یکشنبه, 17 حمل 1399

8صبح، کابل: حامد کرزی رییس جمهور کشور فرمان داده است تا کمیسیون تحکیم صلح به کمیسیون «کمیسیون مستقل حل منازعات و ارتباط مردم با دولت» تغییر نام نماید و پس از این به حل و فصل کشمکش‌ها و منازعاتی بپردازد که بین اقوام و باشندگان مناطق مختلف کشور وجود دارد.

ریاست این کمیسیون را صبغت‌الله مجددی رییس پیشین مشرانو جرگه به عهده دارد و مسوولین کمیسیون حل منازعات می‌گویند به دلیل اعتباری که مردم افغانستان بر آقای مجددی دارند، وی می‌تواند دعواهای پیچیده را حل و فصل نماید.

سیدشریف یوسفی معاون این کمیسیون روز گذشته در یک کنفرانس خبری در کابل گفت آقای مجددی به دلیل داشتن موضع ملی و دوری از اختلافات قومی و زبانی از اعتبار خاصی در میان مردم برخوردار است و می‌تواند به کشمکش‌هایی که در ولایات مختلف میان اقوام وجود دارد نقطه‌ی پایان بگذارد.

یوسفی گفت پس از آن که شورای عالی صلح آغاز به‌کار کرد وجود دو کمیسیون برای یک هدف ضرور نبود و به این دلیل به پیشنهاد کمیسیون تحکیم صلح، رییس جمهور کرزی فرمان داده تا این کمیسیون تغییر نام دهد و فعالیت‌های خود را نیز تغییر دهد.

به گفته مسوولان این کمیسیون آنها پیش از این نیز به حل و فصل دعواهایی پرداخته که اگر ادامه پیدا می‌کرد منجر به کشتار ده‌ها تن می‌شد.

آقای یوسفی گفت صبغت‌الله مجددی با حل کشمکش میان جنرال عبدالرشید دوستم و اکبربای اختلافات اقوام ازبک و ترکمن را حل کرد. او همچنین گفت که قرار است پس از این اختلافات میان کوچی‌ها و هزاره‌ها نیز از طریق همین کمیسیون حل و فصل شود.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...