شنبه, 03 حوت 1398

پس از گذشت نزدیک به چهار ماه از برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان در کشور، بالاخره روز چهارشنبه هفته گذشته پارلمان جدید از سوی رییس جمهور رسما افتتاح شد. گرچند پارلمان قبلی آن طوری که لازم بود نتوانست خواست‌های مردم را بر‌آورده کند، اما معلوم نیست که سطح خواست‌های مردم از پارلمان تازه چقدر است. به همین منظور خواستیم نظرات شماری از شهروندان کشور را در این مورد داشته باشیم که چه انتظاراتی از پارلمان جدید دارند و آیا فکر می‌کنند که پارلمان جدید بهتر از پارلمان گذشته عمل خواهد کرد؟


کابل
حامد رضوی، یکی از فارغان صنف دوازدهم: «من خوشحالم از این‌که پارلمان جدید بعد از کشمکش‌ها افتتاح شد. من از این پارلمان توقع دارم که مثل پارلمان گذشته عمل نکند. گرچند پارلمان قبلی تجربه کافی در زمینه نظارت از عملکرد دولت و قانون‌گذاری نداشت، اما انتظار می‌رود که پارلمان جدید با تجربه از پارلمان گذشته این بار بهتر عمل کند و حداقل به خواست‌های مردم گوش بدهد. من فکر می‌کنم که پارلمان جدید بهتر از پارلمان قبلی عمل خواهد کرد. به این دلیل که اکنون ما تجربه پنج ساله در مورد داشتن پارلمان را داریم و اگر از این تجارب کار گرفته شود، عملکردها بهتر خواهد بود.»
عبدالحمید، دکاندار: «در افغانستان همه چیز را یوم البدتر گفته است. مردم از پارلمان گذشته توقع خیلی زیاد داشتند اما متاسفانه خواست‌های مردم برآورده نشد. این بار نیز پارلمان جدید خواست‌های مردم را برآورده نخواهد توانست و هریک از اعضای آن برای منافع شخصی خود‌ کار خواهد کرد. در این کشور دل کسی به حال مردم بیچاره و غریب نمی‌سوزد و هر کس که به قدرت رسید، همه وعده‌هایش را فراموش می‌کند. خودم از این پارلمان و از این دولت چندان انتظاری ندارم.»
نسیم، میوه‌فروش: «کارکرد پارلمان هنوز معلوم نیست اما وکلا وعده‌های زیادی به مردم داده‌اند و من هم امیدوارم که اعضای پارلمان جدید آنچه را که به مردم وعده داده‌‌اند، به آن عمل کنند. گرچند وکلای گذشته پارلمان هم به مردم وعده‌های چرب و نرم زیادی داده بودند، اما زمانی که به پارلمان رفتند، همه چیز را فراموش کردند و برای تامین منافع شخصی خود تلاش کردند. حداقل پارلمان جدید برخلاف پارلمان گذشته این بار خوب عمل کند و از کارکرد دولت نظارت دقیق داشته باشد تا مردم از این همه مشکلات و بدبختی‌ها نجات پیدا کنند.»

