سه‌شنبه, 29 دلو 1398

یادداشت: روز چهارشنبه 28 میزان، کمیسیون مستقل انتخابات نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات پارلمانی افغانستان را اعلام کرد.
بر بنیاد بررسی روزنامه 8صبح 163 نامزد جدید توانسته‌اند خود را در لیست ابتدایی نامزدان برنده جا دهند و در این میان تنها 86 نماینده قبلی، بار دیگر توانسته‌اند کرسی‌های دورجدید مجلس نمایندگان را به دست آورند.
هرچند انتظار برده می‌شود که کمیسیون شکایات انتخاباتی تغییراتی را در لیست ابتدایی راه‌یافتگان به دور دوم مجلس نمایندگان به وجود آورد اما بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که مردم افغانستان به بیشتر نمایندگان قبلی پارلمان، نه گفته و به چهره‌های جدید اعتماد کرده‌اند.

نورالعین- کندز
نذیر احمد، دانش‎‎آموز در کندز: «چهره‎های جدید موفق‌اند که به مجلس نمایند‎گان آمدند. اما همچنین آمدن‎شان، زنگ خطری هم برای انتخابات آینده‎ی‎شان است. به خاطری که به مردم آنانی که کار نکرده بودند، رای ندادند و اگر چهره‎های تازه هم کار نکنند، به همین سرنوشت دچار خواهند شد. نماینده‌های جدید مجبور‌اند تا آخر این دوره، کار کنند، و یا دست از انتخاب دوباره بشویند.»
محمد ابراهیم، دکاندار در کندز: «برای من هرکه باشد، به مردم خدمت کند و در تلاش آوردن صلح و آرامش باشد. از آن جایی که دیده بودیم، نماینده‌های قبلی، هیچ کاری برای کندز نکرده بودند. حتا صدای‌شان نیز شنیده نمی‎شد. امید داریم وکیل‌های نو، خدمتکار و دلسوز باشند و در فکر پر کردن جیب‌های‌شان نبوده، این کشور بدبخت را خوشبخت بسازند.»
حبیب‌الله، دانشجوی دانش‌سرای کندز: «به این باورم که مردم در رابطه به نمایندگان مجلس هم، مثل کارکنان اجرایی مانند والی و قوماندان امنیه و شهردار فکر می‎کنند. به همین خاطر مردم به کسانی که در پارلمان پیشین، پا از گلیم کاری مجلس بیرون نهاده، به غیر از قانون‎گذاری، که وظیفه‌شان است، به هرچیز دست زدند و به مردم چند پایه پلچک ساختند، رای داده‌اند و به آنانی که وظیفه‎شان را شناخته و در زمینه‎ی قانون‎گذاری کار کرده‎اند، رای نداده‎اند.»

عبدالحسيب شريفي – تخار
سيد معصوم سعيدي، آموزگار ليسه‌ی ابوعثمان تالقاني: «سده‌ی 18 و 19 را سده‌ی بيم و اميد خوانده بودند، با تاسف هم اكنون سده‌ی 21 در اين كشور رنج‌ديده سده‌ی كلا بيم به نظر جلوه می‌دهد. معذالك منتها دور انحطاط و فتور فرهنگ در اين سرزمين می‌باشد. هيچ‌گونه روشني و جنبشي ديده نمی‌شود.»
احمد شاه احمدي، دانش‌آموز يكي از مكاتب تالقان: «قرار كه شنيديم و ديديم نتايج انتخابات اعلام شد و رييس صاحب كميسيون انتخابات كشور در سخنان خود گفت كه در اين دور 50 درصد از چهره‌های جديد به پارلمان راه يافتند كه تا حدودي اين موضوع ما را به داشتن پارلمان بهتر از گذشته اميدوار می‌سازد. تفاوت ديگر اين است كه اين بار يك تعداد از جوانان هم شامل پارلمان شده‌اند. ما از وكلاي خود دل خوشي نداريم چون در گذشته جز خور و خواب چيزي ديگر نداشتند. اميدواريم اين بار با گرفتن تجربه از گذشته به فكر مردم و موكلين خويش باشند.»
مير بهاالدين صديقي، شهروند تالقان: «با اعلان نتايج ابتدايي روشن گرديد كه در حدود پنجاه في‌صد اعضاي پارلمان را چهره‌های جديد تشكيل می‌دهد كه اين امر به صورت عموم مايه‌ی اميدواري براي كاركرد بهتر پارلمان خواهد بود؛ اما با درنظرداشت كاركرد‌های گذشته پارلمان، وضعيت حاكم بر كشور و اين كه در روند انتخابات بازهم مسايل قومي، زباني و گروهي و همچنین اعمال فشار و نقش زورمندان و اربابان قدرت سايه ‌انداخته‌اند، به نظر من توقع داشتن پارلمان بهتر از گذشته بعيد به نظر می‌رسد.»

