شنبه, 03 حوت 1398

یادداشت: کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز چهارشنبه نتایج نهایی انتخابات پارلمانی 33 ولایت و حوزه‌ی کوچی‌ها به استثنای ولایت غزنی را اعلام کرد.
این تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات پس از آن اعلام شد که کمیسیون شکایات انتخاباتی گزارش رسیدگی به شکایت‌های اولویت الف را که بر اعلام نتایج نهایی انتخابات تاثیرگذار بود، به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاد.
بر بنیاد گزارش کمیسیون شکایات انتخاباتی رای 24 نامزد برنده‌ی نتیجه‌ی ابتدایی به دلیل تقلب گسترده باطل شد.
از سوی دیگر سه نامزد برنده‌ی دیگر به دلیل استعفا نکردن از مقام‌های دولتی‌شان پیش از آن از لیست برندگان نتایج نهایی انتخابات پارلمانی حذف شده بودند.
هر چند پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات طرفداران نامزدهای حذف شده و شماری دیگر از نامزدان ناکام در انتخابات 27 سنبله دست به تظاهرات‌های پیهم زدند و خواهان اعاده‌ی رای‌ها و باطل شدن انتخابات پارلمانی شدند ولی نهاد‌های انتخاباتی تاکید کرده‌اند که آن‌ها بر بنیاد قانون مسوولیت‌های‌شان را به درستی انجام داده‌اند.

تخار
ذبيح‌الله، از ولسوالي خواجه‌غار ولایت تخار: «هر چند كميسيون مستقل انتخابات اين‌بار نسبت به گذشته ادعاي عملكرد شفاف و به دور از تقلب داشت؛ اما اسناد و شواهدي كه در اين جريان از طريق رسانه‌ها و ديگر مراجع در اختيار مردم قرار داده شد به خوبي نشان می‌داد كه كميسيون مستقل انتخابات بازهم عمل گذشته‌اش را تكرار کرد و آن چه را خودش خواست عملي کرد. همين نامزداني كه امروز از ولايت تخار برنده شده‌اند دست همه‌شان به تقلب و خيانت آلوده است؛ اما كميسيون با وجود همه شواهد و مدارك موثق در همين زمينه، آنان را برایت داده است.»
نور احمد خلوت، دانشجوي دانشگاه تخار: «به نظر من  كميسيون مستقل انتخابات با رياست آقاي فضل احمد معنوي در مركز خيلي تلاش کردند براي اين كه تقلب وسيعي كه در انتخابات گذشته صورت گرفت بار ديگر تكرار نشود؛ اما نمايندگي‌های اين كميسيون در ولايات، وقعي به خواست‌ها و حق مردم نگذاشتند و يك بار ديگر دست به تقلب زدند. برندگان تخار با زور و قدرت به مجلس راه يافته‌اند و تقلب‌های صورت گرفته در تباني و همكاري با كميسيون بوده است.»
حيات الله، شهروند تالقان: «به نظر من كميسيون مستقل انتخابات تا جايي به وظيفه‌اش در قسمت جلوگيري از تقلب و خيانت عمل كرده است، اما اين مردم كه به تقلب عادت پيدا كرده‌اند، خود‌شان دست به تقلب زده‌اند. اگر پنجاه فيصد كميسيون مقصر باشد پنجاه فيصد ديگر گناه خود مردم است. نبايد از واقعيت و حقيقت چشم‌پوشي كرد.»
کندز
محمد عظیم عمران، کارمند در یکی از شرکت‎های خصوصی: «اعلام نتایج انتخابات مجلس نمایند‎گان، با حذف بستگان مقام‎های دولتی، خوش‌بینی‎ها را افزونی بخشیده‎ است. اما در مقابل، اعلام نشدن نتایج نهایی ولایت غزنی، نگرانی‎هایی را به بار آورده‎است. اگر کمیسیون مستقل انتخابات در نتایج غزنی نیز می‎توانست شجاعت نشان بدهد، ارزش بالایی کسب می‎کرد.»
احسان فرهاد، دانش‎آموز یکی از مکتب‌ها در کندز: «اعلام نتایج مجلس نمایندگان به انتظار‌ها پایان داد. اما تنها به تقلب‎های بزرگ، رسیدگی شده‎ است. در حالی که در کندز نیز تقلب‎هایی گسترده‎ وجود داشتند ولی دیده شد که در نتایج نهایی، ‎همه‎ی آنانی آمدند که در نتایج ابتدایی آمده بودند و هیچ تغییری به میان نیامد.»
رضا اعتبار، آموزگار در کندز: «اعلام نتایج انتخابات، در کل اهمیت فراوان داشت. اما به نظر می‎رسد که نپذیرفتن فشارها، دادستان کل را واداشته‎است تا اعلامیه‌ای صادر کند. به نظرم اگر دادستانی می‎خواهد خود را بی‎طرف و مجری قانون ثابت کند، نخست از همه، وزیران متهم را به زودی به دادگاه بکشاند و بعد از آن هم، آنانی را که در تقلب‎ها دست داشته‎اند. آن‎گونه که می‎بینیم، دادستان کل با نتایج انتخابات مخالف‎است، نه با تخلف‌کاران و متقلبان.»
