یکشنبه, 05 جوزا 1398

مقام‌های وزارت معادن می‌گویند براساس ارزیابی‌هایی که از سوی اداره سروی جیولوجی امریکا در مورد ارزش سی‌درصد از ذخایر زیرزمینی کشور صورت گرفته است، معدن مس در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل که اخیرا توسط متخصصین داخلی کشف شد، بزرگترین معدن مس در جهان است. به گفته‌ی این مقام‌ها، در نزدیکی این معدن، یک دریا و معادن بزرگ ذغال سنگ نیز واقع شده که اهمیت معدن مس ولسوالی بلخاب را فوق‌العاده بالا برده است.
اداره سروی جیولوجی امریکا پس از آن تحقیقات خود را در مورد تخمین ارزش ذخایر زیرزمینی افغانستان آغاز کرد که ارزش این ذخایر از سوی وزارت معادن نزدیک به سه تریلیون (سه هزار میلیارد) دالر تخمین زده شد. این اداره بالای 28 معدن در سی درصد خاک افغانستان تحقیق کرده و ارزش برخی از این ذخایر را نیز تخمین زده است. همچنین این اداره معلوماتی که در مورد ذخایر زیر زمینی توسط متصصین روسی جمع‌‌‌آوری شده بود را دیجیتالی ساخته است.
وحید الله شهرانی، وزیر معادن کشور روز گذشته در یک نشست خبری مشترک با پاول برینکلی معاون وزارت دفاع امریکا در کابل گرچند در مورد ارزش مس موجود در معدن بلخاب چیزی نگفت، اما تاکید کرد که از علایم و ظواهر این معدن معلوم می‌شود که بزرگترین معدن مس در جهان است. آقای شهرانی گفت:‌ «از دیگر معادن مس، یک معدن بزرگ مس در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل است که توسط متخصصین افغانی چندی قبل کشف شده بود و فعلا مطالعات در آن‌جا جریان دارد. از ظواهر آن معلوم می‌شود که یک معدن بزرگ است و یکی از خوبی‌های این معدن این است که در نزدیکی آن دریا وجود دارد که آب جاری در فصل‌های سال دارد و همچنین معادن بزرگ ذغال‌سنگ قرار دارند که این‌ها ارزش معدن مس را بالا می‌برد. چون انکشاف معدن مس به آب و ذغال سنگ ضرورت دارد.» وزیر معادن علاوه کرد: «در مورد ارزش تخمینی آن فعلا چیزی گفته نمی‌توانم اما این‌را گفته می‌توانم که از علایم آن معلوم می‌شود که یکی از بزرگترین معادن مس در روی زمین است.»
همچنین وزیر معادن از تثبیت ارزش‌ چند معدن دیگر مس در ولایات هرات، لوگر و غزنی نیز خبر داد و افزود که در سمت شمال معدن بزرگ مس عینک لوگر، یک معدن دیگر مس نیز کشف شده که حجم این معدن برابر با معدن مس عنیک است. به گفته‌ی وزارت معادن، کارشناسان به این نظر هستند که معدن مس کشف شده در سمت شمالی معدن مس عینک، رسوبی است و یکی از منابع بزرگ مس و کوبالت در دنیا به شمار می‌رود. معدن مس عینک لوگر نزدیک به دو سال پیش طی یک داوطلبی بین‌المللی برای استخراج به یک کمپنی چینایی داده شد که کارهای مقدماتی آن آغاز شده است.
به گفته‌ی وزیر معادن، یک معدن مس در ولسوالی ادرسکن ولایت هرات که از سوی متخصصین روسی کشف شده بود، نیز به ارزش 29 میلیارد دالر تخمین زده شده است.
معادن طلا و مس در منطقه زرکشان ولایت غزنی، لیتیم در ولایات هرات، غزنی و نیمروز، منرال‌های نایاب زمینی و نیوبیم در ولسوالی خانشین ولایت هلمند نیز از جمله معادنی هستند که ارزش‌های آن از سوی متخصصین داخلی و اداره سروی جیولوجی امریکا تخمین زده شده است. به گفته‌ی وحیدالله شهرانی، معادن طلا و مس در منطقه زرکشان ولایت غزنی، ارزش آن حدود سی میلیارد دالر تخمین زده شده است که کار استخراج آن نیز به زودی آغاز خواهد شد. وزیر معادن در این مورد می‌گوید: «بنابر معلوماتی که وجود دارد ارزش تخمینی این معادن به سی میلیارد دالر می‌رسد. این معادن به اندازه‌‌ای جالب و خوب است که به مدت یک سال به بهره برداری سپرده می‌شود و سال دوم عملا استخراج شروع می‌شود.»
همچنین سه معدن لیتیم که در ولایات هرات، غزنی و نیمروز تثبیت شده ارزش آن نیز به شصت میلیارد دالر می‌رسد. به گفته‌ی آقای شهرانی تقاضاها در سطح جهان زیاد است و این معادن می‌تواند بالای اقتصاد کشور تاثیرات عمیق بگذارد. معادن و منرال‌های نایاب زمینی و نیوبیم در ولسوالی خانشین ولایت هلمند نیز از جمله معادنی هستند که ارزش آن نزدیک به 89 میلیارد دالر از سوی متخصصین داخلی و بین‌المللی تخمین زده شده است. به گفته‌ی وزارت معادن، نیوبیم از جمله مواد نادره است که برای باتری‌های قابل چارج استفاده می‌شود و تقاضاها در سطح جهان نیز برای آن بلند است. این وزارت تاکید می‌کند که خاک ثقیل کمیابی که در ولسوالی خانشین وجود دارد، در جهان به کثرت یافت نمی‌شود و این معدن می‌تواند فرصت‌های طویل المدت را در عرصه‌های اقتصادی و کاریابی مساعد سازد.
پاول برینکلی، معاون وزیر دفاع امریکا که یک تیم تحقیقاتی و اقتصادی را نیز مدیریت می‌کند، می‌گوید که آغاز استخراج معادن، افغانستان را دچار تحول چشمگیری خواهد کرد و ذخایر زیرزمینی می‌توانند نیاز این کشور به کمک‌های جامعه جهانی را رفع کنند. جمعا 28 ذخیره‌گاه زیر زمینی در سی درصد خاک افغانستان تثبیت شده که ارزش آن به سه تریلیون دالر تخمین شده است. تاکنون هفتاد درصد خاک افغانستان مورد تحقیق و ارزیابی قرار نگرفته تا معلوم شود که چند معدن دیگر در کشور وجود دارد.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...