارد که در این راه تجربه لازم و کافی داشته و با استفاده از آن، تیمی مقتدر آماده کند.
به‌عنوان مثال در حال حاضر و در صورتی‌که مربی‌ای به نام «مارکوز» در افغانستان حضور نمی‌یافت، تیم ملی فوتبال ساحلی به مانند مسابقات ساحلی آسیا، بدون مربی باتجربه و آگاه به امور این رشته، حضور می‌یافت و شاید این نتایج هم به‌دست نمی‌آمد.
رشد و پیشرفت فوتبال ساحلی در افغانستان، نیاز به آموزش قوانین پیچیده و مغلق این رشته برای بازیکنان دارد. هم‌چنین به مربیان ورزیده نیاز است تا جوانان را در این رشته آموزش دهند.
باید دید که چه برنامه‌ای برای استفاده از شرایط موجود روی‌دست گرفته خواهد شد؟

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...