چهارشنبه, 07 حوت 1398

یادداشت: هرچند نزدیک به یک ماه از اعلام نتیجه‌ی نهایی انتخابات مجلس نمایندگان می‌گذرد اما بازگشایی این مجلس که از وظیفه‌های عمده‌ی رییس جمهور می‌باشد، تا هنوز عملی نشده است.
با آن‌که نامزدان پیروز در انتخابات خواهان بازگشایی فوری مجلس در28 قوس از سوی رییس جمهور شدند اما رییس جمهور گفته است پس از مشوره با مقام‌های دادگاه‌ عالی و کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، در مورد گشایش پارلمان جدید در اول دلو تصمیم خواهند گرفت.
تنش‌های به میان آمده میان نهاد‌های انتخاباتی و لوی‌سارنوالی در مورد انتخابات و محول شدن پرونده‌های انتخاباتی به محکمه‌ی ویژه‌ی مبارزه با فساد اداری از عمده‌ترین مساله‌هایی خوانده شده که گفته می‌شود رییس جمهور در مورد آنها منتظر نظر تصمیم نهاد‌های عدلی و قضایی می‌باشد.
این درحالی است که مقام‌های کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی از پایان روند قانونی انتخابات پارلمانی خبر داده و خواستار گشایش پارلمان جدید شده‌اند.
سمیع الله سیحون- بدخشان
عيسي خبرنگار آزاد: «كرزي نسبت به نتايج داده شده توسط مردم با انكار از اصل دموكراتيك (انتخاب كردن و انتخاب شدن) بيشتر معتقد به ساختار قبيلوي بوده و نمي‌خواهد قوه مقننه متشكل از نيرو‌هاي قدرتمند و چهره‌هاي بازدارنده براي
تصاميم دولت و شخص رییس جمهور به فعاليت آغاز كند.»
يما جهانگير، باشنده‌ی فیض‌آباد: «تكانه‌هاي نتايج در غزني و معرفي چهره‌هاي پردانش، تصويری خطرناك از مجلس آينده را ترسيم می‌كند. اين تصوير براي ريیس جمهور بيشتر یک هيولاي رد‌كننده، مقاوم و آگاه را مي‌نمایاند كه ديگر اجازه نخواهد داد وزیران جاسوس و مزدور بر مديريت و چوكي‌هاي آينده كابينه دست يابند. از دلایل افتتاح نکردن پارلمان جدید توسط رییس جمهور همین است.»
نثار، از شهروندان فيض‌آباد: «ريیس جمهور دچار تشنج در انتخابات شده است، اگر نتايج را بپذيرد به مفهوم تن دادن به قبول اكثريت از يك مليت است كه اين پذيرش، مفاهيم اجباري اكثريت‌هاي داده شده توسط تاريخ در 200 سال اخير را جدا زير سوال می‌برد.»
حسیب شریفی- تخار
نسيم معطر، آگاه امور سياسي در شهر تالقان: «تیم آقای کرزی در صدد آن برآمده‌اند تا با حیله‌ی شرعی نتایج انتخابات را باطل اعلان کنند و تعلل آقای کرزی برای افتتاح پارلمان برای تکمیل شدن این حیله است. اما به نظر می‌رسد با توجه به قانون‌گریزی‌ها و آبروریزی‌های گذشته‌ی وی این بار نتواند رای خود را به کرسی نشاند و پارلمان را افتتاح نکند؛ چرا که عدم افتتاح پارلمان بر علاوه‌ی این که بحران‌زا خواهد بود، بی‌اعتمادی مردم را به روند دموکراسی در افغانستان دو چندان خواهد نمود.»