بلخ
محمد منصور بيدار، شهروند مزار شريف: «قسمي كه از نتايج نهايي انتخابات برمی‌آيد، تا جايی هر دو كميسيون توانسته‌اند از عهده مسوليت‌های سپرده شده موفقانه بدر آيند و با آن كه اعتراضاتي مبني بر تقلب گسترده در زمينه وجود داشت اما كميسيون‌های مربوطه توانسته‌اند نتايج نهايي انتخابات پارلماني امسال (1389) را نسبتا شفاف نشان دهند.»
سليمان قيومي، شهروند شهر مزارشريف: «افغانستان بعد  از 30 سال جنگ‌های خانمان‌سوز دومين  انتخابات پارلماني را موفقانه تجربه نمود. اين خود نمايانگر بافرهنگ بودن افغان‌ها است اما دستانی كه از بيرون حمايت می‌شوند بالاي اين افتخار كشورمان كار می‌كنند تا انتخابات پارلماني سال 1389 را نه تنها به مردم افغانستان بل به جهان بدنام نشان دهند. من منحيث يك جوان از كانديدوكلایی كه به پارلمان راه پيدا نكرده‌اند، خواهش می‌کنم تا فريب مردمان بيگانه و اجنبي را نخورند. بيايند دست به دست هم داده از راه پارلمان نه بلكه از راهي ديگر اگر می‌خواهند خدمت به كشور خود نمايند، كار كنند.»  
بامیان
قربان‌علی مسرور، یکی از باشندگان ولسوالی پنجاب بامیان: «متاسفانه کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی به نحوی که لازم بود و ارزش‌های دموکراسی ایجاب می‌کرد با توجه به خواستی که مردم بامیان از پارلمان آینده افغانستان داشتند، به هیچ یکی از آنها دست نیافتند. من باور دارم که حداکثر کسانی‌که در پارلمان راه پیدا کرده‌اند به زور، زر و یا تقلب در شورای ملی راه پیدا کرده‌اند، و این خدشه‌دار کردن یا از بین رفتن اعتماد مردم افغانستان نسبت به پارلمان آینده‌شان است.»
محمد عیسی روشن، دانشجوی دانشگاه بامیان: «کمیسیون مستقل انتخابات نماینده‌ها را به مصلحت یک حلقه خاص که دولت در آن دخیل می‌باشد، انتصاب کرده و رای مردم را نادیده گرفته است. همچنین اعلان نشدن نتایج انتخابات ولایت غزنی بیانگر این است که هنوز دولت افراد دلخواه‌شان را پیدا نتوانسته و رای دادن مردم را به کلی نادیده گرفتند.»
سعدالله، باشنده‌ی ولسوالی سیغان بامیان: «انتخاباتی که صورت گرفته به‌کلی زیر سوال است. به هیچ صورت ما وجهه انتخابات را به او نسبت داده  نمی‌توانیم و نتایج نهایی که از طرف کمیسیون اعلام شده یک نوع تعیین نماینده‌ها است که از طرف کمیسیون انتخابات بود و شرکت مردم در انتخابات به کلی نادیده گرفته شده است. البته این کار اول کمیسیون مستقل انتخابات نیست، در انتخابات گذشته هم ما شاهد چنین عملی از سوی کمیسیون انتخابات بودیم.»
کابل
خادم، باشنده شهر کابل: «به نظر من کمیسیون انتخابات با توجه به وضعیت کنونی کشور ما توانسته است که یک مقداری در کار خود موفق باشد. اگرچه در این چند روز گفته شد که تعدادی از اعضای این کمیسیون متهم شده‌اند که برای برنده کردن برخی کاندیدها پول گرفته‌‌اند ولی به باور من چه عضو این کمیسیون چه هر کسی که در انتخابات خیانت کرده باشد، باید مجازات شود.»
فیروز عصمتی، کارمند وزارت مخابرات: «برگزاری انتخابات کار خوبی بود ولی تقلب‌هایی که صورت گرفت مردم را از رفتن پشت صندوق‌های رای‌دهی ناامید کرد. اگرچه در کابل ما شاهد کمترین تقلب بودیم ولی تصویر‌هایی که در تلویزیون‌ها نشر شد حاکی از تقلب‌های زیاد به نفع کاندیدها در ولایت‌ها بود. با آن که کمیسیون انتخابات نسبت به دوره گذشته‌ی انتخابات (انتخابات ریاست جمهوری) با تقلب‌کاران برخورد جدی کرد اما هنوز هم تعداد زیادی که تقلب کرده‌اند، به پارلمان می‌آیند.»
فرید نجیبی، دانشجوی دانشکده‌ی زراعت دانشگاه کابل: «من فکر می‌کنم کمیسیون‌های انتخابات نسبت به سال‌های گذشته کارهای مهمی را انجام داده‌اند. طوری که در تلویزیون‌ها و مطبوعات گفته شده کسانی که با مقامات دولتی نسبت داشتند و تقلب کرده بودند از انتخابات حذف شدند. اگرچه این کار کمیسیون انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایات خوب بود اما اگر کل کسانی که در انتخابات تقلب کرده بودند از انتخابات حذف می‌شدند، مردم اطمینان بیشتری به این کمیسیون‌ها می‌کردند.»
