سه‌شنبه, 06 حوت 1398

در حالی که بیشتر دانش‌آموزان ولایت بامیان در زیر آفتاب سوزان درس می‌خوانند، اما دختران این ولایت نسبت به سایر ولایات کشور، با 43 درصد در صدر آمار دختران مکتبی افغانستان قرار گرفته‌اند.
به نقل از صبح بخیر افغانستان، محمد رضا ادا، رییس معارف بامیان در مراسم افتتاح مکتب دخترانه شیدان این ولایت گفته است که براساس آمار وزارت معارف، شمار دختران در مکاتب بامیان به 43 درصد می‌رسد که این بالاترین آمار نسبت به تمام ولایات، به شمول پایتخت می‌باشد.
اما گل آغا احمدی، سخنگوی وزارت معارف از ارایه این آمار اظهار بی‌خبری کرد.
رییس معارف بامیان افزود که مکتب دخترانه شیدان در 25 کیلومتری غرب مرکز این ولایت که پیش از آن بدون تعمیر بوده، به کمک مالی کشور جاپان دارای 12 اتاق درسی و اداری گردیده است. در حال حاضر بیش از 120 هزار دانش آموز دختر و پسر، در 303 باب مکتب ولایت بامیان مصروف آموزش‌اند.  این در حالی است که شیگوکی هیروکی، سفیر جاپان قرارداد بیش از یک میلیون دالری را به منظور انکشاف معارف در ولایات کندز، تخار و بامیان، با موسسات تطبیق کننده پروژه‌ها امضا کرد.

زنگ اول

ابهام در تعریف پیروزی

23 دلو 1391

جان آلن، جنرال چهارستاره امریکایی که ماموریتش به‌عنوان فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، دیروز به پایان رسید، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است، پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان، نزدیک است. جان آلن گفته است که استراتژی ناتو و امریکا در جنگ افغانستان، موفقانه تطبیق شده است. در مورد موثریت استراتژی اوباما برای مقابله با شورشگری در افغانستان و مبارزه با تروریزم تردی نیست. پس از روی کار آمدن آقای اوباما در امریکا، استراتژی جدیدی برای مقابله با تروریزم و شورشگری به‌کار گرفته شد. بر مبنای این استراتژی، منابع بیشتر برای نبرد با شورشگری و تروریزم در افغانستان، اختصاص داده شد. قبلا امریکا تمام منابع و امکانات خود را در عراق متمرکز کرده بود تا از دولت جدید آن کشور حمایت کند. بر مبنای استراتژی جدید اوباما برای افغانستان، نیروهای تازه‌نفس امریکایی به افغانستان آمدند تا مناطق زیر کنترول طالبان را بازپس بگیرند و به روند آموزش و تجهیز نیروهای داخلی سرعت بخشند. ناتو و امریکا در بازپس‌گیری مناطقی که طالبان اشغال کرده بودند، موفق بودند. اما شورشگری شکست استراتژیک نخورد. در حال حاضر، طالبان تهدید استراتژیک برای افغانستان به‌حساب می‌آید. آموزش نیروهای داخلی افغانستان نیز تا جایی موفق بوده اما حملات سبز بر آبی، این روند را به‌شدت تهدید...

یادداشت‌ها

پس از مسعود - کاخ کاغذی، نگاهی به توافقات بن- قسمت یازدهم

14 دلو 1391

مدیریت بحران‌ها، حادثه‌ها، تحولات و رویداد‌ها برای کسانی‌که در بطن آن قرار دارند، دشوار اما هیجان‌آور است؛ ولی قضاوت در باره‌ی این تکانه‌ها، آن‌هم بعد از گذشت زمان، دشوار نیست. این نوشته نیز، قضاوت نویسنده است از مدیریت بحران سیاسی و رهبریِ پس از مسعود؛ مدیریتی توسط هم‌سنگران و نزدیکانش.تاریخ...