یکشنبه, 06 جوزا 1397

8صبح، کابل: به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در افغانستان، وزارت اطلاعات و فرهنگ، شهرداری کابل، اتحادیه سراسری ناشران و کتاب‌فروشان کشور و همچنین بنیاد فرهنگی آغاخان نمایشگاه کتاب را در کابل راه‌اندازی کرده‌اند.

برگزارکنندگان این نمایشگاه می‌گویند که در این نمایشگاه کتاب امسال، هزار عنوان کتاب در بخش‌های مختلف توسط پانزده ناشر خصوصی و دولتی به نمایش گذاشته‌اند.

دین محمد مبارز راشدی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در مراسم افتتاح این نمایشگاه، گفت که بازار کتاب طی سال‌های اخیر رونق یافته و افغانستان از این لحاظ، دستاوردهای خوبی داشته است. آقای راشدی به نمایشگاه بین المللی کتاب در تهران اشاره کرد و گفت در این نمایشگاه، غرفه افغانستان در میان هفتاد و هفت کشور مقام اول را بدست آورد. به گفته‌ی او، در این نمایشگاه‌ بین‌المللی که معتبرترین شرکت‌های پخش و نشر کننده کتاب حضور داشتند، افغانستان توانست که مقام اول را بدست آورد. آقای راشدی افزود که در نمایشگاه بین المللی کتاب در تهران، غرفه افغانستان بیشترین بازدید کننده را داشته است. او همچنین تاکید کرد کتاب‌هایی که در غرفه افغانستان در نمایشگاه بین‌المللی تهران به نمایش گذاشته بود، بیشترین شان در داخل افغانستان به چاپ رسیده‌اند.

معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ همچنین گفت در حالی‌که رشدی خوبی در عرصه کارهای فرهنگی صورت گرفته است، اما کیفیت چاپ در این کشور نظر به معیارهای بین‌المللی خیلی پایین است. به گفته‌ی او، این مساله از نبود مطابع مهجز و پیشرفته و پایین بودن اقتصاد علاقمندان کتاب ناشی می‌شود.

در همین‌حال اجمل عازم، رییس اتحادیه سراسری ناشران و کتاب‌فروشان می‌گوید که مطابع مجهز برای چاپ کتاب‌ با کیفیت عالی در داخل افغانستان وجود دارند، اما قاچاق‌ کتاب‌هایی با چاپ کیفیت پایین از پاکستان به داخل افغانستان، بازار کتاب کشور را تحت تاثیر قرار داده است. او گفت اکثر کتاب‌ها که دارای کیفیت چاپ پایین هستند، از راه‌های غیرقانونی از پاکستان وارد افغانستان می‌شود.

گرچند تا ده سال پیش کمتر کتابی در افغانستان به چاپ می‌رسید، اما اکنون ناشران می‌گویند که سالانه دو صد تا سه صد عنوان کتاب در داخل افغانستان به چاپ می‌رسند. گسترش صنعت چاپ در کشور، به تامین نیازمندی‌های علاقمندان کتاب نیز کمک کرده است.

 

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...