غزنی
مهدی، باشنده‌ی غزنی: «اگرچه به دلیل ناامنی در برخی نقاط ولایت غزنی انتخابات برگزار نشد ولی در جاهایی که برگزار شده بود مردم به خوبی شرکت کرده بودند و ما انتظار داشتیم که مانند دیگر ولایت‌ها، نتایج غزنی نیز اعلام می‌شد. تاخیر در اعلام نتایج غزنی ما را به تشویش انداخته که مبادا در پایتخت کسانی تصمیم بگیرند و کسانی که واقعا رای آورده‌اند، نتوانند به پارلمان راه بیابند.»
محمد‌الله، دانشجو: «ما از کارکردهای کمیسیون‌های انتخاباتی به خصوص کمیسیون شکایات انتخاباتی که در مورد رای‌های تقلبی جدی برخورد کردند، ابراز تشکری می‌کنیم. به خصوص نقش آقای عثمانی، رییس دفتر کمیسیون انتخابات در غزنی در این مساله بسیار مهم و اساسی بود. اما متاسفانه در آخرین مرحله، پرونده انتخابات غزنی از کنترول کمیسیون خارج و به اربابان سیاسی و دلالان حرفه‌ای واگذار شد. ما انتظار داریم که نتایج غزنی مطابق قانون هرچه زودتر اعلام شود.»
جمشید، باشنده شهر غزنی: «انتخابات اخیر پارلمانی نسبت به انتخابات ریاست جمهوری خوبتر و بهتر مدیریت شد. اما ما انتظار داشتیم که نتایج نهایی انتخابات غزنی هم همزمان با سایر ولایات اعلان می‌شد. اعلام نشدن نتایج انتخابات غزنی ما را نگران ساخته است. من فکر می‌کنم که تاخیر در اعلام نتایج انتخابات غزنی دیگر مشکلات تخنیکی و یا مساله تقلب به همراه ندارد و تنها این‌که از این ولایت از یک قوم خاص به عنوان نمایندگان مردم انتخاب شده‌اند، باعث ناخرسندی برخی از مقام‌ها شده است. بنابراین من فکر می‌کنم هرگونه تغییر در نتایج نهایی انتخابات باعث از بین رفتن اعتماد مردم خواهد شد.»
هرات
سید امین، دانشجوی حقوق در هرات: «نتایج انتخابات مجلس نمایندگان نه به خواست مردم که به خواست زورمندان و اهل قدرت صورت گرفته است. حکومت و نیرو‌های زورمند تا جایی که در توان‌شان بود، در مسیر انتخابات مداخله کردند و آن را به نفع خود تغییر دادند و کمیسیون شکایات انتخاباتی هم در این زمینه با آنان کمال همکاری را انجام داد. به نظر من در این انتخابات آن قدر دست‌اندازی و مداخله صورت گرفته است که ارزش‌های آن ضرب در صفر شده و از نظر مردم فاقد اعتبار است.»
محمد ایوب همکار، شهروند هراتی: «جالب است که تیغه شمشیر کمیسیون شکایات انتخاباتی در طول دوران بررسی شکایات دایما به سوی هرات بوده است. از بهانه‌گیری‌های مختلف برای برندگان انتخابات در هرات معلوم می‌شود که افرادی که در هرات حذف شده‌اند بیشتر از این که تقلب کرده باشند، قربانی سیاست‌بازی‌های یک عده قدرتمند شده‌اند. تقریبا اکثر برندگان انتخابات مجلس نمایندگان در ولایت هرات از لیست حذف شده‌اند و حالا مردم  نمی‌دانند بر آرای آنان چه معامله‌ای صورت گرفته و آیا این افرادی که به جای حذف‌شدگان آمده‌اند می‌توانند از مردم هرات نمایندگی کنند یا نه؟ چرا که این افراد رای خیلی کمی دارند و به خاطر برکناری برندگان با آرای بلند به پارلمان راه یافته‌اند.»
حاجی محمد قدیر، دوکان‌دار در شهر هرات: «متاسفانه کمیسیون شکایات انتخاباتی اعتماد ما را به انتخابات کاملا از بین برد و تمام نامزدان مورد انتخاب ما را به بهانه‌های مختلف حذف کرد. مگر می‌شود در شهری مانند هرات این قدر تقلب کرد؟ آن هم زن و مرد. من فکر می‌کنم پشت پرده خبر‌های دیگری بوده و حکومت برای آوردن افراد مورد علاقه خود به مجلس نمایندگان دست به حذف افراد دیگر زد. ولی این مساله اعتماد مردم را کلا از انتخابات سلب کرد و نقش کمیسیون شکایات انتخاباتی بیشتر از هر کس دیگر در این حذف شدن‌ها بوده است. مردم که می‌بینند با آرای آنان چگونه معامله و بازی می‌شود، مسلما دیگر در هیچ انتخاباتی شرکت نخواهند کرد.»

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...