یکشنبه, 06 دلو 1398

تیم لیسه رحمان بابا با شکست دانشگاه پولی‌تخنیک، به مقام قهرمانی مسابقات هندبال جام «اموا» دست یافت.

به گزارش 8صبح، این مسابقات با حضور شش تیم از لیسه‌های سرحدی، دانشگاه و باشگاه‌های ورزشی از سوی اتحادیه ملی ورزشکاران افغانستان در سالون ورزشی دانشگاه تعلیم و تربیه استاد ربانی راه‌اندازی شده بود.

سید محمودضیا دشتی، رییس اتحادیه ملی ورزشکاران افغانستان می‌گوید که در دیدار پایانی این رقابت‌ها، لیسه رحمان بابا با حساب 30 بر 29 از سد دانشگاه پولی‌تخنیک گذشت.

به گفته او، با این حساب، لیسه رحمان بابا قهرمان شده و تیم‌های دانشگاه پولی‌تخنیک، دانشگاه تعلیم و تربیه استاد ربانی و لیسه غازی، در مکان‌های دوم تا چهارم قرار گرفتند.

گفتنی است که تیم‌هایی از لیسه‌های رحمان بابا، خوشحال‌خان نمبر یک و غازی، دانشگاه‌های تعلیم و تربیه استاد ربانی و پولی‌تخنیک و باشگاه آریا اشتراک داشتند.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...