قدرت‌الله جاوید- کابل
حسین، باشنده غرب کابل: «به نظر من درپارلمان آینده کشور ما، بیشتر افراد گمنام و ضعیفی آمده‌اند که میزان اثرپذیری حکومت برآن‌ها بیشتر خواهد بود. این مساله باعث آن می‌شود که به همان‌ اندازه میزان معامله‌گری آن‌ها بیشتر شود. اگر چه نمی‌شود تمام نمایندگان پیشین را افراد فعال خواند ولی مردم افغانستان برخی چهره‌های اثرگذار را ازدست داده‌اند.»
احسان‌الله، شهروند کابل: «من فکر می‌کنم که خیلی دشوار است بگویم که پارلمان آینده بهتر از پارلمان گذشته باشد. اما من خیلی افسوس می‌خورم که یک تعداد کسانی که واقعا شایستگی نماینده شدن را داشتند، نتوانستند که به مجلس راه یابند. روی هم رفته من امیدوارهستم که این پارلمان مانند پارلمان گذشته معامله نکند و بیشتر روی مسایل ملی و فراقومی فکر کند.»
فرزاد، دانش‌آموز در کابل: «از این‌که چهره‌های جدید به پارلمان راه یافته‌اند خرسندم. در میان چهره‌های پیشین که بار دیگر انتخاب شده‌اند نیز افراد شایسته‌ای وجود دارد. اعلام نتایج ابتدایی نشان داد که مردم به تغییر رای داده‌اند ولی شماری از کسانی که در پارلمان گذشته نیز درصدد تغییر بوده‌اند، نتوانسته‌اند به پارلمان وارد شوند. به باورمن زمانی پارلمان حیثیت واقعی خود را به دست می‌آورد که وکیلان شایستگی پارلمان را نشان بدهند و در تصمیم‌گیری‌های پارلمان فعالانه شرکت کنند.»

احمد پور- بامیان
محمد امین ابتهاج، استاد دانشگاه بامیان: «تاثیر و کارآیی این پارلمان به‌ اندازه پارلمان گذشته نخواهد بود، به این لحاظ که یک تعداد وکلای ناکارآمد گذشته راه پیدا کرده‌اند و یک تعداد چهره‌های جدید که دیده می‌شود هم به اساس تقلب و مغالطه‌کاری رای گرفته‌اند. در صورتی که تعدادی از وکلا به اساس معامله با مردم و در نهایت با کمیسیون انتخابات به پارلمان راه پیدا کرده‌اند و در آینده نیز به مغالطه دست خواهند زد. اکثر چهره‌هایی که مطرح بودند، در این دور انتخابات موفق نشدند، بنابراین پارلمان آینده کشور به‌‌اندازه پارلمان گذشته کارآمد نخواهند بود.»
سیدنبی هاشمی، دانشجوی دانشگاه بامیان: «افرادی که به این دور پارلمان راه یافته‌اند کارآیی بهتر از گذشته نخواهند داشت چون چهره‌های جدید به اساس شایستگی به پارلمان راه نیافته بلکه اکثرا به اساس خریداری آرا و تقلب در انتخابات موفق به گرفتن رای شده‌اند. بنا این پارلمان بدتر از گذشته خواهد بود.»
حسن نیک‌بین، شهروند بامیان: «گرچند تغییرات در هر نهاد و یا سازمان به نفع همان سازمان و نهاد بوده است، به این لحاظ که ساخت و بافت‌هایی که به اساس ارتباط بین افراد یک سازمان به وجود می‌آید، منجر به فراموشی اهداف کارشان می‌گردد. فقط تغییرات است که روابط را از بین می‌برد، اما پارلمان این دوره که متشکل از افراد آزمون‌شده و تازه‌کار است، حتما از پارلمان دور گذشته خوب‌تر است. ولی بعضی افرادی که واقعا لیاقت نمایندگی را داشتند به پارلمان راه نیافتند.»
یونس کوهی، دانشجوی جامعه‌شناسی دانشگاه بامیان: «انتخابات پارلمانی امسال انتخابات شکست نخبگان بود. کسانی که در این دور انتخابات به پارلمان کشور راه پیدا کردند، وکلای منتخب مردم نیستند و کسانی هستند که از آدرس قومی، نژادی، مذهبی، سمتی، خریداری آرا و تقلب موفق شده‌اند نه به اساس شایستگی و توانایی. روی این ملحوظ پارلمان آینده، یک پارلمان موفق نخواهد بود.»

