سه‌شنبه, 29 اسد 1398

در دو سال گذشته برنامه اكوتوريزم باميان فعاليت‌هایی را در راستاي بهبود صنعت گردشگري و توريزم انجام داده است و از طريق برنامه‌های مختلف كوشش نموده ساحات باستاني و تاريخي و مناظر زيباي طبيعي و هنرهاي بومي اين مرز و بوم را به جهانيان معرفي نمايد. روز چهارشنبه 5 عقرب طي يك محفل سخنراني و موسيقي، از دومين سالگرد اين برنامه تجليل به عمل آمد.

حبيبه سرابي، والي باميان به خبرنگاران گفت: «خوشبختانه طي دو سالي كه برنامه اكوتوريزم يا توريزم‌طبيعي در ولايت باميان فعال شده، اين برنامه توانسته ابتكارات خوبي را به خرج بدهد. از آن جمله چيزي كه بسيار مهم است توانسته ظرفيت‌های توريستي ولايت باميان را به جهان معرفي نمايد و همچنین براي كساني كه علاقمند هستند تا در باميان سرمايه‌گذاري نمايند، اكوتوريزم توانسته توسط برگزاري جشنواره‌ها و اوراق تبليغاتي، باميان را به ساير مردم افغانستان و جهان معرفي نمايد. همچنین انجمن راهنمایي توريست فعال شده و براي راهنمایي توريستان آموزش ديده است و مي‌تواند ساحات باستاني باميان را معرفي نمايد که يك دست‌آورد خوب است. فعلا (راهنمای توریستان) روي لوحه‌هایی به روي سنگ حك مي‌گردد و در 5 ساحه تاريخي باميان نصب مي‌شود و اين هم يكي از دست‌آوردهاي بزرگ است كه مي‌تواند هويت تاريخي باميان را به نمايش بگذارد.»

امير فولادي، مسوول برنامه اكوتوريزم باميان گفت: «ما خواستيم كه صنعت گردشگري و توريزم را در باميان اعلام بكنيم. خوشبختانه كه صنعت گردشگري و توريزم در باميان رو به بهبود است، در گذشته تنها ظرفيت پذيرایي 180 نفر را در يك شب در باميان داشتيم كه فعلا ظرفيت 350 مهمان را در يك شب داريم. خصوصا گردش‌گران داخلي افزايش چشم‌گير داشته. در سال گذشته در بند امير در حدود 25600 بازديدکننده داشتيم و در سال روان تا هنوز 41000 نفر از بند امير ديدن نموده‌اند كه افزايش قابل ملاحظه‌ای دارد. يكي از علت‌های عمده افزايش توريستان در باميان اين است كه باميان از طريق‌های مختلف به جهانيان معرفي شده و علت ديگر، بهبود وضعيت سرك‌های باميان است. اميدواريم كه تا سال آينده شاهد بازديدكننده‌های بيشتري باشيم و ظرفيت باميان هم به همان اندازه رشد نمايد.» وي همچنین اضافه نمود كه علاقمندي سرمايه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری و رشد صنعت توريزم بيشتر شده است. به عنوان مثال دو هوتل با ظرفيت 80 تخت زير كار است كه تا سال آينده 80 تخت به ظرفيت پذيرش مهمانان در باميان اضافه مي‌شود که بيان‌گر علاقمندي سرمايه‌داران به کار در بامیان مي‌باشد. آقاي فولادي مي‌گويد:‌ «رشد صنعت توريزم تاثير خوبي بالاي رشد اقتصاد مردم دارد. در سال گذشته عايدی كه براي هوتل‌داران از توريست‌ها به دست آمده حدود 250000 دالر آمريكايي بوده و در سال روان حدود 402000 دالر مي‌باشد كه افزايش چشم‌گيري را نشان مي‌دهد.»

عباس خاوري، مسوول ارتباطات انجمن راهنمایي توريست مي‌گويد:‌ «اين انجمن از اول سال روان آغاز به فعاليت نموده و داراي 12 نفر عضو مي‌باشد كه در اين ميان دو تن از خواهران نيز شامل مي‌باشند. اكثر اعضاي اين انجمن به زبان‌هاي انگليسي، آلماني، اردو و فارسي تسلط دارند و مدت 6 ماه به صورت تيوري و عملي در ساحات تاريخي باميان آموزش ديده‌اند. و در عرصه‌های اسكي‌بازي، پياده‌روي، مهارت‌های برقراري ارتباط، جيولوژي، باستان‌شناسي، تاريخ، كوه‌نوردي و ميراث‌های فرهنگي جهاني آموزش ديده‌اند و مي‌توانند ساحات تاريخي و باستاني باميان را به گردشگران به صورت درست معرفي کنند.»