تخار
منصور روفی، شهروند تالقان: «وکلای پارلمان دور اول به هیچ یک از وعده‌هایی که سپرده بودند عمل نکردند و فقط در تلاش پر کردن جیب‌های خود بودند؛ اگر این بار مثل گذشته عمل کنند دیگر اعتمادی در کار نیست. از وکلای این دور می‌خواهیم که آن چه به مردم وعده داده‌اند همان گونه عمل کنند.
عقل خود با عقل یاری، یار کن
امرهم شورا بخوان و کار کن.»
حکیم‌الله پارسا، دانشجوی تخاری: «نمایندگان دور قبل با وعده‌های دروغین رای مردم را به دست آوردند و توانستند که در مدت پنج سال وکالت‌شان زندگی خود و فامیل و وابستگان خود را بسازند. این دور هم نامزدان با وعده‌های چرب خود هر طوری که شد رای گرفتند. از وکلای این دور توقع داریم که از قانون حراست نموده و به وعده‌های خود عمل کرده مردم را بار دیگر فریب ندهند.»
احمد رشاد کریمی، کارمند رادیو تخارستان: «انتظار من از نمایندگانی که به مجلس نمایندگان راه یافته‌اند این است که وعده‌های خود را عملی نمایند. به سوگندی که در خانه‏ی ملت یاد کرده‌اند وفادار و متعهد باقی بمانند و این ملت بیچاره را بیشتر از این دردسر ندهند.»
احمد صابر کریمی، دانشجوی دانشگاه تخار: «به همه معلوم است که پارلمان قبلی بیست درصد دارای آدم‌های بااحساس و بادانش بود. هشتاد درصد دیگر کسانی بودند که بنا بر روابط و داشتن سرمایه‌های هنگفت به پارلمان راه یافته بودند؛ ولی خدمتی در طی این پنج سال به ملت افغانستان انجام داده نتوانستند. پارلمان هیچ‌گاه از رسوایی‌هایی که در اداره‌ی حکومت آقای کرزی بود پرده برنداشت. این‌ها باید حتا خود آقای کرزی را به مجلس فرا می‌خواندند و طلب پاسخ می‌کردند. امیدواری از این دور هم وجود ندارد؛ به خاطر این که در پارلمان کسی به درد ملت می‌خورد که دانش و آگاهی سیاسی و اجتماعی لازم را داشته باشد و نسبت به مردم و وطن خویش احساس مسوولیت کند؛ اما در افراد انتخاب‌شده‏ي فعلي هم اين ويژگي‌ها وجود ندارد. به هر روی؛ حالا که پارلمان گشایش یافته می‌بینیم که بازیگران ما این بار این سناریو را چگونه بازی می‌کنند؟»

غزنی
میرزا خان، کارمند ولایت غزنی: «به نظر من پارلمان جدید یک پارلمان بهتر از گذشته خواهد بود؛ چون اکثر وکلا جوان هستند و ظرفیت کاری بهتر از گذشته را دارند. انتظار مردم  از وکلای‌شان تنها کار برای مردم است. مردم آنها را به عنوان وکیل غزنی می‌شناسند، فرق نمی‌کند که از کدام قوم هستند. هدف کار برای مردم است، این وکلا باید مشکلات مردم را به گوش مقامات عالی دولت برسانند، به خصوص که در سال 2013 غزنی به عنوان مرکز فرهنگی تمدن اسلامی شناخته شده است. آنها باید بتوانند تا سال 2013  افتخارات گذشته عصر غزنویان را  در این ولایت احیا کنند.»
رسول، دانشجوی دانشگاه غزنی: «مارگزیده از ریسمان سیاه می‌ترسد. پارلمان گذشته نتوانست برای مردم کار نماید، حتا بسیاری از وکلا در طول وکالت برای یک بار هم به غزنی نیامدند. حالا نگرانی ما از وکلای جدید این است که درد گذشته تکرار نشود. مردم با تمام مشکلات طبق وعده‌های انتخاباتی این وکلا رای دادند و به عنوان وکیل آنها را انتخاب نمودند، اما این که وکلا بتوانند انتظار مردم را برآورده کنند یا نه زیاد معلوم نیست. چون اکثر این وکلا از مناطقی انتخاب شده‌اند که شناخت کافی با مناطق دیگر غزنی ندارند. غزنی دارای 18 ولسوالی است، در حالی که این وکلا از چهار ولسوالی انتخاب شده‌اند.»
معروف ایوبی، سخنگوی والی غزنی: «شروع کار پارلمان جدید یک امیدواری برای مردم است. با وجود این که چالش‌ها و مشکلات زیادی فراروی وکلا و پارلمان جدید کشور وجود دارد، اما مردم از وکلای‌شان انتظار دارند تا به نمایندگی از تمام اقوام ساکن در ولایت وظایف‌شان را به خوبی انجام دهند. اما این که این وکلا به انتظارات مردم می‌توانند جامه عمل بپوشند یانه حالا قضاوت زود است و گذشت زمان آن را مشخص خواهد کرد.»