انعام‌الله صالحی، فعال جامعه‌ی مدنی در تخار: «به نظر من طرفداران جناح سیاسی مخالف دولت در پارلمان فعلی حضوری گسترده‌تر دارند. به این اساس تلاش‌هایی جریان دارد که آقاي كرزي پارلمان جديد را به چالش بکشد و با وجود مصرف میلیون‌ها دالر آن را باطل اعلام کند. یقینا کرزی وقتی نتوانست با وعده و وعید نظر کمیسیون مستقل انتخابات را به نفع خود جلب کند، حال می‌خواهد به وسیله سرسپرده‌اش، دادستان کل به مقصود خود برسد، چون می‌خواهد نمایندگان مردم به واسطه نظر او انتخاب شوند نه رای مردم.»
سید نورالعین- کندز
زبیر، دانشجوی دانش‌سرای کندز: «رییس جمهور در خلال یک ماه تا افتتاح، راه‌های دیگری را برای از میان برداشتن اعتبار انتخابات مجلس جستجو خواهد کرد. به باور من، اگر نمایندگان مردم، نتوانند رییس جمهور را مجبور به گشایش پارلمان کنند، آقای کرزی تا یک ماه دیگر تلاش می‌کند تا شرایط را به گونه‌ی دیگری تغییر بدهد و راه‌های نوی را برای از میان برداشتن اراده‌ی مردم به آزمایش بگیرد. نمایندگان رسالت دارند تا از آرای مردم، که به آن‌ها سپرده شده است، نگهداری و پاسداری کنند.»
سید حزب‌الله فروتن، آموزگار در کندز: «از دید من، تعلل رییس جمهور برای بازگشایی مجلس نمایند‌گان، به دلیل این‌است که آقای کرزی می‌خواهد آخرین تلاش‌هایش را برای تغییر دیدگاه شمار زیادی از نمایندگان به خرج دهد. آقای کرزی با یک مجلس خلاف سودها و دیدگاه‌هایش رو به رو شده‌است و یک رییس پارلمان کارا، می‌تواند از این پارلمان، استفاده‌ی اعظمی به نفع مردم کند.»
نسیم یاسین، دانش‌آموز در کندز: «بازگشایی نکردن پارلمان، در کنار بی‌میلی رییس جمهور به اعضای تازه‌ی مجلس، یکی دیگر از تنبلی‌‌های دولت آقای کرزی ‌است. می‌اندیشم که آقای کرزی برای آرامی از دست مجلس آینده، یک ماه دیگر را نیز غنیمت می‌شمارد. از این‌رو، تا هرچه بتواند افتتاح پارلمان را به تاخیر می‌اندازد. نمایندگان باید رییس جمهور را وادار کنند تا در همین نزدیکی، پارلمان تازه را افتتاح کند، ورنه آقای کرزی حتا نمی‌خواهد در آغاز ماه دلو نیز پارلمان را افتتاح کند.»
جمشید رادفر- بلخ
ياسين مرادي، دانشجوي دانشگاه بلخ: «به نظر من بیشتر افراد وابسته به آقاي كرزي در انتخابات پیروز نشدند بنابراین هيچ دل‌گرمي به پارلمان ندارد. شايد به اين نظر باشد لوي‌سارنوالي كاري بكند كه افراد برنده شده به محكمه كشانيده شوند و راه به خاطر جاگزين كردن طرفداران جناب كرزي باز شود. در غير آن آقاي كرزي مجلس نمايندگان را خار بغل به خود می‌داند.»
وحيدالله امرخيل، شهروند بلخ: «افراد زيادی منتظر اخلال و يا رخنه در پارلمان هستند تا از فرصت استفاده نموده يك سروصدا را ايجاد نموده و دولت را به چالش بكشند. بنابراین آقاي كرزي چون تجربه خوب از اين افراد دارد منتظر يك فرصت است تا موقع ميسر شود و با افتتاح مجلس شوراي ملي دوباره كدام سروصدايی ايجاد نشود.»
منصور شهروند، مزار شريف: «با آغاز كار مجلس، وزراي سرپرست ديگر كنار رفته و بايد رسما وزرا كار خود را آغاز نمايند و دولت خوب مي‌داند كه ديگر مهره‌هاي او در وزارت‌خانه‌ها جاي نخواهند داشت. از این‌رو علاقه‌ای به افتتاح پارلمان جدید ندارد.»
