شنبه, 03 حوت 1398

نزدیک به سه هفته از زمان افتتاح مجلس جدید نمایندگان می‌گذرد، اما تاکنون این مجلس نتوانسته است که اعضای هیات اداری خود را تعیین کند. سه بار برای انتخاب رییس مجلس تاکنون انتخابات برگزار شده ولی در این انتخابات‌ها، هیچ یک از نامزدان پست ریاست مجلس نتوانسته‌ که آرای پنجاه به علاوه یک را بدست آورند. گرچند انتخاب رییس مجلس خود اعضای مجلس را نیز نگران ساخته است، اما آن‌طوری که گفته می‌شود امروز روی راه‌های جدیدی از جمله تغییر در اصول وظایف داخلی مجلس بحث خواهد شد.

با این حال، موضوع انتخاب رییس مجلس نمایندگان که یکی از موضوعات جنجالی طی روزها اخیر بوده است، خواستیم که این موضوع را با مردم نیز در میان بگذاریم که آنان در باره اینکه چرا اعضای مجلس نتوانسته‌اند اعضای هیات اداری خود را تعیین کنند، نظریات‌شان را داشته باشیم.

کابل
نوید شهروند کابل: عدم توافق اعضای مجلس برای انتخاب یک فرد به عنوان رییس، حکایت از چند دستگی و چند پارچه‌گی نمایندگان جدید می‌کند. به نظر من هر دسته از اعضای مجلس تلاش دارند که ریاست مجلس را بدست گیرند. آن طوری که دیده می‌شود، یک تیم خاص اکثریت مجلس را بدست ندارد و با تیم‌های دیگر که در درون مجلس هستند، به توافق رسیده نمی‌توانند و این مساله باعث شده که هر بار یک‌نفر از یک تیم نامزد ریاست مجلس شده، شکست بخورد.
ادامه این روند تاثیر خیلی بدی بالای پارلمان جدید می‌گذارد و در صورتی‌که این روند چند روز دیگر ادامه پیدا کند، مردم کاملا از این پارلمان ناامید خواهند شد. بنابراین بهتر است که اعضای محترم پارلمان به توافقی برسند و بیشتر از این وقت خود و مردم را ضایع نکنند.
محمدعالم، دکاندار در پل سرخ کابل: در افغانستان همه چیز را یوم‌البدتر گفته است. پارلمان قبلی ما برای مردم چه کاری انجام داد که پارلمان جدید انجام بدهد. این‌ها (اعضای پارلمان) اگر واقعا به فکر مردم باشند، پس از دو هفته افتتاح پارلمان، روی مشکلات مردم بحث می‌کردند. اما آن طوری که معلوم می‌شود این پارلمان بدتر از پارلمان گذشته است. پارلمان گذشته حداقل رییس خود را زودتر انتخاب کرد اما این پارلمان چند بار می‌شود که انتخابات برگزار کرده اما تاکنون رییس خود را انتخاب کرده نتوانسته است. مردم توقع داشتند که با افتتاح پارلمان، نمایندگان‌شان روی مشکلات مردم بحث و رسیدگی خواهند کرد اما حالا به نظر می‌رسد که این پارلمان در بین خود مشکلات و اختلافات زیاد دارد.

غزنی
احمدشكيب شهروند غزني: سالي كه نيكوست از بهارش پيداست. وقتي‌كه وكلا نتوانستند در دو هفته ریيس‌شان را انتخاب كنند، چگونه انتظار كار براي مردم داشته باشيم. مردم وكيل انتخاب كرده‌اند تا براي‌شان كار نمايد. ولي اين وكلا به خاطر اهداف شخصي‌شان حتا نتوانستند براي‌شان ریيس انتخاب كنند، ديگر انتظار كار از اين‌ها نمي‌رود.
اين چندهفته نشان مي‌دهد كه اين وكلا براي كار براي مردم وكيل نشده‌اند بلكه شعارهاي دوره كمپاين تنها هدفی براي رسيدن به پارلمان بوده است. حالا كه قدم اول براي رسيدن به اين اهداف است جنجال‌هاي داخلي‌شان را شروع كرده‌اند تا بتوانند يكي از افراد تيمي وگروهي خود را براي رسيدن به اين هدف به رياست برسانند.
رسول فهيمي از جغتوي غزني: به نظر من در افغانستان همه‌چيز به بازي‌هاي سياسي تبديل مي‌شود. همه مسايل، كساني كه در اين‌جا زندگي مي‌كنند به خوبي مي‌دانند كه بازي‌ها همه سياسي است، بازي‌هايي كه در اول راهي به سوي سياست ندارد. پارلمان افغانستان به هيچ‌وجه نمي‌توانست از ساحه بازي‌هاي سياسي دور بماند چرا كه در آنجا نماينده‌ها يا سياسي هستند، يا به كدام حزب سياسي تعلق دارند، يا وابستگان‌شان به سياست بازي‌ها وابستگي دارند. اگرچه پارلمان جايي است تقنيني و بايد نماينده‌هاي مردم مسايل قانوني را در آنجا به تصويب رسانند.
كريمه محصل تعليم وتربيه دانشگاه غزني: به نظر من جنجال دو هفته‌اي وكلاي مجلس نمايندگان برسر تعيين ریيس پارلمان نشان مي‌دهد كه دخالت‌هاي بيرون از پارلمان نمي‌گذارد تا پارلمان به كارش شروع كند، به خصوص دخالت قوه‌ مجريه. در حقيقت تيم جناب ریيس جمهور تلاش دارد تا كسي به عنوان ریيس انتخاب شود تا در آينده قوه قضاییه و مجريه دچار مشكلات نشوند وهرخواستی كه قوه مجريه كند، قوه مقننه اعتراض نداشته باشد، همين دخالت‌ها است كه مانع انتخاب ریيس مجلس شده است.