هرات
هما عظیمی، معلم در لیسه محجوبه هروی: «با تمام تلخی‌ها و درد‌ها و تقلب‌ها بالاخره مجلس نمایندگان توسط رییس جمهور افتتاح گردید. پس از این باید نمایندگان مردم در راستای تحقق قانون که مهم‌ترین وظیفه قوه مقننه است، گام بردارند. ما امیدواریم که این مجلس مانند مجلس گذشته دستخوش چندپارچگی و تعلقات قومی و لسانی و زبانی نشود. نباید تمایلات حزبی و جناحی نمایندگان را از وظیفه اصلی‌شان دور کند. ورنه این دور باطل همچنان متواتر ادامه خواهد یافت.»
یما عمریار، شهروند هراتی: «بالاخره نمایندگان پیروز در انتخابات بر رییس جمهور پیروز شدند و علی‌الرغم میل باطنی رییس جمهور، مجلس افتتاح گردید. نگرانی ما این است که نمایندگان برای افتتاح این مجلس برای رییس جمهور باج نداده باشند. به هر صورت از پارلمانی که کورکورانه خواست‌های دولت‌مردان را موبه مو اجرا کند و منافع مردم را در نظر نداشته باشد همان بهتر که افتتاح نگردد. توصیه ما به نمایندگانی که رای ما را با خود دارند این است که جلو فساد بی‌رویه، فقر بی‌حد و قانون‌گریزی حکومت را بگیرند ورنه  وجود مجلس نمایندگان اصلا ارزشی نخواهد داشت.»
حسیب‌الله سروری، دانشجوی دانشگاه هرات: «نمایندگان مردم در روز افتتاح مجلس نمایندگان دست‌های خود را روی قرآن گذاشتند و سوگند یاد کردند که از منافع ملی، وحدت و قانون حمایت کنند و در راه محو فساد تلاش کنند. این‌ها چیز‌هایی است که در دوره اول، خود نمایندگان بیشتر به آن دست می‌زدند. بخش زیادی از فساد اداری ناشی از اعمال نفوذ وکلا در حکومت بود. این‌ها مسایلی بود که مردم را در رفتن به سوی انتخابات دچار تردید و بدگمانی می‌کرد. اگر این بار نیز پارلمان از راه اصلی خود انحراف پیدا کند مسلما برای دور بعدی شاید هیچ کسی پیدا نشود تا رای خود را به صندوق‌ بیاندازد. البته نباید از یاد برد که هنوز مشخص نیست این افرادی که سوگند یاد کرده‌اند آیا همه نمایندگان ما خواهند بود یا بعد از بررسی وضعیت تقلبات عده‌ای متقلب و متخلف خوانده خواهند شد، از مجلس اخراج خواهند گردید.»

بلخ
محمد منصور مرادی، باشنده مزار شریف: «بعد از انتظار زیاد بالاخره پارلمان از سوی رییس جمهور كشور افتتاح گردید. پارلمان دور گذشته برای ما تجربه شد كه هیچ نوع كار موثری را كسانی‌كه در آنجا بودند انجام ندادند به جز زد و خورد و بوتل‌جنگی در بین خودشان. ما توقع داشته باشیم یا نداشته باشیم اعضای پارلمان جدید نیز به نفع خود كار می‌كنند. من منحیث یك جوان این ملت هیچ توقع از كسانی‌كه به خاطر منافع شخصی خود كار و فعالیت می‌نمایند، ندارم.»
قدرت‌الله وفا، كسبه‌كار شیرآباد مزار شریف: «پارلمانی كه در ششم دلو سال روان توسط رییس جمهور و اعضای كابینه افتتاح گردید از آن توقع می‌رود با دولت مانند پارلمان گذشته جنگ و جدال نکند و كوشش كنند تا با هم یكجا به خاطر آبادی این ملت كارهای مثمری را انجام دهند.
در این دوره شخصیت‌های خوب جهادی، اجتماعی، مردمی، سیاسی حتا علمای دین در بین اعضای پارلمان دیده می‌شوند كه این خود یك دلخوشی را برای مردم به ارمغان آورده است.»