سید سمیع الله سعیدی- ننگرهار
بلال شينواري: «زما له نظره ولسمشر دقانون سره سم عمل کوي ځکه په قانون کې د ولسي جرګې دپرانستې نيټه دسلواغې لومړۍ ورځ ښودل شوې په دې توګه ولسمشر نه شي کولاې چې دقانون نه سرغړونه وکړي که دولسي جرګې هغه نوماندان چې ځان په دې ناندريزه ټاکنو کې بريالي بولي هر څومره پر ولسمشر زور واچوي نو دا به داساسي قانون پر خلاف يو عمل وي.زه وايم چې ټول خلک دى دسترې محکمې چې دقانون سره سم دقانون دتفسير او دغه رازدقانوني ستونزو دحل او فصللپاره يوازينې مرجع ګڼل کيږي زرزستۍ پريکړې ته صبر وکړي.»
انعام الله اتل: «زه فکر کوم چې کرزى صيب اوس دپارلمان دپرانستلو په چاره کې د وه زړې دى په دې مانا چې په خپل رنګ کې کوډ شوى دى، که کرزى صيب د قانون خبر کوي نو قانون خو هسې هم تر پښو لاندې شوى دى د اساسي قانون تر مخه چې کومه مشخصه نيټه پارلمان د لومړي ځل لپاره پرانستل کيږي پر هغې درې مياشتې تيرې شوي دي اوس که ولس مشر د دلوي په مياشت کې دپرآنستې خبره کوي، نو دا يې د زړه خبره نه ده چې ګړندې په هغه وخت کې دې دا پارلمان افتتاح شي پدې کې کرزى صيب يو بل چل لري غواړي چې په پارلمان کې ګوتې ووهي اوس دى په شش او پنج کې دى نه پارلمان تائيدولى شي او نه يې ردولى شي.»
قدرت‌الله جاوید- کابل
قیوم، باشنده‌ی شهر کابل: «من فکر می‌کنم جنجال‌هایی که میان لوی‌سارنوالی و کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی برسر نتیجه‌ی انتخابات بوده سبب شده تا رییس جمهور در مورد افتتاح پارلمان عجله نکند و پس ازآن که این جنجال‌ها کمی کم شد، باز پارلمان جدید را افتتاح کند.»
نسیم، دانشجوی دانشگاه‌ خصوصی افغان- امریکا: «رییس جمهور خاطره‌ی خوشی از پارلمان گذشته نداشت و این بار هم می‌خواهد تا با تعلل در افتتاح پارلمان، نمایندگان مجلس را چندان اهمیت ندهد. اگرچه این کار رییس جمهور می‌تواند به رویارویی پارلمان جدید با حکومت مانند گذشته بیانجامد ولی نمی‌دانم رییس جمهور چرا افتتاح پارلمان را به تعویق می‌اندازد.»
نجیب‌الله، دوکاندار در شهر کابل: «پارلمان پارلمان در این روزها زیاد می‌شنویم. اگر افتتاح شود یا نشود به ما کدام نفع نمی‌رسد. فکر نمی‌کنم افتتاح پارلمان جدید کدام فایده‌ای به مردم ما داشته باشد، بازهم اگر افتتاح شود کار خوبی است.»
احمدپور- بامیان
محمد روشن، از شهروندان بامیان: «درحالی‌که از اعلان نتایج، جامعه جهانی طرفداری کرده، آقای کرزی مثل انتخابات ریاست جمهوری می‌خواست که باز هم تقلب شود و طرفدارانش به پارلمان بیایند که نشد. این انتخابات از طرف مردم قابل تایید است اما رییس جمهور می‌خواهد حق اقلیت‌ها را نادیده بگیرد و پارلمانی بسازد که افراد آن دست‌نشانده وی باشند.»