هرات
وحید پیمان روزنامه‌نگار در هرات: يكي از عوامل عدم موفقيت مجلس در انتخاب رييس به گذشته بر مي‌گردد، كسانی‌كه قانون اصول وظایف داخلي مجلس را ترتيب دادند، قوانين و طرزالعمل‌هاي گنگ تصویب کردند که شايد پس از این نيز نمايندگان را با چنين مشكلاتي مواجه كند. سكوت قانون در مورد دور سوم باعث بروز اين مشكل گرديده است.
از اين‌كه بگذريم عامل ديگر به نظر من عدم حضور يك حزب مقتدر، فراگير و عيار با معيارهاي دموكراتيك است. من در روزهاي اخير وقتي تلويزيون و نشرات زنده پارلمان را مي‌بينم، اكثريت نمايندگان معتقدند كه بايد كساني‌كه خودشان‌را در پست رياست كانديدا مي‌نمايند وابستگي سياسي به احزاب نداشته باشند، تا پارلماني مستقل داشته باشيم. اين اشتباه خنده آوري است، زيرا پارلمان يك نهاد سياسي است، در اكثريت كشورهاي دنيا پارلمان در دست احزاب است، اين انديشه¬ي غلطي است و عدم آشنايي نمايندگان به دموكراسي را نشان مي‌دهد.
دليل سوم، انديشه‌هاي قومي، زباني و منطقوي است كه متاسفانه در پارلمان فعلي بيش از پارلمان قبلي رخنه كرده است. در پارلمان قبلي اگر اين مشكل وجود داشت، بدين شكل گسترده و محسوس نبود، اما از نخستين روز آغاز بكار پارلمان جديد، اين‌ها مهر قوم‌گرايي را بر پيشاني‌شان زدند، هيچ گروهي از نمايندگان پارلمان، متعلق به هر قومي كه هستند، اكثريت مطلق را تشكيل نمي‌دهند، و تعداد کرسی هیچ قومی به اندازه‌‌ای نیست که بتواند با اکثریت آرا رییس مجلس را انتخاب کنند.
آرزو کریمی دانشجو در هرات: عدم انتخاب رییس مجلس نمایندگان بعد از گذشت بیشتر از دو هفته یک نگرانی عمده را در میان مردم ایجاد کرده است. مردم به این ذهنیت دچار شد‌ه‌اند که گویا نمایندگان مردم رییس را نه بر مبنای شایستگی و مدیریت بلکه بر مبنای قومی و زبانی و سمتی می‌خواهند انتخاب کنند و به همین دلیل وقتی افرادی که مطابق میل آنها نیستند خود را نامزد پست ریاست می‌کنند با رای سفید یا باطل او را رد می‌کنند و با این اعمال مجلس را با بحران این چنینی روبرو می‌کنند. این عملکرد نمایندگان واقعا مردم را مایوس کرده است و آنان از این گونه برخوردها رضایت ندارند.