کندز
علی، دانش‌آموز یکی از آموزشگاه‌ها: «از پارلمان آینده می‌خواهم بر بنیاد اصول و صلاحیت‌های کاری‌اش، حکومت را از تصمیم‌های تنهایی‌اش مانع شود. حکومت در جریان کار پارلمان اول و زمان نبود پارلمان، خیلی دگرگونه عمل کرده‌است. هرچند پارلمان اول نتوانست برخی تصمیم‌هایش را بالای حکومت بقبولاند، اما پارلمان کنونی، از آن‌جایی که با پشتیبانی و فشار سازمان‌ملل بازگشایی شده‌است و شماری نمایندگان آگاه نیز در آن حضور یافته‌اند، می‌تواند بهتر از پارلمان پیشین بوده باشد و من امید دارم که نمایندگان تنها به مردم و آینده‌ی شهروندان کشور بیاندیشند.»
الیاس، از ناحیه‌ی اول شهر کندز: «پارلمان آینده باید مشکل‌ها و تناقض‌های قانون را رفع کند و همچنین پاسداری از تطبیق بهتر قانون، به معنای احترام به اراده‌ مجلس‌است. در صورتی که مثل گذشته، برخی کارهای غیرقانونی، روکش قانونی بیابند و حکومت با این روش هر چه بخواهد انجام بدهد، ارزش پارلمان به صفر تقرب خواهد کرد.»
پرویز، شهروند کندز: «گرچه حکومت، به عنوان بزرگترین مانع در برابر نمایندگان تازه عرض اندام کرده است، ولی من از پارلمان تازه، انتظارهای کلانی دارم. حل مشکل‌های بزرگ کشور، می‌تواند آینده‌ی باثباتی را به میان بیاورد و امید حل دشواری‌های کلان کشور، با تلاش قاطع این وکلا در این دوره وجود دارد.»

بامیان
نسیم احمدی، استاد در دانشگاه بامیان: «پارلمان آینده یک پارلمان خوب خواهد بود. یکی از ویژگی‌های پارلمان جدید این است که اکثرا کسانی‌که به پارلمان راه پیدا کرده‌اند، منتقدین دولت هستند. این مساله باعث می‌شود که حاکمیت دولت در درون پارلمان محدود شود. چیزی‌که خیلی مهم است مساله امنیت در کشور و تنش‌های قومی و سمتی می‌باشد. به نظر من اگر پارلمان آینده خاموش ساختن تنش‌های قومی و سمتی را در اولویت کاری‌اش قرار بدهد و مسایل امنیتی کشور را به هر نحوی حل نماید، بهتر خواهد بود. به نظر من مردم افغانستان در انتخاب خود خیلی دقت کرده‌اند و نماینده‌های واقعی‌شان را انتخاب کرده‌اند و این پارلمان نسبت به گذشته موفق خواهد بود. یگانه شرط موفقیت‌شان دور ساختن مسایل جزیی که در پارلمان گذشته وجود داشت، می‌باشد.»
اسدالله یعقوبی، یکی از شهروندان بامیان: «اعضای پارلمان آینده باید در حل مشکلات کشور با یکدیگر دست همکاری بدهند نه این‌که مثل پارلمان گذشته مشغول حساسیت‌های قومی باشند. دیگر این‌که نمایندگان مردم شعار خویش یعنی پارلمان خانه ملت است و نماینده‌ها خادمان ملت هستند، را باید عملی نمایند. واقعا خادم و خدمتگار مردم باشند و در مسایل قومی‌، نژادی و سمتی خود را مصروف نسازند.»
سیدغلام حسینی، یکی از باشندگان بامیان: «اگر پارلمان بتواند که در قدم نخست مشکلات داخلی‌اش را حل نماید و هدف عمومی‌اش خدمت به مردم و کشور باشد، یقینا نسبت به پارلمان گذشته خوبتر خواهد بود. به خاطری‌ که در این دور نماینده‌ها به انتخاب مردم راه پیدا کرده‌اند و نماینده‌های واقعی مردم خواهند بود. این پارلمان مسایل امنیتی کشور را در اولویت کاری خویش باید قرار بدهد. تازمانی‌که امنیت در افغانستان تامین نشود دیگر مشکلات حل نمی‌شود.»

