یکشنبه, 06 جوزا 1397

8صبح، تخار: نمايشگاه کتاب با نام «هفته‏ي كتاب و كتاب‌خواني»  از طرف رياست اطلاعات و فرهنگ تخار به مدت يك هفته در تالار ستديوم ورزشي شهرداري تالقان دیروز برگزار شد.
عاقبت‌الله اديب‌يار، رييس اطلاعات و فرهنگ تخار در مراسم افتتاح اين نمايشگاه گفت: «تدویر هفته‏ي كتاب و كتاب‌‌خواني در سراسر افغانستان از جانب وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان طرح‌ريزي گرديده و به این منظور در هفته‏ي اخير ماه جاری نمايشگاه كتاب در تخار نيز گشايش يافت.»
وي گفت: «اين نخستين نمايشگاه کتاب در تاريخ ولايت تخار است که بيشتر از 17 هزار جلد كتاب در اين نمايشگاه از سوي شماري از ناشران و فروشندگان كتاب به نمايش گذاشته شده است.»
عبدالجبار تقوا، والي تخار نيز با اشاره به نقش كتابخواني در توسعه‏ي جوامع انسانی گفت: «آينده از آن ملت‌هايي است كه به مسايل فرهنگي و علمي مي پردازند.»
وي همچنين بالندگي انسان‌ها درعرصه‌هاي علمي طي قرن‌هاي گذشته را مديون كتاب و كتابخواني دانسته و برگزاري اين‌گونه نمايشگاه‌ها و اقدام‌هاي فرهنگي را يكي از ضرورت‌هاي مردم اين ولايت توصیف کرد. 
والي تخار همچنان تاكيد کرد كه براي گسترش كتاب‌خواني، مركزي را به نام مركز مطالعات علوم ديني در تخار ايجاد خواهد كرد تا مردم از آن استفاده نمايند.
جان‌محمد نبي‌زاده، سخنگوي اتحاديه‏ي روزنامه‌نگاران تخار نيز در اين مراسم گفت: «مطالعه و فراگيري علم از ديرباز نزد ملت‌ها از اهميت ويژه‌اي برخوردار بوده است.» وي بر نهادينه‌سازي فرهنگ مطالعه نزد كودكان و نوجوانان جامعه تاكيد كرد و گفت: «با همين رويكرد تجهيز و اعمار كتابخانه‌ها در تخار از ضروريات مهم به شمار مي‌رود و مسوولان دولتي بايد اين كمبود را برطرف سازند.»
این نمایشگاه برای یک هفته دایر گردیده و ورود علاقمندان در آن آزاد است.زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...