بدخشان
حیات الله رنجبر، آگاه مسایل سیاسی: به عقیده من روندی‌ که در افغانستان از آغازین مرحله تاکنون دارای نواقص، مشکلات و چالش‌هایی بوده که انتخابات هم جز همان روندی است که هنوز هم در کشور ما متاسفانه دوام دارد.
اگر نگاه واقع بینانه داشته باشیم تشکیل خود شورا با چالش‌های زیادی روبرو بود که خوشبختانه در اثر سعی و تلاش دست اندرکاران و مردم، شورا توانست کار خود را آغاز نماید. اما متاسفانه خواست‌ها وآرزوهایی که مردم از شورای ملی داشتند بنابر جنجال‌ها وکشمکش‌هایی‌که نمایانگر نبود خرد سیاسی در مجلس است، به یاس مبدل شده است. به خاطر این‌که شورا در مدت پانزده روز بنا بر مشکلات وظایف داخلی نتوانسته است موفق به انتخاب رییس شود و نتوانسته است که انتظارات مردم افغانستان را برآورده سازد.
ما مورالدین کوفی، یک تن از باشندگان فیض‌آباد: یکی از عواملی‌که شورای ملی را به جنجال‌های درونی کشانده است این است که این شورا در درون یک حکومت کاملا متقلب ایجاد شده است. تقلب یک ونیم میلیون رای در انتخابات ریاست جمهوری شاهد این مدعا است. بنا آقای کرزی با تیمی‌که دارد درصدد آن است تا نگذارد وکلا به آنچه که منافع ملی را درپی دارد تصمیم بگیرند. برای این‌که شورای ملی بتواند پشوانه‌ی خوبی برای حکومت باشد، بنابراین حکومت از دست اندازی دست بر‌نمی‌دارد. ایجاد محکمه اختصاصی خلاف قانون اساسی در واقع ایجاد یک نوع تهدید برای وکلای شورای ملی بود که تا حال این روند به هر شکلی که باشد ادامه دارد. و یک عده وکلای سست عنصر وترسو تحت تاثیر همین محکمه قرار گرفته‌اند بنا در جریان انتخاب رییس مجلس دچار دلهره وسر درگمی هستند.

تخار
حسیب‌الله آرین فارغ دانشکده ادبیات ازدانشگاه تخار: بااین وضعیتی که در مجلس ایجاد شده است در حقیقت نمایندگان نشان می‌دهند که این توانایی‌ را ندارند که روی مسایل بزرگ برای منافع ملی بحث نمایند تا برای ملت بیچاره‏ی ما را حد اقل دستگیر باشند. وقتی پارلمان ما این وضعیت را خلق کرده است من مطمین هستم که هیچگاه موفق نخواهند شد که حرف تاثیرگذار بالای حکومت داشته باشند. در حقیقت دولت این‌ها را به تمسخر خواهد گرفت و مثل کودکان بازی‌شان خواهد داد.
شاهین شهپر دانش‌آموز: به نظر من از علل و عوامل مهمی که در قسمت انتخاب رییس مجلس نمایندگان افغانستان چالش آفرین بوده و تا هنوز نمایندگان موفق به انتخاب رییس‌شان نشده‌اند چند پارچگی تضادهای فکری، اندیشه‌ای گروهی و حزبی است. از جانب دیگر این چند پارچگی و تقسیم شدن به گروه‌های مختلف باعث شده است که هرکس فقط برای فرد مورد نظرش رای بدهد در غیر آن رای سفید استعمال خواهد کرد. حالا ببینید که این‌گونه عملکردها ما را خیلی مسخره کرده است. در واقع نشان می‌دهد که این مردم باز هم میان هم جور نمی‌آیند و دوباره یخن به یخن خواهند شد.
‍‍ پیام وحدت آموزگار: یک مثل مشهور است که می‌گویند «چاره سازان جهان در کار خود بیچاره‌اند» وقتی پارلمان ما با این همه شخصیت‌های فکری اندیشمند و بالاخره صاحب‌نظر برای اصلاحات این‌گونه عمل می‌کنند از دیگران چه انتظاری می‌توان داشت. حالا از همین آغاز دیده می‌شود که ما در این دور پارلمان خوبی نخواهیم داشت.

کندز
ناصر، دانش آموز در کندز: پارلمان دوم، باید با فرق بسیار با پارلمان پیشین کار کند. مردم انتظار بیشتر دارند. نمایندگان تازه، باید از تجربه‌های دور گذشته بیاموزند و بیش از این، زمان و فرصت را به هدر ندهند.  در روزگاری که حکومت غرق در فساد است، اگر شورا هم کار‌های جدی سریع و برابر با خواهش مردم انجام ندهد، امید دیگر باقی نخواهد ماند.
منیر عمران، شهروند کندز: نمایندگان باید زیر بار هیچ گروهی نروند. باید تنها به مردم فکر کنند. باید نگران وضع میلیون‌ها تنی که با صد‌ها امید، رای داده‌اند، باشند. چندین بار انتخابات بی‌نتیجه، باید نمایندگان را وادار به جدیت در کار های‌شان کند. آنان باید با ملاحظاتی که مردم از آنان می‌خواهند، رییس‌شان را انتخاب کنند، تا بتوانند به کار‌های دیگر برسند، همگان چشم به‌راه کار نمایندگان جدید است.
پرویز، آموزگار در کندز: مردم بی‌کاراند، مردم نان ندارند. مردم در هراس برهم خوردن آرامش و امنیت به سر می‌برند. نمایندگان، وقتی بالای یک موضوع، نزدیک به 3 هفته وقت‌را هدر می‎‌دهند، برای رفع نیاز‌های مردم چه وقت کار می‌کنند؟ از برنامه‌های حکومت چگونه نظارت می‌توانند بکنند؟ نمایندگان باید به زودی به یک نتیجه برسند.