سید سمیع الله سعیدی- ننگرهار
سيد مجيب الله حليم سيدي: «زما له نظره راتلونکې ولسي جرګه ته ديو شمير زړو وکيلانوتر خنګ دنويو وکيلانو ورتګ هم ګټه لري اوهم څه ناڅه تاوان ولري ګټه په دې مانا ده چې نوي وکيلان به دزړو تجربې نه تکراروي غيرحاضري به نه کوي له خپل موقف به ناوړه ګټه نه پورته کوي خو تاوان يې په دې کې دى چې نوي وکيلان دقانون جوړونې له سيستم سره چندانې بلد نه دي او ښايي چې دنويو قوانينو دتصويب پرمهال له ستونزو سره مخ شي.»
اباسين خروټي:«په ډير تاسف سره بايد ووايم چې د پخوا په څير دا ځلې هم ولسي جرګې ته هغه اشخاص راغلل چې د زر او زور خاوندان دي او د همدغې زر او زور پواسطه يې ولسي جرګه ته لار پيدا کړه.
ولسي جرګې چې د ملت کور دى او د ملت استازي په کې راټوليږي ددغه ډول خلکو ورتګ بې له شکه ددې جنګ ځپلي ولس په تاوان وي د ولسي جرګې زياتره کامياب وکيلان هماغه زړې څيرې دي چې يوار بيا ازمايل يې يو لوى حماقت دى متل دى (ازموده را ازمودن حطا است) او کومو نويو څېرو چې ولسي جرګې ته لاره پيدا کړې ولسي جرګې ته هغوى هم د دوى نه بدترې څيرې دي د افغانستان په څير رياستي ريژيم کې چې د ولسي جرګې صلاحيتونه په کې محدود وي د دغه ډول خلکو ورتګ يې لا محدودوي.»