ننگرهار
خالد منديزى: «د اوسني ولسي جرګې نه زما  غوښتنه دا ده چې تر هر څه  وړاندې د افغانستان ملي ګټو ته  ژمن پاتې شي د افغانستان ملي ګټو ته په خپلو ملي ګټو  لوړتيا ورکړي  همدارنګه  د تير ولسي جرګې تجربې  تکرار نه  کړي په تير ولسي جرګې کې په وکيلانو باندې دا نيوکه  وه چې هغوى ټول عمر د خپلو خپوانو په مقررولو پسې په وزارتونو کې تير کړ  هيله  ده چې  دا تجربه  بيا تکرار نه شي وزيرانو ته په رايه ورکولو کې د ډير دقت نه کار واخيستل شي قومي  او ژبني تعصباتو ته د ولسي جرګې په دننه کې لمن و نه وهي د قوانينو په تصويب کې د ډير دقت نه  کار واخلي او تر ډيره  چې  بهرنيو هېوادونو ته ژمن دي افغانستان ته خپلې خاورې  او  خپلو خلکو ته ژمن پاتې شي او په هغه قران باندې چې دوى په لومړۍ  ورځ لوړه کړې ورته ژمن پاتې شي.»
انعام الله مياخېل: «زما داوسني ولسي جرګې نه غوښتنه داده چې  پروړاندي يي  د کرزي د دورې  پوره کيدل دي   همدارنګه د افغانستان نه  د امريکايي ځواکونو وتل دي ددې  تر څنګ  نور ډير اختلافي مسائل شته دى چې حل او فصل غواړي خو زما هيله دا ده په ځاى ددې چې دوى په کشمکشونو باندې او همدارنګه د اجرائيه قوې سره په مخالفتونو بآندې وخت تير کړي ښه به دا وي چې دوى د ټولو مسائلو  څخه  تير  شي اود ولس يوه ښه استازولي وکړي د ولسي جرګې او په ځانګړي ډول د ولسي جرګې دنده دا ده چې ښه قوانين تصويب کړي د اجرائيه ځواکونو له  چارو باندې ښه  څارنه وکړي او د ملت ښه  استازيتوب وکړي   په  راتلونکي کې  دې دوى داسې وزيرانو ته رايه ورکړي چې هغه  په  هر لخاط باندې ژمن خلک وي په دوى باندې پخوانى  تور چې وه هغه  دا وه چې د وزيرانو ته  د رايه ورکولو پرمهال پيسې اخلي او نورې رابطې په  پام کې نيسي  زه وايم د هغې نه دې تير شي دوى باندې  په تير کې دا نيوکه  وه چې ټوله  ورځ په  دې کې وي لکه د کميشن کارانونو غوندې يو رئيس واخله  په يو ځاى کې مقرر کړه  او بله  واخله  په بل ځاى کې يې مقرر کړه په وزير باندې فشار راوړي  نو هيله  مې  دا ده چې د دغه  مسايلو نه  تير شي او د ولس ښه  استازيتوب وکړي.»

 

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...