بلخ
عبدالرحمان حلیمي باشنده شهرمزار شريف: كشوري داريم با فرهنگ و تاريخ بلند اما با در نظر داشت گذشته كار پارلمان و دولت كه هيچ نتيجه مثبت نداشته و به جز افزودن به تعدادی از اشخاص مفت خوار، خود پسند و جاه‌طلب كه خود باري بوده‌اند بر دوش ملت بيچاره و چشم به‌راه. ديگر اين‌كه دست بيگانگان نمي‌گذارد تا كشور و مردم ما به فلاح و رستگاري راه يابد  از اين سبب دوستان واقعي ملت و مردم  در انزوا  قرار گرفته‌اند  و آناني‌كه در پارلمان راه يافته‌اند  بالاي همديگر اعتماد كامل ندارند.                      
حس خودخواهي اعضاي  مجلس آنها را نمي‌گذارد تا به ديگري راي اعتماد دهند  هركه مي‌خواهد خود ریيس و بزرگ ديگران باشند تا باشد اسپ هوس‌شان را بر فرق مردم بيچاره و خوش‌باور ما با بي‌تفاوتي و لجام گسيختگي برانند  بي‌خبر از آنكه چراغ ظلم ظالم تا دم محشر نمي‌سوزد اگر سوزد شبي سوزد شب ديگر نمي‌سوزد. و اين مطلب در تاريخ كشورما  هويدا شده است.
محمد ايوب دانش‌آموز دانشگاه بلخ: خوب است مردم ما بدانند كه تعصبات قومي و نژادي و زباني تنها در بين مردم عوام نيست بلكه در بين مردمانی كه صاحب صلاحيت و نفوذ هم هستند موجود است كه همه اين موضوع‌را با چشم سر در خانه ملت تماشا نمودند. حال من منحيث يك فرد عادي از مردم خود كه به چنين افراد راي دادند مي‌پرسم چرا و چگونه فريب چنين اشخاص را خوردند، وآيا چنين مجلس كه در طول 3 هفته ریيس خود را انتخاب نتوانسته كه سر نوشت خود‌شان است آيا سرنوشت اين ملت بيچاره ودربدر را تعیين كرده مي‌توانند؟

ننگرهار
انعام الله قهر: اصلي خبره دا ده هغه څوک چې وړتيا لري هغه ولسي جرګې  ته نه دي تللي کاشکې چې مونږ داسې خلک ولسې جرګې  ته ليږلى واى چې لږ تر لږه خپلې پرېکړې او تصميمونه يې په بيړه باندې نيولى شواى خو افسوس دې چې دوى خپل يو رئيس په ټاکلو باندې پنځلس ورځې تيروي .
خو د ملت هغه مهمې موضوګانې يا هغه مهم موضوعات چې دوى ورسره مخامخ کيږي لکه  نړيوال تړونونه دي، بوديجه ده نورې ډيرې خبرې دي هغه به دوى څنګه تصويب کړاى شي يوه لويه انديښنه چې له ملت سره ده هغه همدا ده چې د دوى دا نمايندګان داسې خلک نه دي چې څومره دوى توقع  لري.
خالد شينواري: زمونږ د اوسني ولسي جرګې بېکفايتې له همدې نه معلوميږي چې دوى په دا پنځلس ورځو کې د خپل رئيس او اداري پلاوي په ټاکلو سره سلاح شوي نه دي او يوه خوله نه دي که زمونږ ولسي جرګه داسې کمزوري وي د بهر نه پکې لاسونه وهل کيږي يا حکومت پکې لاس وهي يا د حکومت نور سياسي مخالف اپوزيسيون په کې لاس وهي او ددې واګى د بل چا په لاس کې وي نو دغسې يو مجلس نه د دغسې يو پارلمان نه  به ولس ته څه خېر ورسيږي او ولس به د دې نه څه د خېر طمه وکړي که همداسې حالت چې اوس په پارلمان کې روان دى دا همداسې دوام وکړي زما په ګومان د دې نه به هغه د ماشومانو د خټو کور جوړولو لوبه سازه شي او ټول به پکې يو ځل دوره تيروي او دوى به د خپل رئيس په ټاکلو برلاسي نه شي .

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...