یونس کوهی، دانشجوی دانشگاه بامیان: «در این دور انتخابات پارلمانی برخلاف دوره قبلی وکلا از تمام اقوام به پارلمان راه پیدا کرده‌اند و این طبق خواست آقای کرزی و دولتی که کرزی در راس آن است نمی‌باشد. بنابراین به صورت رسمی نمی‌خواهد اعلان کند و دنبال بهانه است که پارلمان دلخواه‌شان را رقم بزند.»
فریدون آژند- هرات
عبدالنظیر خردمند، دانشجو در دانشگاه خصوصی غالب: «مسلما در صورتی که مجلس نمایندگان در ماه دلو توسط رییس جمهور دایر گردد، تاثیراتی سو بر آینده کاری قوه مقننه خواهد گذاشت. زمانی که انتخابات دوره بعدی فرا برسد مشکلات زیادی در این زمینه رخ خواهد داد. چنانچه در همین دوره هم شاهد این‌گونه مشکلات بودیم و مجلس نمایندگان خواهان تاخیر در برگزاری انتخابات بودند. در کنار این مساله تاخیر در دایر کردن پارلمان مشروعیت کابینه را نیز زیر سوال می‌برد زیرا بخش زیادی از وزرای کابینه به عنوان سرپرست می‌باشند و باید هرچه زودتر رای اعتماد از مجلس نمایندگان به دست بیاورند. اصولا طولانی شدن این دوره سرپرستی اثراتی سو در اداره وزارت‌خانه‌ها دارد و دست وزرا را از عملکرد کامل باز می‌دارد. این مسایل دست به دست هم داده دولت را با مشکلات زیادی روبرو می‌کند.»
سید نبی اعتماد، شهروند هراتی: «معلوم نیست چالش موجود میان قوه مقننه و قوه مجریه در کشور چه وقت به پایان می‌رسد؟ در دوره گذشته هم رییس جمهور به انحای مختلف تلاش داشت تا مجلس نمایندگان را تحت نفوذ خود داشته باشد و حالا هم از روز اول می‌خواهد ضرب شصتش را به نمایندگان نشان دهد و آنان را مجبور کند تا به حکومت باج بدهند. از طرف دیگر هم هنوز چانه‌زنی‌های پشت پرده زیادی وجود دارد که گویا به نتیجه نرسیده‌اند مانند افشا شدن توافقنامه‌ای که نشان می‌داد رییس جمهور با ریاست آقای قانونی در مجلس نمایندگان موافق است و او نیز در قبال آن حتما تعهداتی را به رییس جمهور داده است. به همین خاطر از نظر من رییس جمهور به عمد تلاش دارد تا مجلس نمایندگان را هرچه دیرتر افتتاح کند تا نمایندگان مستاصل شده و در مقابل خواسته‌های رییس جمهور کوتاه بیایند.»
هما عظیمی، آموزگار در معارف هرات: «تاخیر در افتتاح مجلس نمایندگان توسط رییس جمهور یک مساله را روشن می‌کند که گویا هنوز آقای کرزی از این انتخابات و راه یافتن افراد خاص به مجلس راضی نیست. تا حال رییس جمهور چندین بار هم این مساله را به شکل تلویحی در صحبت‌های خود مطرح کرده است. از سوی دیگر هنوز جنگ زرگری کمیسیون انتخابات و لوی‌سارنوالی به پایان نرسیده است و معلوم نیست بالاخره کمیسیون انتخابات پیروز شده و نتایج نهایی موجود تثبیت می‌شود یا لوی‌سارنوالی با زور تمام پروسه موجود را لغو خواهد کرد و نتایج موجود انتخابات را باطل عنوان خواهد کرد. در صورتی که لوی‌سارنوالی که مسلما خواسته‌های رییس جمهور در پس آن نهفته است موفق شود و نتایج را باطل کند، از نظر من دیگر روند دموکراسی در افغانستان به نقطه ختم خود خواهد رسید. آن‌چنانی که همین حالا هم روند مطلوب خود را ندارد.»

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...