محمد ضیا حسینی- غزنی
حمیرا، معلم در یکی از لیسه‌های غزنی: «با حضور چهره‌های جدید در مجلس نمایندگان کشور امیدواری‌هایی دیده می‌شود. مردم از دوره قبل زیاد راضی نبودند، وکلا در دوره وکالت‌شان کارهایی برای مردم نتوانستند انجام دهند. ولایت غزنی یازده وکیل در پارلمان دارد، مردم این ولایت به عنوان موکلین آنها، حتا یک بار چهره آن‌ها را هم ندیدند. وقتی که درد مردم از نزدیک احساس نشود، چگونه برای آنها کار می‌شود و چگونه صدای مشکلات آنها به گوش مقامات اجراییه رسانده می‌شود؟ مشکلات وکلای دوره قبل همین مساله بود. حتا با آمدن رییس جمهور به غزنی اکثر وکلای غزنی وی را همراهی نکردند، حالا حدود 65 درصد چهره‌های جدید به مجلس راه یافته‌اند. این موضوع مردم را امیدوار ساخته است که این وکلای نو بتوانند درد ومشکلات مردم را از خانه ملت به گوش مسوولین اجرایی کشور برسانند. این یک امیدواری برای مردم ما است.»
اصغر، دکاندار در مندوی غزنی: «ما نمی‌توانیم بگوییم که وکلا در دوره اول کار نکردند. افغانستان جامعه پس از بحران است، هم کار زیاد است و هم توقع مردم، بنابراین وکلای دوره اول تا حدودی کار کردند. حالا زمینه کار برای وکلای جدید دراین دوره آماده شده است. این که وکلای جدید چقدر اهل کارهستند و بتوانند یک پارلمان قوی بسازند، این را گذشت زمان مشخص می‌کند، حالازود است که ما قضاوت کنیم.»
محمد مهدی قادر زاده، شهروند غزنی: «در دوره اول هم قوه مقننه رضایت مردم را نتوانست جلب نماید و هم قوه اجراییه به فیصله‌های وکلا اهمیت چندانی نداد. چون بسیاری از وکلا گرفتار خواست‌های شخصی بودند؛ یکی رییس معرفی می‌کرد، یکی مدیر و... این کار سبب شده بود که وظیفه اصلی‌شان را فراموش کنند و اقتدار وکالت را پیش دولت از دست دهند. روی این مساله نتوانستند کار مورد قبول برای مردم انجام دهند. از طرف دیگر دولت هم به بعضی از فیصله‌های وکلا اهمیت نداده است مثل استیضاح بعضی از وزیران. به هر صورت در دور اول مجلس نمایندگان هم نمایندگان و هم دولت نتوانستند رضایت مردم را جلب نمایند. کار وکلای جدید در پارلمان هم بستگی به توانایی و ابتکار آنها دارد.»

فریدون آژند- هرات
عبدالقیوم ناظمی، کارمند دولت: «متاسفانه از دیدگاه من مجلس نمایندگان جدید کارایی خوبی در طول دوران کاری‌اش نخواهد داشت. حداقل نمایندگانی که از هرات به مجلس می‌روند برای من این ذهنیت را می‌دهد. تقریبا اکثر افرادی که از ولایت هرات به مجلس نمایندگان راه یافته‌اند، تاجر و سرمایه‌گذار‌اند و با توجه به شناختی که من از آنان دارم، زمان کوتاهی را هم در طول زندگی‌شان به برنامه‌های اجتماعی و سیاسی اختصاص نداده‌اند. حالا اگر این قیاس را همگانی کنیم مشاهده می‌کنیم که مجلسی متشکل از افرادی خواهیم داشت که در طول زندگی‌شان تنها به منفعت شخصی خود فکر کرده‌اند و با این وضعیت من مطمین نیستم که این افراد بتوانند کوچک‌ترین قدمی برای بهبود قانون و کمک برای بهتر شدن نظام در کشور انجام دهند.»
سید نعیم عزیزی، دانشجوی دانشگاه هرات: «همان‌طوری که انتخابات نشان داد و رسانه‌ها گزارش کردند، تقلب و تخلف زیادی در این دوره انجام یافته است. انجام تقلب و تخلف نشان‌گر این موضوع است که نمایندگان در قدم اول هیچ پایگاه مردمی نداشته و در قدم دوم به مردم و رای‌شان اعتماد نداشته‌اند و به همین خاطر به تقلب و تخلف روی آورده‌اند. افرادی که با این رویکرد به مجلس بروند هیچ گونه التزامی در مقابل مردم نخواهند داشت و تنها کاری که خواهند کرد، معامله‌بازی و به قمار زدن حق مردم خواهد بود و بس.»
نسیمه صاعدی، معلم در یکی از مکاتب خصوصی هرات: «با این‌که از نظر من افراد ضعیفی به مجلس نمایندگان راه یافته‌اند و خصوصا زنان کسانی‌اند که نماینده واقعی زنان نخواهند بود، با این حال من امیدوارم که همین افراد که دارای‌ اندیشه‌های متفاوت و دیدگاه‌های متنوع‌اند، در داخل مجلس به یک اجماع فکری برسند تا حداقل بتوانیم مجلسی کاری بهتری را داشته باشیم. هرچند با بررسی افرادی که در هر گوشه کشور به مجلس راه یافته‌اند، نمی‌توان انتظار زیادی از آن داشت.»

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...